Sosnowiecki Park Naukowo Technologiczny oficjalnie otwarty

Artykuł sponsorowany
Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu

Na imprezę zaproszono ponad 200 gości oraz dziennikarzy. Wśród nich znaleźli się m.in. Wojewoda oraz Marszałek Śląski, Prezydent miasta Sosnowca oraz Prezydenci miast ościennych, Biskup Archidiecezji Sosnowieckiej, Dyrektor Dywizji Ogólnobudowlanej Skanska – Głównego Wykonawcy oraz wielu znamienitych gości. Została przecięta wstęga symbolizująca otwarcie budynków Parku. Jednocześnie było to zaproszenie przedsiębiorców i przyszłych najemców do współpracy. Parka oferuje bowiem nowoczesne powierzchnie produkcyjno-badawcze wraz z odpowiednim zapleczem, dogodnym dojazdem i parkingami.

Zadanie pierwsze, od którego rozpoczęto realizację projektu, polegało na tym, że wykonawca zaadaptował 4-piętrowy, pokopalniany budynek dawnej dyspozytorni do nowej funkcji produkcyjno-badawczej, w tym m.in. dla branży farmaceutycznej. Obiekt ten został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb produkcyjno-laboratoryjnych. Ze starej, zniszczonej budowli stworzono atrakcyjny architektonicznie obiekt, który może być wizytówką tej części miasta.

– To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

– Jestem pewien, że ten obiekt wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczny dla Niwki obiekt jak znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów" budynek tzw. „okrąglaka".

Warto dodać, że w ramach projektu wykonane zostały też nowe przyłącza mediów (przyłącze wodociągowe, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, elektroenergetyczne, CO), które służą dwóm budynkom znajdującym się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego tj. wspomnianemu budynkowi adaptowanemu w ramach zad. 1, jak i 5-cio kondygnacyjnemu obiektowi dawnego zespołu BHP adaptowanemu w ramach zad. 2. Z punktu widzenia realizacji inwestycji bardzo ważne jest zastosowanie rozwiązań, które umożliwią wprowadzenie w przyszłości do obiektu działalności produkcyjno-badawczej dla przedsiębiorstwa innowacyjnego. Wśród nich należy wymienić: • wyodrębnienie części produkcyjnej na kondygnacjach 1 i 2 z wydzielonymi strefami produkcyjną i pomocniczą; • wyodrębnienie części naukowo-administracyjnej na parterze; • wyodrębnienie części naukowo-badawczej uzupełnionej zapleczem magazynowym i technicznym w piwnicy. Budynek został też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na czym to konkretnie polega?

– Dostępność dla osób niepełnosprawnych została zapewniona poprzez zamontowanie dźwigu osobowego z przystankiem międzykondygnacyjnym na poziomie projektowanego terenu – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Wykonane zostały też pomieszczenia sanitarne wyposażone w odpowiednią ceramikę łazienkową, oporęczowanie, armaturę łazienkową (oszczędną w zużyciu wody) oraz odpowiednie akcesoria. W sąsiedztwie projektowanego budynku, wzdłuż dłuższej z budowanych dróg dojazdowych zostały usytuowane, pod kątem 45 stopni także miejsca postojowe, w tym także dla samochodów osobowych osób niepełnosprawnych.

– Dzięki wspomnianej inwestycji miasto zyska podwójnie – pozbędzie się nieatrakcyjnych i szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewni firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności o charakterze innowacyjnym korzystne warunki do rozwoju i wsparcia w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń i narzędzi, a także usług doradczych – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Pozwoli to na pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki – dodaje.

Cała inwestycja została zrealizowana bardzo sprawnie. W dniu 27 lipca ubr. podpisano umowę z Wykonawcą inwestycji – firmą Skanska S. A., a termin zakończenia robót określono na I kwartał 2012 r. Wykonawca w terminie dokonał zgłoszenia robót do odbioru. Czynności odbiorowe zostały zakończone do dnia 26 marca br. Całkowita wartość projektu wyniosła 13.789.570,00 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w wysokości: 10.770.860,00 zł. Obecnie prowadzone jest postępowanie koncesyjne na wyłonienie Operatora Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3