Piąte miejsce siatkarzy w finale OOM

Osłabieni brakiem kontuzjowanego skrzydłowego Marka Nitkowskiego kadeci MOS Będzin nie zdołali obronić brązowego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Osłabieni brakiem kontuzjowanego skrzydłowego Marka Nitkowskiego kadeci MOS Będzin nie zdołali obronić brązowego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo wygrania podczas turnieju w Gubinie trzech z pięciu spotkań będzińscy siatkarze zakończyli rywalizację na piątym miejscu.

Szanse na awans do czołowej czwórki OOM podopieczni Franciszka Mroza praktycznie zaprzepaścili w pierwszym pojedynku grupy A z Maratonem Świnoujście. Będzinianie rozpoczęli to spotkanie bardzo dobrze, prowadząc po atakach z "krótkiej" Marka Adamaszka i Bartosza Dzierżanowskiego 14:8. Wystarczyło jednak, by rywale zablokowali uderzającego z lewego skrzydła Pawła Kazimierowskiego i inicjatywę na parkiecie przejął Maraton. Po kilku minutach drużyna ze Świnoujścia prowadziła 23:21. Podopieczni Franciszka Mroza ruszyli do odrabiania strat i za moment mieli piłkę setową (25:24). Uderzenie Dawida Chałata z lewego skrzydła trafiło jednak w pojedynczy blok rywali. Gdy sędziowie odgwizdali błąd siatki Dariuszowi Sygule, partię wygrał Maraton.

Po zmianie stron długo prowadziła drużyna ze Świnoujścia (16:18). Podopieczni Franciszka Mroza potrafili jednak odrobić stratę, ale gdy od setowego zwycięstwa dzieliła ich jedna piłka, ponownie z lewej strony siatki nie potrafił skutecznie zaatakować Dawid Chałat. Końcówka rozgrywki należała do Maratonu, którego siatkarze dominowali również w następnej partii.

Kolejnym rywalem będzinian był faworyzowany AZS Częstochowa. Dzięki doskonałej grze w bloku Bartosza Dzierżanowskiego z Maciejem Ryłką oraz Marka Adamaszka z Dawidem Chałatem podopieczni Franciszka Mroza w pierwszym secie rozgromili akademików do 11. Po zmianie stron siatkarze MOS Będzin prowadzili 20:19. Wystarczyły jednak udane akcje Sebastiana Pęcherza, by inicjatywę na parkiecie przejęli częstochowianie. Wygrali oni tę rozgrywkę do 21 oraz przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę w dwóch kolejnych setach.

W ostatnim meczu grupowym Franciszek Mróz dokonał roszad w zespole. Dawida Chałata zastąpił na skrzydle Marek Adamaszek, a na środku siatki pojawił się Bartosz Ficoń. Zmiany nie przeszkodziły drużynie będzińskiej w ograniu 3:0 MMKS Kędzierzyn-Koźle.

Walkę o 5-8 miejsca podopieczni Franciszka Mroza rozpoczęli pojedynkiem ze stołeczną Wolą. Drużyna warszawska wygrała pierwszego seta do 22. Później wyraźnie poprawili serwis Paweł Kazimierczak i Dariusz Sygyła. Ten ostatni dobrze również rozgrywał akcje, a kończyli je lewoskrzydłowi: Paweł Kazimierski i Dawid Chałat. Podopieczni Franciszka Mroza zapisali na swoje konto trzy kolejne partie.

Sporo emocji przyniósł decydujący o piątym miejscu pojedynek będzinian z GKPS Gorlice. Pierwszego seta, po emocjonującej końcówce, zwycięsko zakończyli podopieczni Franciszka Mroza. Po zmianie stron inicjatywę przejęli gorliczanie, których poczynaniami kierował najlepszy rozgrywający turnieju - Michał Kozłowski. Doprowadzili oni do remisu, a w trzeciej partii prowadzili 18:13. W tym momencie Macieja Ryłko zastąpił na boisku Bartosz Ficoń, a miejsce Dawida Chałata zajął Michał Warat. Rezerwowi poderwali będziński zespół do walki. Zdołał on wygrać tę rozgrywkę do 23, a w następnej partii oddał rywalom o dziesięć piłek mniej.

Złote medale OOM wywalczyli siatkarze AZS Częstochowa, którzy w finale pokonał 3:0 akademików z Olsztyna.

* Maraton Świnoujście - MOS Będzin 3:0 (27:25 26:24, 25:17) l AZS Częstochowa - MOS Będzin 3:1 (11:25, 25:21, 25:16, 25:17)

* MMKS Kędzierzyn-Koźle - MOS Będzin 0:3 (16:25, 16:25, 22:25) l Wola Warszawa - MOS Będzin 1:3 (25:22, 17:25, 19:25, 16:25) l GKPS Gorlice - MOS Będzin 1:3 (25:27, 25:19, 23:25, 13:25).

MOS Będzin: D. Syguła, Adamaszek, Chałat, Dzierżanowski, Ryłko, Kazimierowski - Krawczyk (libero), Ficoń, Cała, Dubiel, Warat, Badurak.