Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Ku Pamięci" świętuje finał kwesty na rzecz pierwszego prezydenta Sosnowca. Na gali zagrali uczniowie ZSS nr 4

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Na gali podsumowującą podsumowująca II Sosnowiecką Kwestę Ku Pamięci uhonorowani zostali wolontariusze biorący udział w zbiórce. Galę uświetnił występ uczniów zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i wykład profesora Dariusza Nawrota. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na gali podsumowującą podsumowująca II Sosnowiecką Kwestę Ku Pamięci uhonorowani zostali wolontariusze biorący udział w zbiórce. Galę uświetnił występ uczniów zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i wykład profesora Dariusza Nawrota. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
30 maja, w auli Zagłębiowskiej Mediateki, odbyła się uroczysta gala, podsumowująca II Sosnowiecką Kwestę, zorganizowaną przez Stowarzyszenie “Ku Pamięci”. Ponad 200 wolontariuszy na sosnowieckich cmentarzach prowadziło zbiórkę środków na odnowienie pomnika nagrobnego pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca, Stefana Jana Mrokowskiego. Ma ten cel zebrano ponad 19 tysięcy złotych.

Organizacja “Ku Pamięci” to powstały z inicjatywy posła Mateusza Bochenka ruch, którego celem jest upamiętnianie i ochrona ważnych dla historii Sosnowca miejsc i pomników i postaci. Do stowarzyszenia należą między innymi Dariusz Nawrot, profesor i pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i uczniowie szkół podstawowych z terenu Sosnowca.

II Sosnowiecka Kwesta Ku Pamięci trwała trzy dni. Jej celem było zebranie środków na renowację pomnika nagrobnego pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca, Stefana Mrokowskiego. Zbiórka prowadzona była na sosnowieckich cmentarzach przez wolontariuszy organizacji, przedstawicieli miasta i uczniów szkół podstawowych. Na szczytny cel udało się zebrać ponad 19 tysięcy złotych.

- Mamy nadzieję, że w czerwcu uda nam się rozpocząć prace na cmentarzu. Chcemy, aby efekt naszych działań był już widoczny w tym jeszcze roku – mówi Joanna Sześciak, przedstawicielka stowarzyszenia “Ku Pamięci”.

Prezydent Stefan Mrokowski jest postacią nieco już zapomnianą, jednak niezwykle ważną dla historii Sosnowca. Był on pierwszym prezydentem miasta, wybranym przez radę miasta 11 listopada 1918 roku – w dniu, kiedy to mieszkańcy, działacze organizacji wojskowych rozbroili zaborców. Mrokowski urzędował do stycznia 1919 roku. Był człowiekiem kompromisu - działał na rzecz miasta w okresie tarć politycznych między stronnikami Józefa Piłsudskiego, endecją i aktywnymi na terenie obecnego Zagłębia komunistami.

- Stefan Mrokowski był człowiekiem cieszącym się powszechnym szacunkiem wśród sosnowiczan. To on w roku 1900 został nadsołtysem Sosnowca, należał do grupy działającej na rzecz nadania osadzie przemysłowej Sosnowice praw miejskich. Po rewolucji roku 1905 mocno zaangażował się w działalność polityczną i narodową. Był twórcą i prezesem pierwszego towarzystwa gimnastycznego “Sokół” na terenie Sosnowca, które nie tylko krzewiło kulturę fizyczną, ale wpajało członkom postawy patriotyczne - mówi profesor Dariusz Nawrot.

Stefan Mrokowski spoczywa obecnie w mogile na terenie cmentarza przy ulicy Smutnej, rodzinnej kwaterze pod pomnikiem wykonanym przez słynnych sosnowieckich kamieniarzy, rodzinę Zagórskich.

- Mamy ważną lekcję do odrobienia. Póki jeszcze możemy, starajmy się o to by jak najlepiej zabezpieczyć przed zgubnym działaniem czasu i upamiętnić takie właśnie miejsca. A kto zasługuje na upamiętnienie bardziej niż człowiek, dzięki któremu Sosnowiec uzyskał prawa miejskie – dodaje profesor Nawrot.

Gala podsumowująca II kwestę rozpoczęła się od minikoncertu uczniów Szkoły Specjalnej nr 4, którzy przy akompaniamencie opiekunów wykonali kilka utworów, między innymi All You Need is Love” z repertuaru The Beatles. Następnie wręczono pamiątkowe kubki i dyplomy wszystkim biorącym udział w kweście wolontariuszom.

- Cieszę się, że jest tak wiele osób, które chcą pomagać w upamiętnieniu ważnych dla miasta postaci - mówi Mateusz Bochenek, poseł i założyciel Stowarzyszenia “Ku Pamięci”.

Stowarzyszenie w dalszych planach ma aktywną działalność na rzecz popularyzowania wydarzeń historycznych na terenie miasta. Kolejne kwesty odbywały się będą co roku, stowarzyszeni planuje również prelekcje i spacery historyczne, tworzone z stowarzyszeniami weteranów i historykami.

Na gali podsumowującą podsumowująca II Sosnowiecką Kwestę Ku Pamięci uhonorowani zostali wolontariusze biorący udział w zbiórce. Galę uświetnił występ uczniów zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i wykład profesora Dariusza Nawrota. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Stowarzyszenie "Ku Pamięci" świętuje finał kwesty na rzecz p...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto