Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Egzotarium w Sosnowcu coraz bliżej finiszu - zobacz ZDJĘCIA. Miasto kupuje już wyposażenie do nowego obiektu

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Wideo
od 16 lat
Sosnowieckie Egzotarium, lub raczej Centrum Edukacji Ekologicznej będzie z pewnością obiektem na miarę XXI wieku. Z pewnością będzie także obiektem, który zacznie przyciągać wielu odwiedzających. W połowie przeszklona bryła budynku jest widoczna z daleka. Trwają jeszcze ostatnie prace związane z ułożeniem paneli na elewacji. Wewnątrz spora część obiektu jest już gotowa, a Miejski Zakład Usług Komunalnych ogłosił już m.in. przetargi na wyposażenie wnętrz obiektu. Kupują nawet... komplety do nurkowania.

Ogromna przestrzeń, przeszklona palmiarnia

Gdy wchodzimy do nowoczesnego Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu mamy poczucie przestrzeni. Przeszklona część oranżeryjna robi wielkie wrażenie. Powstały już ścieżki, którymi będą poruszali się odwiedzający obiekt. Obok widać baseny dla zwierząt – gadów i ryb, otoczone szklanymi barierami tereny, na których będą rosły, w większości egzotyczne, rośliny.

Rzeźba-fontanna Stefana Chorembalskiego już stoi w holu

W holu stoi już rzeźba-fontanna dziewczyny z dzbanem. Rzeźba autorstwa Stefana Chorembalskiego, która kiedyś witała odwiedzających stare Egzotarium w Sosnowcu – znalazła już miejsce w nowym, budowanym obiekcie Centrum Edukacji Ekologicznej. Teraz także będzie witała gości w holu nowego Egzotarium. Będzie ją świetnie widać zarówno od wejścia jak i ze schodów wewnątrz obiektu.
W obiekcie widać już zamontowane oświetlenie. Wielkie okrągłe ledowe lampy będą oświetlały hol, na reszcie poziomów klimatyczne oświetlenie korytarzy i przestrzeni z terrariami i akwaterrariami także już działa. Szyby, lub raczej ogromne akrylowe płyty, zza których będziemy mogli obserwować egzotyczne zwierzęta lub rośliny już są czyszczone. Widać elektroniczne bramki prowadzące do kolejnych części obiektu.

TAK MA WYGLĄDAĆ EGZOTARIUM PO OTWARCIU

Rozpoczęły się "zakupy" związane z wyposażeniem nowego Egzotarium

Miejski Zakład Usług Komunalnych ogłosił już przetargi na wyposażenie obiektu, m.in. w meble biurowe. Trwają tez zakupy komputerów, wyposażenia pomieszczeń weterynaryjnych. Trzeba też kupić stroje do… nurkowania.

- Komplety do nurkowania z odpowiednia aparaturą są potrzebne miedzy innymi pracownikom, którzy będą odpowiedzialni za konserwacje akwariów na terenie Egzotarium – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Wśród zamówień związanych z wyposażeniem nowego obiektu znalazły się także dwa infokioski.

- Jeden będzie przeznaczony dla osób dorosłych, ale drugi już dla dzieci. Znajdą się w nim odpowiednio podane informacje i np. gry – dodaje Rafał Łysy.

Powoli będą też montowane zamówione specjalnie do nowoczesnego obiektu piktogramy i inne oznaczenia czytelne dla odwiedzających to miejsce. To nie wszystko, bo Egzotarium to nie tylko rośliny i zwierzęta, w nowym obiekcie znajdą się też sale dydaktyczne, kino, restauracja. Każde z tych pomieszczeń musi być odpowiednio wyposażone.

Kiedy do Egzotarium wprowadzą się zwierzęta?

Wiadomo już także, jaka firma będzie odpowiedzialna za dostarczenie do Centrum Edukacji Ekologicznej zwierząt, które zamieszkają, w specjalnie dla nich przygotowanych basenach, akwariach i akwaterrariach. Będzie to sklep zoologiczny Płaszczka z Gliwic. Ma dostarczyć w sumie zwierzęta pogrupowane na sześć kategorii. To bezkręgowce, ryby krajowe i słodkowodne, ryby egzotyczne, gady, ptaki i ssaki. W sumie ma to kosztować 1,01 mln zł brutto.
Jak już pisaliśmy, niewątpliwą atrakcją Egzotarium będzie duże formikarium, które pozwoli nam obserwować życie mrówczych rodzin. Wielka zielona ściana, ogród wertykalny, na której wśród roślin będziemy mogli obserwować mrówcze rodziny stanie w holu, niedaleko wejścia. Wśród zwierzęcych lokatorów nowego Egzotarium będą m.in. gady np. żółw terapena, żołw gofer oba są narażone wyginięcie. Będzie także anakonda. Samice osiągają długość 4,5 m. Z ptaków zobaczymy żako większe, które teraz znajdują się w mini zoo w Kazimierzu. Poza nim znajdzie się również czubacz zmienny, który również jest narażony na wyginięcie. W miejscu pochodzenia gatunek jest trzebiony przez nadmierne polowania . Z saków będą badylarka pospolita, to gatunek, który w naturze buduje kuliste gniazda na wysokości od 20 do 100 cm nad poziomem ziemi.

Kiedy otwarcie Egzotarium w Sosnowcu?

Kiedy nowe Egzotarium będzie gotowe na przyjęcie pierwszych gości? Nieprędko. Choć sam obiekt ma być gotowy do lata, To jego wyposażanie, zasiedlanie zwierzętami i obsadzanie roślinnością może potrwać co najmniej dziesięć tygodni. Jak nam powiedział Rafał Łysy, prawdopodobnie obiekt zostanie udostępniony do zwiedzania, najwcześniej pod koniec 2023 roku. Koszt budowy obiektu to około 70 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto