Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sosnowiecka Eskadra Lotnicza” w Muzeum w Sosnowcu już dostępna dla zwiedzających. Wystawa przedstawia nieznaną historię lotników z regionu

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wideo
od 16 lat
11 maja w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy „Sosnowiecka Eskadra Lotnicza”, prezentująca rzadko wspominane losy pochodzących z Sosnowca i regionu Zagłębia Dąbrowskiego, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, poprzez okres II Wojny Światowej, po lotnictwo współczesne. Wystawa otwarta będzie do 16 lipca.

11 maja w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy „Sosnowiecka Eskadra Lotnicza”. Wystawa prezentuje nieodkrytą jeszcze w szczegółach historia związanych z miastem i regionem lotników Polskich Sił Powietrznych, działających na frontach Zachodu w trakcie II Wojny Światowej, a także początki budowania polskiej aeronautyki w czasach dwudziestolecia międzywojennego, jak i osiągnięcia lotnicze polskiej armii z okresu PRL.

Co zobaczyć można na wystawie? W kolejnych salach Muzeum zobaczyć można zarówno mapy, przedstawiające teatr działań pochodzących z miast regionu Zagłębia Dąbrowskiego lotników, modele samolotów – od dwupłatowców po odrzutowce, mundury lotnicze, akcesoria lotnicze, a nawet spadochron używany w trakcie II Wojny Światowej czy oryginalny namiot polowy, używany przez lotników przebywających w Wielkiej Brytanii. Wystawa uzupełniona została o pamiątki rodzinne, dostarczone przez potomków wywodzących się sosnowca lotników, materiały wideo przedstawiające losy sosnowieckiej eskadry i biogramy pochodzących z regionu asów przestworzy, między innymi Adama Rotszylda, Michała Bokalskego, Juliusza Babińskiego czy Kazimierza Rutenberga. Szczegółowe informacje o historii lotników znaleźć można w przygotowanej specjalnie w tym celu publikacji, dostępnej dla zwiedzających przed wejściem na wystawę. Łącznie w Pałacu Schoena zobaczyć można ponad 300 eksponatów, przybliżających historię sosnowieckiego lotnictwa.

Jak przyznają organizatorzy, przygotowanie wystawy stanowiło nie tylko wyzwanie od strony merytorycznej – nie istniało do tej pory żadne skonsolidowane źródło historyczne, po które można byłoby sięgnąć w trakcie przygotowania materiałów – ale i logistycznej: poza wypożyczonymi z muzeów wojskowych eksponatami, spora część przedmiotów prezentowanych w Muzeum w Sosnowcu pochodzi z zbiorów prywatnych, do których dotarcie stanowiło wyzwanie dla kuratora, Ewy Wojtoń. Jednak dzięki jej zaangażowaniu, jak i szczodrości rodzin lotników i prywatnych kolekcjonerów mieszkańcy miasta i regionu mają teraz dostęp do zbiorów, które przybliżą tę nieeksplorowaną do tej pory kartę historii Sosnowca.

- Dla miasta jest to tematyka niemalże pionierska, bo wiedza na temat sosnowieckich lotników jest ciągle niesatysfakcjonująca. Dlatego przygotowywaną ekspozycją chcemy przynajmniej częściowo wypełnić lukę, jaka ciągle jeszcze istnieje w świadomości wielu mieszkańców na temat . tej licznej, bo ponad stuosobowej, grupy kobiet i mężczyzn, którzy walczyli w szeregach Polskich Sił Powietrznych. Będziemy usatysfakcjonowani, jeżeli stanie się ona zaczątkiem szerokiej dyskusji na ten temat i zaowocuje w przyszłości kolejnymi pogłębionymi badaniami tematu – mówi Ewa Wojtoń, kuratorka wystawy.

Wernisaż swoją obecnością uhonorowały rodziny lotników, których losy zostały przedstawione na wystawie. Ta dostępna będzie dla zwiedzających do 15 lipca. Lotnictwo będzie też głównym tematem wydarzeń podczas Nocy Muzeów, na którą pracownicy Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zapraszają już teraz – start wydarzenia w sobotę, 13 maja o godzinie 17.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto