MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Zagłębia w Sosnowcu czeka upragniona przebudowa - WIZUALIZACJE. Nawet 10 mln euro dofinansowania dla miasta na ten cel

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Teatr Zagłębia w Sosnowcu czeka na swoją upragnioną przebudowę. Miasto na tę inwestycję może otrzymać nawet 10 mln euro, czyli 43 miliony złotych. Co ma obejmować przebudowa?

Zobacz te wizualizacje - KLIKNIJ TUTAJ

Teatr Zagłębia od lat dba o rozwój kulturalny mieszkańców regionu poprzez tworzenie i prezentację spektakli teatralnych. W 2022 roku instytucja obchodziła swoje 125-lecie. Teatr w Sosnowcu powstał w 1897 roku i był szóstą stałą sceną na ziemiach polskich. Budynek ma więc już swoje lata, a placówka czeka na upragnioną przebudowę.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu otrzyma dofinansowanie na rozbudowę?

W marcu 2021 roku dyrekcja Teatru Zagłębia podpisała umowę na przeprowadzenie konkursu architektonicznego na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Katowicach. Podczas konferencji prasowej 7 kwietnia, władze miasta oraz Teatru przedstawiły plan stworzenia przestrzeni artystycznej i społecznej aktywności. Projekt obejmuje dobudowanie nowej sceny wraz z zapleczem technicznym oraz modernizację zabytkowego obiektu. Inwestycja łączy w sobie aspekt ekonomiczny, środowiskowy i społeczny.

Zobacz zdjęcia.

6 marca prezydent miasta Arkadiusz Chęciński poinformował na swoich mediach społecznościowych o możliwym dofinansowaniu, które ma być przeznaczone na przebudowę Teatru Zagłębia Sosnowiec. Projekt znalazł się w wykazie przedsięwzięć priorytetowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego. Kwota dofinansowania wynosi 10 mln euro, czyli około 43 miliony złotych.

Od kilku lat staramy się zdobyć dofinansowanie na rozbudowę Teatru Zagłębia. Jesteśmy coraz bliżej zdobycia tych środków, ponieważ nasz teatr znalazł się na liście projektów kluczowych, jeśli chodzi o dofinansowanie. Oczywiście nie przesądza to, że pieniądze otrzymamy, ale te 10 mln euro, o które się staramy jest coraz bliżej - tłumaczył Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Na co wykorzystane zostaną środki?

Przede wszystkim zamierzamy rozbudować Teatr o nowy budynek, który będzie znajdował się po prawej stronie od obecnego - informował Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowiec.

W nowych pomieszczeniach będzie tzw. scena nowa typu Black Box, z otwieranym horyzontem na ogród, będzie „czystą”, czarną przestrzenią z elastycznym układem widowni, dającą reżyserom i scenografom pełną swobodę aranżacji. Dobudowana przestrzeń będzie podzielona na trzy strefy: strefę widza, w której – oprócz nowej sceny i widowni - znajdzie się również kawiarnia oraz miejsce dla działań edukacyjnych i inicjatyw lokalnych, strefę techniczną i strefę administracyjną, które pozwolą na scalenie w jednym budynku porozrzucanych po Sosnowcu biur oraz warsztatów.

Projektowany obiekt będzie energooszczędny, będzie posiadał m.in. nowoczesne i energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji czy ogrzewania, zastosowane zostaną odnawialne źródeł energii (np. panele fotowoltaiczne), co pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny obiektów, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto