Karolinka - to najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku. Produkuje go PGG. „Dym z komina jest praktycznie niedostrzegalny"

red.
Udostępnij:
BIERUŃ. Najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku – bezdymne i niskoemisyjne kwalifikowane paliwo węglowe o nazwie Karolinka, wyprodukowane w Polskiej Grupie Górniczej S.A. przy doradztwie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, zaprezentowano w piątek 21 stycznia na konferencji w Bieruniu, gdzie działa kopalnia Piast-Ziemowit.

Produkt jest mieszanką wyselekcjonowanych węgli z kopalń PGG S.A. zawierającą (w ok. 15 proc.) specjalny dodatek antysmogowy – odgazowany uprzednio tzw. „blue coal”, czyli „błękitny węgiel”. Gwarantuje co najmniej 30-procentową (w porównaniu z tradycyjnym ekogroszkiem) redukcję zanieczyszczeń, w tym pyłów PM 2,5 i PM 10, benzo(a)pirenu oraz WWA (rakotwórczych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych). Karolinka będzie praktycznie bezdymna.

- Przy spalaniu w kotłach piątej klasy lub ecodesign dym z komina jest już praktycznie niedostrzegalny. To paliwo powoduje, że w zasadzie nie widzimy dzisiaj żadnej emisji z kotłów – podkreślił Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży PGG S,A, Zwrócił też uwagę na podwyższąoną kaloryczność nowego paliwa, które przy mniejszym zużyciu daje więcej energii cieplnej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Karolinka przeznaczona jest zwłaszcza dla najnowocześniejszych automatycznych kotłów węglowych, lecz z powodzeniem można spalać ją niezależnie od klasy urządzenia – również w kotłach starej generacji.

Pierwsze pilotażowe partie Karolinki trafiły na rynek już pod koniec 2021 r., a w pierwszych dniach stycznia tego roku sprzedaż ruszyła w e-sklepie PGG S.A. Uruchomienie produkcji na większą skalę wymagać będzie zainwestowania kilkudziesięciu milionów złotych w budowę specjalnych reaktorów do odgazowania węgla.

- Odgazowanie polega na tym, że niechciane, najbardziej rakotwórcze substancje, stanowiące wychodzący z komina żółty dym, nie idą w węglu do klienta, tylko są usuwane w obiekcie technologicznym, dopalane i odpylane. Do klienta trafia paliwo czyste, niskoemisyjne - tłumaczył dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor IChPW w Zabrzu, który w projekcie Karolinki jest doradcą technicznym PGG S.A. w wkrótce opracuje studium wykonalności instalacji do odgazowania węgla na terenie górniczej spółki.
Dlaczego Karolinka zawiera tylko domieszkę „błękitnego węgla”?

- Ponieważ spalanie samego blue coal byłoby obecnie nieopłacalne ekonomicznie, a paliwo – niekonkurencyjne na rynku z powodu wysokiej ceny. Badania potwierdziły jednak, że nawet domieszka odgazowanego węgla w ekogroszku zmniejsza emisyjność szkodliwych substancji o co najmniej 30 proc., a nawet powyżej 50 proc. Taką domieszkę, nazwaną uszlachetniającym dodatkiem antysmogowym, zastosowano w nowym ekogroszku PGG S.A. – objaśniał w piątek dr inż. Aleksander Sobolewski.

Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. oszacował, że spółka dostarcza rocznie na krajowy rynek komunalno-bytowy ok. 3,5 mln t węgla, z czego ok. 700 tys. t stanowiły w 2021 r. ekogroszki. Firma zamierza stale podnosić jakość swych paliw i zmniejszać ich emisyjność.

- W tym roku mamy plany zwiększenia produkcji i sprzedaży paliw kwalifikowanych do około miliona ton. To jedna trzecia całości paliw sortowanych, produkowanych przez PGG S.A. dla rynku komunalno-bytowego – zapowiedział wiceprezes Gorszanów, dodając, że rósł będzie udział węgli o obniżonej emisyjności.

Karolinka - to najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku. Pr...

- Karolinka dowodzi, że rozwijamy się oraz chcemy zaspokajać potrzeby i oczekiwania społeczne. Są oczywiście wymagania UE i wielu innych instytucji, ale przede wszystkim to my sami chcemy żyć w środowisku przyjaznym dla egzystencji człowieka, a czyste powietrze jest jego integralną częścią – zadeklarował Adam Gorszanów w piątek w Bieruniu. Dodał, że obecnie, w aspekcie galopujących cen surowców energetycznych (szczególnie gazu), Polska Grupa Górnicza S.A. „jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

- PGG S.A jest jednocześnie najtańszym źródłem paliw stałych dla użytkowników, w tym dla gospodarstw indywidualnych. Nie podnosimy cen węgla w ślad za innymi surowcami, ponieważ jest to nasze własne dobro, nad którym mamy pełną kontrolę – powiedział Adam Gorszanów. Wspominał, że przed laty (jako szef Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla – przyp. red.) należał do prekursorów takich rozwiązań, jak specjalne filtry dla urządzeń spalania małej mocy.

- Tym bardziej cieszę się dzisiaj, że możemy już promować paliwo, które samo w sobie odznacza się znacznie zredukowaną emisyjnością – podsumował wiceprezes PGG S.A.

Piątkową konferencję w Bieruńskim Ośrodku Kultury Jutrzenka, w której uczestniczyli m.in. śląscy samorządowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz eksperci Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i IChPW zorganizował we współpracy z PGG S.A. Powiat Bieruńsko-Lędziński.

To właśnie śląskie samorządy mają ściśle współdziałać z największym producentem węgla kamiennego w UE przy realizacji projektu „Karolinka – Ekogroszek 2.0”, a szczególnie we wprowadzaniu nowego paliwa na rynki lokalne. Współpracę nawiązało już dotąd sześć gmin, PGG S.A. zamierza sfinansować w nich dokładne badania emisji zanieczyszczeń z węglowych instalacji grzewczych w instytucjach samorządowych.

Podkreślano, że w gminach górniczych sektor węglowy jest pozytywnie odbierany jako dobry i duży pracodawca oraz ważny płatnik danin publicznych.

- Gdzie mielibyśmy promować węgiel, jeśli nie w powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie każdy kilometr kwadratowy znaczony jest bogactwem złóż węgla? – mówił witając gości starosta bieruńsko-lędziński Bogdan Bednorz.

- Tu od wielu lat fedrują dwie największe kopalnie Piast i Ziemowit. Produkt, o którym dziś mówimy to nowa generacja węgla selekcjonowanego, jest tradycyjnie czarny, ale zupełnie inny niż do tej pory! – zauważył samorządowiec. Przypomniał, że właśnie w powiecie bieruńsko-lędzińskim już od 2002 r. wszystkie gminy zaczęły wdrażać program wymiany kotłów węglowych i ograniczania niskiej emisji. - Tutaj wszystko to się zaczęło, społeczeństwo – mieszkańcy bytujący na węglu – jako pierwsi zrozumieli, że chcą żyć w czystym środowisku i muszą o nie dbać. Wtedy to pojawiły się jedne z pierwszych paliw selekcjonowanych z kopalni Piast, które pakowano w worki w likwidowanej kopalni Czeczot. Tutaj też pojawił się znany ekogroszek o nazwie Retopal, który po zwiększeniu wartości opałowej stał się Karlikiem. A dzisiaj proponujemy Karolinkę, nie bez kozery wybrano imię żeńskie, które może się bardzo podobać, bo kobieta to przecież delikatność! To właśnie to – delikatny „błękitny węgiel”! – mówił starosta Bogdan Bednorz na rozpoczęcie spotkania w Bieruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Materiał oryginalny: Karolinka - to najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku. Produkuje go PGG. „Dym z komina jest praktycznie niedostrzegalny" - Katowice Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie