Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznana historia pilotów z Zagłębia w wystawie „Sosnowiecka Eskadra Lotnicza” w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Wernisaż już w czwartek

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Już w najbliższy czwartek w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy „Sosnowiecka Eskadra Lotnicza”, poświęconej związanym z miastem lotnikom Polskich Sił Powietrznych (PSP) na Zachodzie. To nie jedyne aeronautyczne atrakcje, przygotowane przez pracowników Muzeum: lotnictwo będzie również głównym tematem wydarzeń odbywających się w trakcie Nocy Muzeów.

11 maja w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy „Sosnowiecka Eskadra Lotnicza”. Przedstawiona zostanie na niej nieodkryta jeszcze w szczegółach historia związanych z miastem i regionem lotników Polskich Sił Powietrznych, działających na frontach Zachodu w trkacie II Wojny Światowej. Wystawa przedstawi również ich życie codzienne, rodziny, pozawojskowe aktywności i wskaże, jak ważne to były postaci dla rozwoju aeronautyki w Polsce.

- Dla miasta będzie to tematyka niemalże pionierska, bo wiedza na temat sosnowieckich lotników jest ciągle niesatysfakcjonująca. Dlatego przygotowywaną ekspozycją chcemy przynajmniej częściowo wypełnić lukę, jaka ciągle jeszcze istnieje w świadomości wielu mieszkańców nt. tej licznej (ponad 100 nazwisk) grupy kobiet i mężczyzn, którzy walczyli w szeregach PSP. Będziemy usatysfakcjonowani, jeżeli stanie się ona zaczątkiem szerokiej dyskusji na ten temat i zaowocuje w przyszłości kolejnymi pogłębionymi badaniami tematu – mówi Ewa Wojtoń, kuratorka wystawy.

Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi eksponaty zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Instytutu Pamięci Narodowej czy Archiwum Państwowego w Krakowie.

Jak mówią pracownicy muzeum, przygotowanie materiałów do wystawy ukazywało coraz to nowe wiadomości o tej dzisiaj już zapomnianej grupie. Poza członkami Polskich Sił Powietrznych z Sosnowca wywodziło się również wielu pilotów pochodzenia żydowskiego, walczących w Wojsku Ludowym i w trakcie wojny polsko-bolszewickiej; z tego miasta wywodził się głównodowodzący polskimi siłami powietrznymi generał; stąd też pochodził kapłan ewangelickich pilotów, służących w wojsku polskim.

Uzupełnieniem narracji wystawy będą bogate i ciekawe informacje o sosnowieckim szybownictwie i modelarstwie, które jak się okazuje zapisało chlubną kartę w dziejach Polskich.

Nie są to jedyne atrakcje związane z lotnictwem, zaplanowane przez Muzeum w Sosnowcu na najbliższy czas. Temat sił powietrznych zostanie rozwinięty podczas Nocy Muzeów, odbywającej się w tym roku 13 maja w trakcie „Nocnego lotu w przeszłość” – serii wydarzeń i wykładów, prowadzonych przez pracowników Muzeum i naukowców z Uniwersytetu Ślaskiego. W ramach wydarzenia możliwe będzie zwiedzanie wystawy, wykłady poświęcone historii lotnictwa i jej technicznej stronie, będzie można wziąć również udział w przygotowanych dla rodzin warsztatach i tematycznych aktywnościach na świeżym powietrzu. Na wszyskie wydarzenia Nocy Muzeów wstęp będzie darmowy.

W weekend 27-28 maja na terenie Muzeum odbędzie się prezentacja „Skrzydła i Stal” na której z bliska zobaczyć będzie można statyczną dioramę stanowiska dowodzenia z sekcją oficera łącznikowego RAF przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej BREDA przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto