Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tych miejsc w Sosnowcu już nie ma! Expo Silesia, King Cross i biurowiec Silmy w Zagórzu. Zobacz ZDJĘCIA! Szkieletor wyleciał w powietrze!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rozbiórka biurowca Silmy

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozbiórka biurowca Silmy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE A.Tobojka/A.Dziedzic/L.Nenow/M.Bugała/P.Sobierajski
Takiego Sosnowca już nie ma. Trochę szkoda, bo te budowle przez lata kojarzone były właśnie z tym miastem. Może, gdyby historia potoczyła się nieco inaczej, do dziś moglibyśmy z nich korzystać, do dziś służyłyby mieszkańcom i gościom. Stało się jednak inaczej. Z mapy Śląskiego i Zagłębia zniknęły ostatnio m.in. słynny Szkieletor, Expo Silesia, biurowiec Silmy i centrum handlowe King Cross, jedno z pierwszych w naszym województwie.

Szkieletor to jeden z symboli Sosnowca. Runął w kilka sekund

Jako pierwszy z prezentowanych dziś budynków zniknął słynny Szkieletor. Stało się to w czwartek 17 listopada 2016 roku. Budynek po prostu wyleciał w powietrze.

Szkieletor, czyli sosnowiecki budynek należący do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zniknął z powierzchni ziemi. Nigdy niedokończony budynek, w którym miał się mieścić Wydział Farmacji dawnej Śląskiej Akademii Medycznej, przepadł na dobre.

Wyburzanie pozostałej części sosnowieckiego Szkieletora trwało tylko sześć sekund. Przygotowanie i oczekiwanie o wiele dłużej. - Warto być świadkiem takiego momentu. Rzadko na własne oczy można obserwować coś tak spektakularnego – przyznał wówczas Michał, mieszkaniec pobliskiego osiedla.

Pierwszą część powstającego w latach 1978-1993 budynku wysadzono w piątek 4 listopada. Po badaniach sejsmograficznych uznano, że reszta budynku zostanie już wysadzona za jednym razem. Działka, na której znajdował się Szkieletor została uprzątnięta. Potem Śląski Uniwersytet Medyczny wystawił ją na sprzedaż.

Centrum handlowe King Cross w Sosnowcu było jednym z pierwszych w Śląskiem

W 2017 roku pożegnaliśmy na dobre byłe centrum handlowe King Cross. Było to jedno z pierwszych, po M1 w Czeladzi, centrów handlowych otwartych w Zagłębiu. Po raz pierwszy przyjęło klientów w 2001 roku. Ostatnia obowiązująca nazwa to to CH Sosnowiec. Pierwotnie w 2001 roku w centrum King Cross głównym najemcą był hipermarket Geant. Podczas otwarcia - 10 sierpnia 2001 roku – klienci wręcz oblegali sklepy centrum. Zabrakło nawet koszy na zakupy. Parking na 1300 samochodów był wypełniony po brzegi. Ulice prowadzące do centrum handlowego zakorkowały się. Na otwarciu koncert zagrał, będący wtedy u szczytu popularności, zespół Ich Troje.

Budowa obiektu kosztowała 150 mln zł. 12 mln z tej sumy przeznaczono na przebudowę infrastruktury drogowej, ułatwiającej dojazd do tego obiektu. W hipermarkecie zatrudniono 315 osób, a 250 etatów czekało w galerii handlowej. Z czasem hipermarket Geant zastąpił popularny Real.

W 2016 roku sklepy Real kupiła firma zarządzająca m.in. hipermarketami Auchan. Markę Real miał tu zastąpić market B1. Tak się jednak nie stało, firma wycofała się z tej decyzji. To był gwóźdź do trumny tego miejsca. 8 czerwca 2016 roku definitywnie zamknięto pustoszejące od paru miesięcy centrum. Firma Hillwood Zagłębie wybudowała tam nowe centrum logistyczne o powierzchni 44 tys. metrów kwadratowych.

Biurowiec Silmy widać było z daleka. Został tylko gruz

W 2019 roku zniknął charakterystyczny, ogromny biurowiec Fabryki Silników Elektrycznych Małej Mocy Silma w Sosnowcu-Zagórzu. W kwietniu tego roku stopniowo znikać zaczęły kolejne części budowli. Ogromna koparka rozburzała od najwyższych kondygnacji budynek "Silmy" kawałek po kawałku. Kruszyła żelbetowe ściany wielkimi, ciężkimi szczypcami.

Dziewięciokondygnacyjny, przestarzały i niefunkcjonalny budynek biurowca Fabryki Silników Elektrycznych Małej Mocy Silma stał na terenie należącym wówczas do Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia. Przez wiele ostatnich lat stał pusty. Najpierw zdemontowane zostały okna. Często wykorzystywali go strażacy. W budynku organizowane były ćwiczenia pożarowe Państwowej Straży Pożarnej.

Były także plany, by biurowiec przerobić na hotel, w którym mogliby być kwaterowani uczestnicy targów i imprez branżowych w Expo Silesia, ale pomysł nigdy nie wszedł choćby w fazę projektową.

Expo Silesia w Sosnowcu gościło wystawców z Polski i całego świata

Expo Silesia w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze to było jedno z największych centrów wystawienniczych w Polsce. Hala Expo Silesia powstała w 2008 roku jako obiekt o charakterze konferencyjno-targowym. Centrum oferowało wystawcom 13,5 tys. metrów kw. powierzchni ekspozycyjnej. Parkingi mogły pomieścić 1500 samochodów. Hale mogły pomieścić do 14 tysięcy osób.

W obiekcie odbywały się co roku m.in. Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWelding, Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie, Targi Transportu i Spedycji, Targi Transportu Turystycznego, Targi Transportu Publicznego, Targi Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Salon Geodezyjny, Salon Logistyki i Magazynowania, Salon Wyposażenia Warsztatów. Nie brakowało też wyborów miss, a także koncertów muzycznych.

W 2022 roku cały, ogromny kompleks został rozebrany, a jednym z głównych powodów takiej decyzji był brak możliwości prowadzenia działalności w czasie pandemii. Obiekt stał pusty i generował koszty, nie zarabiając na siebie.

Współpraca: Anna Dziedzic

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto