Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Naukowo-Technologiczny: są dwaj nowi lokatorzy

TOS
Do lokatorów Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego – dołączyły dwa innowacyjne przedsiębiorstwa. Pod adresem: ul. Wojska Polskiego 8, Sosnowiec, można znaleźć także firmę Investus Capital S.A. oraz DUMAS Samochody specjalistyczne.

Pierwszym lokatorem, który w czerwcu wprowadził się do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, jest firma DUMAS Samochody specjalistyczne. Przedsiębiorstwo powstało dzięki wsparciu w ramach realizowanego przez Park projektu pn. „Startuj z SPNT”. – W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym nie tylko stwarzamy korzystne warunki dla już istniejących innowacyjnych firm, ale także staramy się pobudzać przedsiębiorczość i kreować nowe miejsca pracy. Firma DUMAS powstała w ramach opracowanego i realizowanego przez nas projektu. Właściciel otrzymał dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a teraz prężnie działa na rynku i cięgle rozwija się. Mimo, że od założenia firmy nie minął jeszcze rok, dziś jest naszym najemcą i zatrudnia kilku pracowników – mówi Monika Zając, dyrektor Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Firma DUMAS zajmuje się konstruowaniem, produkcją, dystrybucją, i serwisowaniem specjalistycznych nadbudów montowanych na podwoziach znanych marek tj. MAN, DAF, Mercedes Benz, czy Scania. O sukcesie firmy decyduje niszowość przedsięwzięcia, a także jego innowacyjność. Projekty tworzone są w odpowiedzi na indywidualne potrzeby klientów i niejednokrotnie opierają się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach.

Drugą firmą, która ulokowała się w murach Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego jest INVESTUS CAPITAL S.A.

Przedsiębiorstwo wprowadza na rynek nowoczesne technologie m.in. w zakresie utylizacji komunalnych osadów ściekowych, a także osadów i wytłoków owocowych. Opracowany przez Investus konwektor pozwala na przeprowadzenie procesu utylizacji w sposób przyjazny dla środowiska, a powstałe w jego wyniku paliwo spełnia wymogi CEN i może być wprowadzane na rynek krajowy i rynek unijny.

– W trakcie opracowanego procesu – mimo, że nie jest on prowadzony w ekstremalnych warunkach – zanieczyszczenia zawarte w osadach przenikają do wody i podlegają w niej rozpadowi, ponieważ temperatura, w jakiej przebiega proces jest wystarczająca dla wywołania zjawiska termolizy. W jej wyniku i w tych warunkach w wodzie nie pozostają toksyny, które nie zostałyby zdegradowane w trakcie prowadzonego znanymi sposobami spalania niskotemperaturowego odpadów. – tłumaczy Grzegorz Cetera, Prezes Zarządu INVESTUS CAPITAL S.A. Dotychczas podobnie skuteczny rozpad toksyn osiągano w trakcie spalania w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza.

Jakie firma ma plany? W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym Investus będzie pracował nad dalszymi rozwiązaniami pozwalającymi na optymalne zagospodarowanie osadów oraz wykorzystanie innych odpadów w celu produkcji paliw stałych przy zastosowaniu aktualnie patentowanej technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto