Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzotarium w Sosnowcu - budowa ma imponujące tempo. Zobacz ZDJĘCIA. Wewnątrz obiektu są już nawet schody

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na placu budowy Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu praca wre. Wewnątrz są już nawet schody.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na placu budowy Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu praca wre. Wewnątrz są już nawet schody. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Jeśli wydaje się Wam, że budynek nowego, budowanego w Sosnowcu, Egzotarium jest już bardzo duży, to wyobraźcie sobie że będzie jeszcze sporo wyższy. Najwyższe będą konstrukcje metalowo-drewniane, na których zostanie zamontowana szklana elewacja. W najwyższym punkcie będzie miała około 24 metrów i będzie przez nią widać imponujące rośliny egzotyczne wewnątrz. Na razie jednak budowlańcy skupili się na żelbetowych elementach obiektu. Są już gotowe w 98 procentach. Cały obiekt ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku.

Egzotarium w Sosnowcu

Elementy żelbetowe budynku to cała konstrukcja obiektu, wylewki, schody, ściany. Byliśmy zdziwieni widząc, że wewnątrz obiektu są już nawet gotowe schody, którymi można się dostać na poszczególne poziomy Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli mówiąc w skrócie nowego Egzotarium.

- Mamy już gotowych około 98 procent wszystkich konstrukcji żelbetowych – mówi Magdalena Tołpa, inżynier budowy firmy Maximus ZBH, generalnego wykonawcy obiektu. – Gotowe są części biurowo konferencyjne, hol, wejścia do do szatni, piwnic. Jesteśmy na etapie budowy ścian w aquaterrariach – dodaje pani inżynier.

Inżynierskie wyzwania, czyli dwutonowa akrylowa ściana

Dodajmy też, że aquaterraria będą pod specjalnym nadzorem jeszcze przez dość długi czas. To tutaj inżynierowie muszą wymyślić, jak bezpiecznie umieścić w podziemiach ogromne akrylowe witryny, będące w przyszłości szklanymi ścianami aquaterrariów.

Nie przeocz

- Witryny akrylowe aquaterrariów umieszczone będą w piwnicy. Jest ich około dziesięciu. Projekt przewidywał montaż tych witryn poprzez specjalny otwór montażowy. Ten otwór ma wymiary około 2,8 na 2,8 metra, a największa z witryn ma nieco ponad osiem metrów długości – mówiła nam przed miesiącem pani inżynier.

Montażem witryn zajmie się specjalistyczna firma. Najdłuższa witryna ma 8,3 m długości i jest wysoka na około 2,5 m. Największa z witryn waży około dwóch ton.

Kiedy zobaczymy szklaną część palmiarni?

To niejedyne wyzwanie dla inżynierów na tej budowie. Kolejnym będzie budowa szklanej części Egzotarium. Będzie ona połączona z betonową częścią obiektu. I będzie od niej dużo wyższa. W najwyższym punkcie będzie miała około 24 metrów wysokości. To właśnie tu, w szklanej części obiektu, będą rosły najwyższe palmy i inne egzotyczne rośliny.

- Na razie jesteśmy na etapie projektu warsztatowego tej części – mówi Magdalena Tołpa. – A to oznacza, że mamy jeszcze trochę czasu na budowę konstrukcji metalowej oraz z klejonego drewna, która będzie stanowiła trzon szklanej części budynku – mówi.

Niewykluczone, że montaż tych konstrukcji rozpocznie się w połowie kwietnia. Jest już gotowy żelbetowy fundament tej części Egzotarium.
To właśnie ta, najwyższa część obiektu będzie dla wykonawców jednym z najtrudniejszych do wykonania elementów budowy. Niewykluczone, że już pod koniec roku zobaczymy szklaną, imponującą bryłę nowego Egzotarium.
Potem będą się odbywały prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu będzie gotowe latem 2022 roku

Warto dodać, że nowe Egzotarium ma być gotowe w sierpniu przyszłego roku. Na ten czas zaplanowano pierwsze odbiory obiektu.
Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego Egzotarium w Sosnowcu ma być wyjątkowym obiektem na miarę całego Zagłębia. Drugiego takiego próżno tu szukać. Można będzie go porównać do gliwickiej Palmiarni.
Inwestycja kosztuje 64 mln złotych. Z Czego 10 mln złotych o dofinansowanie unijne w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny. Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Mostostal Zabrze GPBP oraz Maximus. Część kosztów budowy pokryje też zaciągnięty przez miasto kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowe Egzotarium zastąpi stary i niefunkcjonalny szklany pawilon, stojący niegdyś przy ulicy Kresowej. Stare Egzotarium oddano do użytku w 1956 roku. Od tego też czasu rosły w nim niektóre, olbrzymie już dziś rośliny – jak palmy czy fikusy. Pracownicy Egzotarium przycinali je regularnie, bo 80-letnie rośliny nie mieściły się w niskim, jak na dzisiejsze standardy palmiarni – pawilonie. Stary pawilon zburzono w czerwcu ubiegłego roku roku. Rośliny, bezpiecznie przeniesiono do kilku szkół i miejskich placówek. Tam opiekują się nimi pracownicy Egzotarium. Wszystkie mają wrócić do Centrum Edukacji Ekologicznej po zakończeniu budowy tego obiektu. Będą miały tu nieporównywalnie lepsze warunki od tych, w starym pawilonie Egzotarium. Nowy obiekt będzie miał zautomatyzowane instalacje do podlewania roślin oraz zapewnienia im optymalnej wilgotności. Takich systemów nie było w starym, obiekcie.

Na placu budowy Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu praca wre. Wewnątrz są już nawet schody.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Egzotarium w Sosnowcu - budowa ma imponujące tempo. Zobacz Z...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto