Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię niezwykłych kobiet z sosnowieckiego getta. Spacerowe popołudnia Zagłębiowskim Szlakiem już 15 i 16 lipca na Środuli

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli.
Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
To będą dwa spacery jednej historii. Dziś i jutro na Zagłębiowskim Szlaku Kobiet stacja Sosnowiec. Nad trasą historycznych spacerów śladami kobiet z sosnowieckiego getta symbolicznie unosił się będzie duch Friedy Mazjy-Oxenhaendler. Chętni na podróż z kobiecą historią mogą zgłaszać się mailowo lub telefonicznie.

To będzie zapomniana historia. Na szlaku kobiecym śladem. W podróży do pamięci miejsca. Zagłębiowski Szlak Kobiet już w ten weekend wyruszy na trasę po terenie dawnego getta żydowskiego w sosnowieckiej Środuli. Dwa spacery historyczne, realizowane w ramach projektu "Poznaj działaczki żydowskiego ruchu oporu w Sosnowcu", organizuje Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Zagłębiowski Szlak Kobiet Stacja Sosnowiec

Stacja Sosnowiec Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet wyruszy w historyczną podróż wspomnień po murach, kamieniach i śladach pamiętających dawne getto na Środuli.

- Projekt "Poznaj działaczki żydowskiego ruchu oporu w Sosnowcu", to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz rozwoju tras spacerowo-historycznych Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet, dzięki której mieszkańcy miasta i regionu mają możliwość pogłębiania wiedzy historyczna- obywatelskiej, świadomości i tożsamości regionalnej, kultywowania pamięci historycznej - o idei wydarzenia mówi Marlena Kaczmarek ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Symboliczny patronat Friedy Mazjy-Oxenhaendler

Szlak działaczek żydowskiego ruchu oporu będzie miał sobotnią i niedzielną odsłonę. Zarówno 15, jak i 16 lipca chętni do udziału w historycznej podróży o godzinie 16 powinni stawić się na zbiórkę pod dawnym LO W. Roździeńskiego, przy ul. Staszica 62. Trasy spacerowe rozpoczną się symbolicznym spotkaniem z Friedą Mazjy-Oxenhaendler na Środuli, przy ul. Prusa, gdzie do dziś znajduje się szyld żydowskiej bojowniczki. To jej twarz będzie mieć w godle sosnowiecka trasa.

- Frieda Majda-Oxenhaendler była uczestniczką walk w getcie będzińsko-sosnowieckim, kurierką z Zagłębia na Węgry, pisarką, świadkinią w procesie Eichmanna i inicjatorką kontaktów młodzieży żydowskiej z polską - przybliża postać kobiety Marlena Kaczmarek.

W ślad za historią z przewodnikiem lub z pomocą aplikacji

Historyczne spacery poprowadzi przewodniczka po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet, kustoszka Muzeum Schoena w Sosnowcu, Anna Makarska. Chętni do udziału w nich, mogą zgłaszać się pod adresem mailowym: [email protected] lub pod numerem telefonu: 785 242 767.

- Spacery można odbywać także indywidualnie, korzystając z aplikacji na telefon. Aplikacja/spacerownik jest bezpłatna i do pobrania na system Android pod linkiem: http://bityl.pl/rFkVD i IOS: http://bityl.pl/Qdh5T - przekazuje Przedstawicielka organizatorów.

Projekt "Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet” jest współfinansowany ze środków Gminy Sosnowiec.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto