Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy zasadzić śliwę w ogrodzie? Podpowiadamy. Jesień to najlepszy czas na sadzenie. Czy śliwka wyrośnie z pestki?

Justyna Madan
Justyna Madan
Śliwkę można zasadzić z sadzonki lub pestki, ale ta druga opcja jest bardziej ryzykowna. W obu przypadkach trzeba poczekać kilka lat, zanim drzewo da nam owoce.
Śliwkę można zasadzić z sadzonki lub pestki, ale ta druga opcja jest bardziej ryzykowna. W obu przypadkach trzeba poczekać kilka lat, zanim drzewo da nam owoce. pixabay.com
Słodkie owoce prosto z drzewa lub kupione na kilogramy, żeby zrobić z nich pyszne powidła. Śliwki pojawiły się na targach, a sezon jeszcze trochę potrwa. To najlepszy czas, żeby zastanowić się, czy nie lepiej posadzić własne drzewko w ogrodzie, żeby cieszyć się ulubionymi owocami na wyciągnięcie ręki? Śliwę sadzić można zarówno wiosną, jak i jesienią. Jak ją posadzić, żeby się przyjęła i dawała najlepsze owoce?

Spis treści

Śliwa to jedno z łatwiejszych w uprawie drzew owocowych, ale nie oznacza to, że nie ma żadnych wymagań i wystarczy je po prostu wsadzić do ziemi i czekać na gałęzie oblepione fioletowymi owocami.

Jak i kiedy sadzić śliwę?

Jest to drzewo odporne i wydajne, potrafi dać obfite zbiory nawet na karłowatych drzewach. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać, ponieważ śliwa zaczyna owocować zazwyczaj po 4-5 latach od zasadzenia.

Najlepszym czasem na sadzenie tego drzewa jest jesień, dlatego już teraz warto się do tego przygotować. Robimy to od października, nawet do pierwszych silniejszych przymrozków, więc przedział czasowy jest dosyć długi. Jeśli nie zdążymy zrobić tego jesienią, można śliwę posadzić bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed wegetacją.

Sadzonki kupujemy w sklepie ogrodniczym. „Śliwy uprawiane w ogrodach to przede wszystkim renklody i drzewa w typie węgierki. Pierwsze z nich wydają okrągłe, miękkie, soczyste i słodkie owoce, nadające się do bezpośredniego spożycia i na kompoty, drugie natomiast rodzą owoce o wydłużonym kształcie i zwartym miąższu, dlatego mogą być traktowane jako owoce deserowe lub przerobowe” – podaje portal e-ogródek.pl.

Śliwki potrzebują miejsca w pełnym słońcu, z około 6-8 godzinami bezpośredniego światła dziennie, ale jednocześnie najlepiej czują się w osłoniętym miejscu, skierowanym na południe lub południowy zachód. Wolą dobrze przepuszczalną, żyzną, ale i piaszczystą glebę o pH 5,5-6,5. Zapewnienie młodemu drzewku dobrego startu jest niezbędne.

Drzewka karłowate sadzimy w odstępie ok. 3 metrów od siebie i 4 m w przypadku drzewek półkarłowych. Umieszczamy je na głębokości około 50 cm, dołek powinien mieć średnicę ok. 60 cm, aby korzenie mogły swobodnie się rozłożyć.

Śliwki mają duże zapotrzebowanie na azot i korzystają z nawożenia. Jesienią wokół drzew warto rozrzucić grubą warstwę organicznego kompostu.

Najlepsze towarzystwo dla śliwki w ogrodzie

Sadzenie towarzyszące to praktyka umieszczania gatunków roślin blisko siebie dla obopólnych korzyści. Może pomóc w odstraszaniu szkodników, przyciągać zapylacze i inne pożyteczne owady i sprawić, że potrzeby różnych gatunków roślin w zakresie składników odżywczych nie będą ze sobą kolidować.

Sadzenie lawendy wokół śliw może pomóc chronić je przed ćmami śliwkowymi i innymi szkodnikami, które jedzą owoce.

Posadź śliwki z:

  • czosnkiem,
  • nasturcją,
  • truskawką,
  • wrotyczem pospolitym,
  • rumiankiem,
  • szczypiorkiem,
  • aksamitkami.

Kiedy śliwki są gotowe do zbioru?

Sezon na śliwki zaczyna się już nawet w drugiej połowie lipca i trwa do października. Możesz stwierdzić, że śliwki są gotowe do zbioru, sprawdzając jędrność i smak owocu. Jeśli śliwka wydaje się lekko miękka, spróbuj. Jeśli jest słodka, oznacza to, że czas na zbiór.

Można też obserwować kolor śliwek, w zależności od odmiany. Owoce nie dojrzewają jednocześnie, dlatego trzeba sprawdzać roślinę co kilka dni.

Świeże śliwki można mrozić, przechowywać w papierowej torbie na kuchennym blacie przez kilka dni lub w lodówce przez tydzień.

Czy śliwa z pestki będzie owocować?

Zamiast kupować sadzonkę, możemy spróbować posadzić śliwkę z pestki. Najpierw trzeba taką pestkę umyć w letniej wodzie i wyszorować miękką szczotką, aby pozbyć się resztek miąższu. Pestki potrzebują okresu schładzania, dlatego owijamy je wilgotnym ręczniku papierowym, wkładamy do torebki strunowej i do lodówki na ok. 10 tygodni. Sprawdzamy raz na jakiś czas, czy nie wykiełkowały wcześniej.

Po tym czasie umieszczamy kiełkującą pestkę w doniczce z dobrze przepuszczalną ziemią na głębokość ok. 5 cm. Odkładamy pojemnik w chłodne i jasne miejsce i zapewniamy glebie stałą wilgotność, ale nie przelewamy jej!

Kiedy miną wiosenne przymrozki, wybieramy miejsce w ogrodzie, kopiemy dołek na głębokość ok. 30 cm, mieszamy glebę z kompostem, wkładamy pestkę, zasypujemy ziemią i zapewniamy jej stałą wilgotność. Minie kilka lat, zanim drzewo da owoce.

Źródło: Morning Chores, Gardening Know How

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak i kiedy zasadzić śliwę w ogrodzie? Podpowiadamy. Jesień to najlepszy czas na sadzenie. Czy śliwka wyrośnie z pestki? - Strefa Agro

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto