Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum nr 4 w Sosnowcu z nowoczesną pracownią. To symulator dyżurnego ruchu kolejowego

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Sosnowieckie Technikum nr 4 Transportowe CKZiU w Sosnowcu zostało wyposażone w jeden z najnowszych w Europie symulatorów dyżurnych ruchu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sosnowieckie Technikum nr 4 Transportowe CKZiU w Sosnowcu zostało wyposażone w jeden z najnowszych w Europie symulatorów dyżurnych ruchu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Technikum nr 4 Transportowe CKZiU w Sosnowcu otrzymało nową pracownię. Jest to zaawansowany symulator dyżurnego ruchu, dzięki któremu uczniowie będą mogli przygotować się do wykonywania tego jakże odpowiedzialnego zawodu.

Symulator dyżurnego ruchu to najnowocześniejszy produkt szkoleniowy, który wspiera kształcenie przyszłych pracowników na stanowisku dyżurnego ruchu. Symulator ten powstał w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym będącym najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym stosowanym w Europie. Głównym celem symulatora jest nabycie umiejętności bezpiecznego i operatywnego prowadzenia ruchu kolejowego a także zminimalizowanie zarówno częstotliwości jak i konsekwencji zdarzeń w ruchu kolejowym, dzięki symulacji zdarzeń nietypowych wymagających nietuzinkowych zachowań oraz kreowanie dobrych nawyków od przyszłych pracowników na stanowisku dyżurnego ruchu, od którego może zależeć ludzkie życie. Produkt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu pasjonatów kolejnictwa jak i osób, dla których zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym jest priorytetem.

- Przede wszystkim symulator ma wykształcić przyszłych dyżurnych ruchu, którzy będą prowadzić ruch w sposób najbezpieczniejszy, w oparciu o systemy, obecnie wprowadzane w naszym kraju. Przygotowuje również uczniów do reakcji w sytuacjach nietypowy - mówi Jonatan Biela, nauczyciel-specjalista i maszynista.

Jedną z cech, które czynią go wyjątkowym, jest jego modułowość. Symulator zaoferowany w CKZiU to koncepcja kompleksowa - obejmujące przygotowanie sali, stanowisk oraz oprogramowania mającego szkolić przyszłych dyżurnych ruchu w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań oferowanych na rynku polskim. Wykonawcą symulatora jest firma Dapanor sp. Z o.o. z siedzibą w Gliwicach.

- Nowy symulator to nabytek szkoły, który bardzo wzbogaci kształcenie uczniów kierunku technik transportu kolejowego. Kształcimy przyszłych dyżurnych ruchu, którzy do tej pory wiedzę praktyczną zdobywali u przewoźników, najczęściej w PKP TLK. Teraz taką widzę zdobyć mogą w naszej szkole. Z pewnością wpłynie to na podniesienie jakości kształcenia, stanowiąc jednocześnie atrakcyjny sposób zdobycia wiedzy dla uczniów. Teraz nie tylko teoria, ale także praktyka może być realizowana w szkole - mówi Ewa Bartosińska, wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Pracownia – symulator pracy dyżurnego ruchu powstała w ramach projektu „Kompetencje zawodowe kluczem do sukcesu” RPOWSL, którego beneficjentem jest Gmina Sosnowiec. Koszt symulatora, wraz z wyposażeniem sali, to 200 tysięcy złotych. Z środków funduszu w poprzednich latach sosnowieckie technika wyposażone zostały w pracownie komputerowe, pełne wyposażenie pracowni mechanika lotniczego, symulator szybowca i pracownia języków obcych zawodowych. Na wyposażenie specjalistycznych pracowni przeznaczono połowę z opiewającego na 4 800 000 złotych budżetu. Reszta środków została wykorzystana na szkolenia i płatne staże dla uczniów.

- W szkołach miejskich kształcimy uczniów, którzy mają praktyczną wiedzę na temat wykonywanych zawodów. Dzięki doskonałym warunkom nauczania i kadrze absolwenci po ukończeniu sosnowieckich szkół mają komplet umiejętności, pozwalających podjąć pracę w zawodzie, bądź rozwijać wiedzę na studiach. Doposażenie pracowni nie tylko jest przyjemnością, ale przynosi wymierne efekty w postaci lepszego startu na rynku pracy - mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

A co o pracowni mówią sami uczniowie?

- Mamy wspaniałą możliwość przygotowania się do pracy na stanowisku zawiadowcy ruchu. Mamy tutaj na dobrą sprawę to, co w obecnej chwili jest wprowadzane w kolei. W pracy nie będziemy musieli uczyć się nowych systemów. Mamy okazję zdobyć wiedze praktyczną, której nie moglibyśmy się nauczyć z książek - mówią uczniowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto