Ogromne inwestycje w Sosnowcu z lotu ptaka. Prace trwają, zobaczcie zdjęcia

Redakcja
Sosnowiec. Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego z lotu ptaka. Budowa stadionu 
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sosnowiec. Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego z lotu ptaka. Budowa stadionu Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Armagiedron
W Sosnowcu, mimo trwającej epidemii wywołanej przez koronawirusa, trwają ogromne budowy. To wielomilionowe inwestycje, które będą miały wpływ na rozwój miasta w przyszłości. Wśród nich są np. przebudowa DK 94 czy budowa stadionu piłkarskiego na Środuli. Zobaczcie jak te wielkie inwestycje wyglądają z lotu ptaka.

Przebudowa DK 94 w Sosnowcu

Jedna z największych inwestycji drogowych, jaką w ostatnich latach realizowano w Sosnowcu, jest przebudowa drogi krajowej nr 94 w okolicach hurtowni Makro. To warta ponad 100 milionów złotych budowa, która zmieni na lepsze sposób przemieszczania się kierowców tylko mijających Sosnowiec w drodze do pracy lub domu oraz m.in. usprawni dojazd mieszkańców do Zagórza.

Chodzi o przebudowę skrzyżowania DK 94 z ulicą Długosza. To popularnie nazywane przez kierowców skrzyżowanie przy Makro, od roku przechodzi wielką metamorfozę. Kierowcy cierpliwie znoszą utrudnienia, zwężenia jezdni, czy niedogodności związane z kurzem czy zabrudzeniem jezdni. To plac budowy.

Trasa będzie bezkolizyjna

Inwestycja sprawi, że kierowcy jadący przez DK 94 w Sosnowcu tylko tranzytem, nie będą musieli zatrzymywać się, jak dotychczas, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, tylko bezkolizyjnie miną to miejsce, bo droga krajowa pobiegnie w wykopie. Nad nią stanie spory wiadukt, który bezkolizyjnie umożliwi wjechanie z DK 95 do Zagórza, czy dojazd do marketów, salonów samochodowych i osiedli po obu stronach krajówki. Tamtędy będzie się odbywał ruch lokalny. Na górze powstanie rondo. Wjazdy i zjazdy na wiadukt i do miasta będą bezkolizyjne.

W przypadku tej inwestycji bardzo ważny jest termin jej oddania. To grudzień 2020 roku. Obecnie prace trwają bez zakłóceń. Wykonawca, czyli firma Banimex sporo prac wykonał podczas okresu zimowego. Jednak, jak w marcu, w rozmowie z DZ potwierdził Paweł Gruszczyński, pełnomocnik zarządu Banimeksu SA, może się zdarzyć, że ograniczenia związane ze stanem epidemii spowodują znaczne spowolnienie prac. A co za tym idzie, może zostać nie dotrzymany termin jej zakończenia. Powodem opóźnień może być problem z dostawami materiału, czy z pracownikami podwykonawców.

Nie jest to wyjątek, bo wiele firm budowlanych boryka się obecnie z tymi problemami.

Przebudowa Parku im. Fusińskiego w Sosnowcu

Kolejna inwestycja, która trwa w mieście to modernizacja, a właściwie przebudowa Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego. To najstarszy park w mieście, który otwarto w 1935 roku. W najbliższych miesiącach za prawie 7 mln zł w tym miejscu powstanie park bioróżnorodności. Zaplanowano tam ponad 47 tys. sztuk nasadzeń, z czego ok. 150 to drzewa. Powstaną oczka wodne, pomosty, tarasy, ławki, alejki z nową nawierzchnia mineralną i nowe oświetlenie. Na razie przechodniom rzuca się w oczy ogrodzenie i ozdobna brama z motywami roślinnymi. Przetarg na tę wartą 7 mln złotych inwestycję wygrała czeska firma 4As. Jego prezes Andrzej Savitarius to Czech o polskich korzeniach.

Par został już ogrodzony (to jedyny w mieście ogrodzony park miejski), mieszkańcy od kilku miesięcy mogą oglądać nową bramę parkową z roślinnymi motywami.

Inwestycja powstaje w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego. NFOŚiGW dofinansował ją 3,9 mln zł. Przebudowany park ma być otwarty dla mieszkańców wiosną 2021 roku.

- Inwestycja odbywa się bez zakłóceń. Nie mamy sygnałów od wykonawców o tym, by było inaczej – powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Wciąż nie udało się wyłonić wykonawcy innej ważnej miejskiej inwestycji graniczącej z Parkiem im. Fusińskiego, czyli budowy centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium.

Budowa Egzotarium

Nowoczesny, duży i przeszklony pawilon ma zastąpić małe i niefunkcjonalne Egzotarium, które w mieście funkcjonuje od lat pięćdziesiątych. Od tamtego czasu praktycznie się nie zmieniło. Sporo zmieniło się natomiast wewnątrz, bo ogromne, często nawet 80-letnie palmy i fikusy, po prostu nie mieszczą się małym pawilonie. Trzeba je drastycznie przycinać.

Budowa nowego Egzotarium w Sosnowcu musi jednak poczekać. Pierwszy przetarg mający wyłonić wykonawcę tej inwestycji unieważniono. Powód? Najniższa z cen, zaproponowanych przez biorące udział w przetargu firmy, o ponad 50 milionów złotych przekroczyła budżet miasta, zakładany na ten cel. Ogłoszono nowy przetarg, którego jednak wciąż nie rozstrzygnięto. Sytuacja, związana z epidemią i trudnościami, z jakimi zmagają się wykonawcy nie sprzyja obecnie takim rozstrzygnięciom. Sosnowiec otrzymał 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium oraz zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego. Na przebudowę Egzotarium miasto planowało wydać 30 mln złotych. Ceny zaczynały się od ofert o 50 mln wyższych niż możliwości budżetowe miasta.

Zagłębiowski Park Sportowy

To nie wszystkie wielkie inwestycje jakie realizuje obecnie miasto. Jedną z największych jest budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego, czyli w sumie trzech obiektów – stadionu piłkarskiego na ponad 12 tys. miejsc, hali sportowej i stadionu zimowego. Na razie budowa odbywa się bez zakłóceń. Stadion ma być gotowy w połowie 2022 roku.

Oprócz stadionu powstaje też hala sportowa. Wartą 147 mln zł i 57,5 mln zł brutto budowę stadionu i hali wykonuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Halę BPBP buduje w konsorcjum z dąbrowskim MZUiM.PL.
Wciąż nie udało się natomiast wyłonić wykonawcy stadionu zimowego, czyli lodowiska, będącego częścią ZPS. Urzędnicy, kalkulują obecnie koszty tej inwestycji tak, by można było wybudować obiekt o podobnych parametrach, ale w niższej cenie.

PSL chce restrykcji dla niezaszczepionych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie