Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robert J. Szmidt w Zagłębiowskiej Mediatece. Spotkanie z autorem literatury science fiction na festiwalu „Fantastyka 2023”

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Na trwającym festiwalu „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek”, zorganizowanym przez Zagłębiowską Mediatekę, odbyło się spotkanie z Robertem J. Szmidtem – pisarzem science fiction, autorem takich powieści jak „Mrok nad Tokyoramą” i licznych książek z uniwersum Metro 2033.

Robert J. Szmidt z fantastyką związany jest od ponad czterdziestu lat. Nierozerwalnie związany z regionem śląskim – wieloletni członek Śląskiego Klubu Fantastyki, tu też założył dom wydawniczy Ares, w którym ukazała się jego jedna z pierwszych powieści, „Apokalipsa według Pana Jana”. Głównym polem twórczości pozostaje fantastyka naukowa z naciskiem na pozycje z nurtu postapo. Nie stroni jednak od innych gatunków: jedną z jego najnowszych książek jest „Mrok nad Tokyoramą”, umiejscowione w uniwersum Cyberpunk 2077 rozwinięcie wydanego w 2002 roku opowiadania.

Robert J. Szmidt był jednym z gości, zaproszonych na tegoroczną edycję organizowanego przez Zagłębiowską Mediatekę wydarzenia „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek” – festiwalu okołofantastycznego, którego głównym tematem był szeroko rozumiany cyberpunk. Na spotkaniu z swoimi fanami pisarz opowiedział o swoich doświadczeniach z gatunkiem.

- Cyberpunk jest jednym z ciekawszych gatunków fantastytki. Zaczynając pracę jako tłumacz miałem okazję przełożyć książkę Gibsona, mistrza gatunku, napisałem opowiadanie „Mrok nad Tokyoramą”. Po pewnym czasie gdy CD Projekt wydawał grę „Cyberpunk 2077” otrzymałem propozycję żeby przerobić tę pozycję na pełną powieść, wydaną później przez wydawnictwo Znak. Bardzo podoba mi się ten gatunek – z jednej strony jest bardzo naukowy, przewidujący to, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat – mówi autor.

Pisarz odniósł się również do tego, jak ważnym dla literatury gatunkiem jest fantastyka.

- Fantastyka pozwala umieszczać człowieka w sytuacjach, które są nie do pomyślenia w normalnym życiu, a przez to komentować różne, jak najbardziej aktualne, problemy społeczne – mówi.

Po spotkaniu nie mogło zabraknąć oczywiście czasu na pytania od czytelników, autografy i wspólne zdjęcia, które, jak przyznaje gość festiwalu „Fantastyka 2023”, bardzo lubi.

- Kontakt z żywym czytelnikiem jest najlepszym, co może spotkać autora i z tego powodu bardzo chętnie biorę udział w festiwalach, konwentach i tego typu spotkaniach. Można zobaczyć reakcję ludzi na to, co piszę, mogę dowiedzieć się, co im się podoba, a co nie – stwierdza pisarz.

Przed nami jeszcze jeden, ostatni dzień festiwalu „Fantastyka 2023”. W jego trakcie poprowadzona zostanie sesja RPG, goście zasiądą również do gier planszowych w specjalnie do tego przygotowanej strefie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto