Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Jestem Żydem” w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Tragiczne świadectwo lokalnej społeczności żydowskiej

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wystawa „Jestem Żydem. 80 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta” opowiada trudną historię losów społeczności żydowskiej w trakcie lat 1939-42. Wystawę do połowy sierpnia zobaczyć można w  Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wystawa „Jestem Żydem. 80 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta” opowiada trudną historię losów społeczności żydowskiej w trakcie lat 1939-42. Wystawę do połowy sierpnia zobaczyć można w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim w Sosnowcu trwa wystawa „Jestem Żydem. 80 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta”. Opowiada ona tragiczna historię sosnowieckiej społeczności żydowskiej od roku 1939 po rok 1943, kiedy to doszło do likwidacji getta, mieszczącego się w Środuli. Wystawa będzie dostępna do 20 sierpnia.

Przed II Wojną Światową teren ówczesnego Sosnowca zamieszkiwało około 26 tysięcy żydów. Po wojnie liczba ta spadła do jedynie 2 tysięcy. Trudną historię losów społeczności żydowskiej w trakcie lat 1939-43 opowiada wystawa „Jestem Żydem. 80 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta”, którą do połowy sierpnia zobaczyć można w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim.

Na wystawę składają się zdjęcia, udostępnione Centrum z zbiorów prywatnych, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Przedstawiają one członków sosnowieckiej gminy żydowskiej, ich codzienne życie przed wybuchem wojny, poprzez wkroczenie wojsk nazistowskich do Sosnowca i życie codzienne w getcie, po jego likwidację w 1943.

- Wystawa stara się przedstawić trudne treści w sposób jak najbardziej dostępny, stąd też wiele elementów audiowizualnych. Staraliśmy się zgromadzić jak najwięcej różnorodnych elementów, tworzących całość historii nie tylko społeczności żydowskiej, ale wszystkich mieszkańców miasta i regionu – mówi kurator wystawy, Monika Kempara.

Obok fotografii i opracowań źródeł historycznych, przygotowanych przez pracowników muzeum na wystawie znalazły się mapy, przedstawiające lokalizację getta, dzienniki Fredki Mazi udostępnione przez Światowy Związek Żydów Zagłębiowskich, a także fragmenty książki w formie audio o codzienności życia pod niemiecką okupacją, autorstwa Felicji Weiss czy historię rodzącego się w środulskim getcie ruchu oporu, kierowanego przez braci Kożuchów. Część z materiałów do tej pory spisana była wyłącznie w języku hebrajskim, na potrzeby wystawy po raz pierwszy zostały przełożone na język polski.

Wystawę zobaczyć można do 20 sierpnia w murach Zamku Sieleckiego. Wystawie towarzyszyć będzie wykład pt. „Pamiętniki i relacje świadków jako źródło wiedzy o żydowskim życiu w Sosnowcu w czasie okupacji hitlerowskiej”, który wygłosi Monika Kempara. 20 sierpnia 2023 r. skorzystać będzie z możliwości oprowadzania kuratorskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto