MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 43 lata temu – obchody rocznicy w Sosnowcu. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
43. rocznica rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów - obchody w Sosnowcu.
43. rocznica rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów - obchody w Sosnowcu. Karina Trojok / Polska Press
17 lutego 1981 r., pomimo niechęci ówczesnych władz Polski, zarejestrowane zostało Niezależne Zrzeszenie Studentów. To studencka organizacja działająca w duchu patriotycznym. - Tworzą ją młodzi ludzie o nieprzeciętnej wyobraźni i niezaspokojonej ciekawości świata. NZS wspiera kulturalny, naukowy i społeczny rozwój studentów, a gdy jest to potrzebne, również walczy o ich prawa – zapewnia Zrzeszenie. W Sosnowcu odbyły się uroczystości rocznicowe.

Niezależne Zrzeszenie Studentów ma 43 lata – obchody w Sosnowcu

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało we wrześniu 1980 r. Jego utworzenie było wynikiem sierpniowych wydarzeń i strajków robotniczych organizowanych, jako sprzeciw społeczeństwa wobec ówczesnego reżimu politycznego. Peerelowskie władze długo zwlekały z rejestracją Zrzeszenia. Po najdłuższym w Europie studenckim strajku okupacyjnym ostatecznie podpisano tzw. Porozumienie Łódzkie, a ówczesny rząd komunistyczny zgodził się na rejestrację NZS. Nastąpiło to 17 lutego 1981 r. 43 lata później, na skwerze im. NZS przy ul. Żytniej w Sosnowcu, odbyły się obchody kolejnej rocznicy zarejestrowania Zrzeszenia.

NZS na początku działalności było poniekąd studenckim odpowiednikiem „Solidarności”. Zrzeszenie skupiało młodych ludzi, którzy chcieli mieć niezależną od władz państwowych organizację studencką, a także oczekujących demokratyzacji życia akademickiego. Członkowie NZS postulowali również za przestrzeganiem podstawowych swobód politycznych i praw człowieka w Polsce, a także za szanowaniem polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych.

- Składamy wyrazy uznania wszystkim osobom, które swoimi działaniami doprowadziły do tak ważnego momentu dla Niezależnego Zrzeszenia Studentów. To dzięki nim powstała pierwsza niezależna od władz organizacja studencka za czasów PRL w bloku wschodnim – podkreślają przedstawiciele NZS.

Dziś NZS realizuje wiele ogólnopolskich projektów i inicjatyw. Najważniejsze z nich to akcje zbiórki krwi „Wampiriada”, ogólnopolski program edukacyjny Drogowskazy Kariery i Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej OKFS (Pstrykaliada). Ponadto Zrzeszenie organizuje konkurs na najlepszego studenta „Studencki Nobel” i realizuje cykl warsztatów „Twoje Prawa w Pracy”. Organizacja odpowiada również za szereg akcji regionalnych.

Więcej na temat Zrzeszenia i realizowanych przez nie projektów można przeczytać na stronie internetowej nzs.org.pl.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto