MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lea Gleitman miała 19 lat, gdy rozpoczęła się likwidacja sosnowieckiego getta. Dziś jest świadkiem tamtej tragedii

AD
75 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta
75 rocznica likwidacji sosnowieckiego getta Marzena Bugała-Azarko
Dziś, 1 sierpnia w Sosnowcu uczczono pamięć Żydów, wywiezionych i zamordowanych w Auschwitz. Do ich zagłady doszło podczas akcji likwidacji gett w Zagłębiu. Rozpoczęto ją 1 sierpnia 1943 r. O godzinie 9.00 przy al Mireckiego odbyła się ceremonia poświęcona tej rocznicy. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Sosnowca i delegaci z Izraela i innych krajów, potomkowie dawnych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego, których 75 lat temu wywieziono z sosnowieckiego getta do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Stąd uczestnicy uroczystości przeszli w „Marszu życia” pod dworzec PKP w Sosnowcu, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą temu wydarzeniu.

Wśród uczestników tej wzruszającej uroczystości była m.in. Lea Gleitman. Opowiedziała o tragicznych przeżyciach z tamtych lat. W 1943 roku miała 19 lat.
- Od 1932 roku moja rodzina mieszkała w Sosnowcu przy ulicy Wspólnej 10. Potem w gettcie. W rodzinach mojej mamy i taty było po siedmioro ośmioro rodzeństwa. Wszystkich wymordowano, oprócz brata mojej mamy, który jeszcze przed wojną wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych, do Detroit. Udało się też uciec bratu mojej mamy, który wyjechał do Kopenhagi. Z reszty przeżyłam tylko ja, moja siostra Miriam i moja kuzynka. W 1943 roku wywieźli nas do obozu pracy w Niemczech. Potem szłyśmy w tzw. marszu umarłych do obozu Bergen Belsen – wspominała, licząca dziś 94 lata Lea Gleitmam.
Kobieta mieszka dziś w Szwecji. Jest członkiem Stowarzyszenia Świadków Holokaustu, organizacji założonej w Malmo w Szwecji w 1991 roku.
Z sosnowieckiego getta na Środuli naziści wywieźli do Auschwitz ponad 10 tys. osób.
W 1939 r. Żydzi stanowili ok. 20 procent mieszkańców Sosnowca. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Sosnowca przez Niemców rozpoczęły się prześladowania ludności żydowskiej. 9 września hitlerowcy spalili wielką synagogę. Zaczęły się też pierwsze przesiedlenia, zmierzające do koncentracji Żydów w jednym obszarze.
W następnych miesiącach przymusowo przesiedlano ludność pochodzenia żydowskiego, głównie z pobliskich terenów (zwiększając liczbę Żydów w Sosnowcu z 30 000 do 45 000). Pod koniec 1942 r. Sosnowiec i Będzin były jedynymi miastami w Zagłębiu Dąbrowskim zamieszkałymi przez Żydów. Żydzi sosnowieccy zostali przesiedleni do jednej dzielnicy – na Środulę. Getto sąsiadowało z gettem będzińskim. W 1942 r. zaczęła się likwidacja getta przez serie transportów jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Na terenie getta działał lokalny oddział Żydowskiej Organizacji Bojowej. Gdy 1 sierpnia rozpoczęła się ostateczna akcja likwidacyjna gett w Będzinie i na Środuli w Sosnowcu, ruch oporu odpowiedział akcją samoobrony ludności znaną jako powstanie w getcie będzińsko-sosnowieckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto