Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Bartoszem Sztyborem na festiwalu Fantastyka 2023 w Sosnowcu. Scenarzysta serialu „Cyberpunk: Edgerunners” w Mediatece

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wideo
od 16 lat
W trakcie festiwalu fantastyki naukowej „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek” wziąć udział można było w spotkaniu z Bartoszem Sztyborem, scenarzystą komiksów, seriali i filmów, twórcą scenariusza do przebojowego serialu „Cyberpunk: Edgerunners”.

Bartosz Sztybor to scenarzysta komiksowy, autor scenariuszy do filmów i seriali. Swoją przygodę z twórczością rozpoczął jeszcze w wieku nastoletnim, tworząc z rówieśnikami amatorskie filmy. Niedługo później zadebiutował jako twórca scenariuszy krótkich pasków komiksowych, drukowanych w najpopularniejszych zinach Polski. Kolejne lata to kolejne publikacje: od krótkich historii, takich jak „Szanowny”, poprzez dłuższe formy („Wróć do mnie, jeszcze raz”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”) po współpracę z zagranicznymi wydawcami, tworząc serie „Wiedźmin” i „Cyberpunk”. Jest scenarzystą stworzonego w Japonii serialu anime „Cyberpunk: Edgerunners”, opartego o motywy gry polskiego studia CD Projekt Red.

Bartosz Sztybor był gościem tegorocznego festiwalu „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek”, zorganizowanego przez Zagłębiowską Mediatekę. W czwartek, 15 czerwca w auli budynku odbyło się spotkanie z scenarzystą, który opowiedział o początkach swojej kariery, jej rozwoju, a także o tym, czy w Polsce warto zostać scenarzystą.

- To zajęcie trudne, szczególnie bycie scenarzystą komiksowym – u nas w kraju nie ma wielu zajęć dla scenarzysty. Natomiast samo w sobie wymyślanie historii jest super frajdą i to uwielbiam. Natomiast dobrze jest być scenarzystą także innych rzeczy, zarówno w teatrze, jak i w filmie. Wtedy życie z bycia trudnym zaczyna być fascynujące. Ja swoją pracę uwielbiam, uwielbiam opowiadać historie, natomiast od wymyślenia historii do jej realizacji, zarówno w formie komiksowej jak i na ekranie, jest procesem długim i na pewno uczy cierpliwości – mówi gość Zagłębiowskiej Mediateki.

Twórca opowiedział również o pracach nad serialem „Cyberpunk: Edgerunners”, opartym o motywy przebojowej gry CD Projekt Red. Animacja powstała w japońskim studiu Trigger, Bartosz Sztybor był zaś głównym scenarzystą projektu.

- W 2020 roku miałem wyjechać do Japonii, by na miejscu współpracować z animatorami. Niestety, na kilka dni przed wylotem wybuchła pandemia covid-19. Kolejne miesiące to praca online, często po dziesięć godzin dziennie, komunikacja przez tłumacza i próby przełamania barier kulturowych. Na szczęście wszystkie przeszkody udało się wspólnie pokonać – wspomina pracę nad serialem, który przebojem zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie.

Pod koniec spotkania zdradził kilka szczegółów na temat swojego ostatniego projektu: scenariusza do opartego o powieść Zbigniewa Nienackiego filmu „Pan Samochodzik i Templariusze”, który zadebiutuje na Netflixie w przyszłym roku.

- Byłem zaskoczony reakcją fanów serialu z la 70., opartego o tę samą książkę. Kiedy jeszcze nie było wiadomo wiele na temat szczegółów produkcji, członkowie fandomu podchodzili do mnie i pytali, czemu się tym zajmuję, przecież serial idealny już powstał. Mam nadzieję, że serial się spodoba i nie zniszczę zbyt wielu osobom dzieciństwa – śmieje się Bartosz Sztybor.

Festiwal „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek” potrwa do soboty. W planie wydarzenia znajdują się jeszcze spotkanie z pisarzem Robertem J. Szmidtem, spotkanie przy grach planszowych i otwarta sesja gier RPG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto