Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzotarium w Sosnowcu już prawie gotowe - zobacz zdjęcia. Wielkie otwarcie już w sobotę 2 grudnia

Piotr Sobierajski Anna Dziedzic
Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
TURYSTYKA. Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli popularne Egzotarium w Sosnowcu, po raz pierwszy będzie można odwiedzić w sobotę 2 grudnia. Większość ekspozycji jest już gotowa, ale by wszystko zostało „zapięte na ostatni guzik” potrzeba jeszcze trochę czasu. Co nie zmienia faktu, że już dziś nowy obiekt robi duże wrażenie, a część nowych mieszkańców zadomawia się tu z każdym kolejnym dniem.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Egzotarium w Sosnowcu: są rośliny, zwierzęta, prace zmierzają do finału

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej powstawało trzy lata. Kosztowało prawie 70 milionów złotych. Około 15 milionów z tej kwoty stanowiła dotacja Unii Europejskiej w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny. Obiekt zbudowała dla miasta firma Maximus ZBH.

- Bez współpracy i wsparcia Funduszy Europejskich trudno byłoby to przedsięwzięcie zrealizować. Ten nowoczesny obiekt zastąpił Egzotarium, które powstało w 1956 roku. Przez chwilę mieliśmy tu także zwierzęta na zewnątrz, ale potem trafiły do zoo w Chorzowie. Pozostała ta część związana z Egzotarium. Starałem się, by to miejsce jeszcze bardziej mogło promować nasze miasto i nasz region. To nie tylko Egzotarium, ale także park Fusińskiego, który także pokazuje, jak zmienia się wokół nas przyroda – podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Młodzież i dzieci będą mogły zdobywać tu wiedzę o przyrodzie, jej różnorodności na różnych szerokościach geograficznych. Będzie też dowiadywała się o rodzimych gatunkach. Miejsce to odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, teraz może być ich jeszcze więcej.

- Mam nadzieję, że trafią do nas także goście spoza naszego regionu. Zapewniam, że warto. Zmierzamy do finału. Są już rośliny, zwierzęta, które asymilują się do nowych warunków, gdzie będą mogły sobie spokojnie żyć – dodał Arkadiusz Chęciński.

Egzotarium w Sosnowcu: wiele atrakcji, ciekawostek i unikatowych prezentacji

Sosnowiczanie i mieszkańcy całego regionu nie mogą się już doczekać możliwości zwiedzania tego obiektu. Stare Egzotarium, choć miałoby dziś 67 lat, to gdy jeszcze istniało, wciąż było chętnie odwiedzane.

W najwyższym miejscu oranżeria ma około 24 metrów wysokości. Rośliny, nawet te wysokie, będą tu miały pole do popisu. Dziś widać już egzotyczne palmy, fikusy, kaktusy, storczyki i wiele wiele innych, także kolorowo kwitnących roślin. Zautomatyzowany proces dostosowania odpowiedniej wilgotności, czy nawadniania, pozwoli im tu świetnie się zaaklimatyzować. Rośliny sadzili pracownicy firmy - GTP Harvey Michał Gąstał z Baniochy w województwie mazowieckim. To duże drzewa, krzewy, rośliny wodne i błotne, epifity. Będzie też łąka kwietna. W sumie nasadzenia kosztują 1,36 mln zł.

Całkowitą nowością będzie formikarium. W holu powita nas mrówcza rodzina. Stanie tu ogromna zielona ściana. Będzie miała wymiary trzy na trzynaście metrów. To ogród wertykalny, pokryty piękną roślinnością, ale to nie rośliny będą przyciągały uwagę gości. Wśród zieleni będzie ukryte formikarium, czyli specjalne terrarium dla mrówek. Stojąc przy ścianie, będzie można obserwować życie mrówczej rodziny.

W basenach zobaczymy różnego rodzaju ryby i płazy. Za dostarczenie do Centrum Edukacji Ekologicznej zwierząt, które zamieszkają, w specjalnie dla nich przygotowanych basenach, akwariach i akwaterrariach jest odpowiedzialny sklep zoologiczny Płaszczka z Gliwic. Miał dostarczyć w sumie zwierzęta pogrupowane na sześć kategorii. To bezkręgowce, ryby krajowe i słodkowodne, ryby egzotyczne, gady, ptaki i ssaki. W sumie będzie to kosztować 1,01 mln zł brutto. Pływa tu już „Amerykanka” o nazwie niszczuka krokodyla. To jedna z największych słodkowodnych ryb Ameryki Północnej. Jest drapieżnikiem.

Niedaleko w innym zbiorniku pływa egzotyczna nakrapiana płaszczka, są glonojady i inne trzy gatunki ryb. Jednym z ciekawszych „lokatorów” wodnego środowiska w Egzotarium jest żółw żółtolicy.

Zwierząt będzie sporo, różnych. Na pewno pojawią się tu bardzo lubiane w poprzedniej siedzibie Egzotarium – dwa kajmany. Będą żółwie, mnóstwo różnych ryb, ptaki w wolierach. Są już czubacze, podobne trochę do indyków, skrzeczą ary. Ciekawie przyglądają się nowemu otoczeniu tukany.

Będą się tu mieściły wystawy tematyczne, w kameralnej sali kinowej grupy uczniów będą mogły zobaczyć firmy o charakterze edukacyjnym, będą sale dydaktyczne, w których mogą się odbywać lekcje przyrody. Nie zabraknie także strefy gastronomicznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto