Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy motoambulans w sosnowieckim pogotowiu ratunkowym. Będzie nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
SOSNOWIEC. W czwartek, 28 marca o godzinie 10.00 w siedzibie Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu odbył się briefing prasowy w sprawie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w Sosnowcu, uruchomienia motocykla ratunkowego, a także wymiany ambulansów.

Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

Jedną z najważniejszych informacji, jaka była poruszana podczas czwartkowego spotkania, było otwarcie nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Na działce o powierzchni prawie 7 tys. metrów znajdować się będzie stacja pogotowia ratunkowego, część administracyjna oraz szkoleniowa. Cała inwestycja kosztowała 28 mln złotych, z czego ponad 21 mln złotych pochodziło z budżetu województwa śląskiego. Swój wkład miały również władze miasta, które podarowały działkę o wartości 1,5 mln złotych, na której powstał obiekt.

- To pokazuje doskonałą pracę województwa oraz samorządu lokalnego, czyli miasta Sosnowiec. Ta współpraca się opłaca, zwłaszcza dla zdrowia. To jest niezwykle ważne i pokazuje tę nową jakość — mówi Anna Jedynak-Rykała, członek zarządu województwa śląskiego.

Jest to budynek bardzo nowoczesny technologicznie i niskoemisyjny. Posiada około 100 paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz, co najważniejsze, bardzo dużo nowinek medycznych oraz technologicznych. Wszystko udało się zakończyć w terminie. Uroczyste otwarcie nastąpi 3 kwietnia.

Zobacz jak prezentuje się nowy ambulans

Pierwszy motoambulans w sosnowieckim pogotowiu ratunkowym

Od kwietnia Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu zasilone zostanie specjalnym pojazdem, który w założeniu ma zwiększyć efektywność pracy ratowników medycznych, dzięki temu będą mogli szybciej udzielać pomocy potrzebującym. Mowa o specjalnie wyposażonym jednośladzie – motoambulansie.

Motocykl na wyposażeniu to cenny nabytek w sytuacjach, gdy liczy się każda minuta, a czasem nawet sekunda. Dzięki tego typu pojazdowi ratownicy będą nawet trzykrotnie szybciej docierać do miejsc, gdzie są potrzebni mimo utrudnionego dojazdu np. przez korki, które dla tradycyjnej karetki stanowią opóźniającą przeszkodę. Inną zaletą posiadania motocyklu to kwestie logistyki. Bywa, że w zbliżonym czasie dochodzi do niejednego zdarzenia i wtedy istnieje możliwość rozdysponowania danych pojazdów względem zapotrzebowania. Motocyklem ratunkowym będą poruszali się ratownicy medyczni, którzy będą dysponowani do zdarzeń przez dyspozytora medycznego.

- Celem motoambulansu jest szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia, szczególnie w aglomeracji miejskiej, gdzie jest duże natężenie ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Wiadomo, iż w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, czy wypadku komunikacyjnego liczy się czas jak najszybszego rozpoczęcia udzielania pomocy. Motocykl ratunkowy, można powiedzieć, będzie takim szybszym przedłużeniem zespołu ratownictwa medycznego poruszającego się ambulansem. Pomysł na motoambulans przyszedł naturalnie. W rejonie działania SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu jest największe natężenie wizyt w skali całego województwa śląskiego, więc każdy dodatkowy medyk jest na wagę złota, ale głównym czynnikiem jest fakt dużo szybszego dotarcia do osoby w stanie zagrożenia życia — tłumaczy Dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny.

Motocykl od 1 kwietnia obsługiwany będzie przez szósty zespół ratownictwa medycznego. NFZ będzie pokrywał koszty eksploatacyjne pojazdu. Specjalny jednoślad powstał na bazie BMW R-1250 RT. Koszt wyniósł około 270 000 złotych. Motoambulans przygotowuje się na zgłoszenia codziennie do 30 września – czyli do końca sezonu motocyklowego. Ratownik kierujący maszyną będzie pracował od godziny 7:00 do 19:00.

- Motor marki MW R-1250 RT, który został przystosowany do pełnienia funkcji pojazdu uprzywilejowanego, ma sygnalizację świetlno - dźwiękową, oklejenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz przystosowaną instalację do montażu radiotelefonu oraz tabletu medycznego. Koszt motocykla wraz z przystosowaniem oraz sprzętem medycznym to ok. 270 tys. zł. Wszyscy ratownicy, którzy będą jeździć motocyklem, obecnie przechodzą cykl szkoleń m.in. doskonalenie techniki jazdy na profesjonalnym placu manewrowym pod okiem instruktora. Jest to pierwszy motoambulans w naszej flocie, ale już czynimy starania o uruchomienie kolejnego motocykla ratunkowego – dodaje Klaudiusz Nadolny.

Warto wspomnieć, że ratownictwo w Sosnowcu miało już doświadczenia z motocyklami ratunkowymi. Szlak ten przecierany był przez zmotoryzowanych wolontariuszy Fundacji Ratownictwa Motocyklowego Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto