MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna: w Sosnowcu rusza program pomocy uczniom w trudnej sytuacji materialnej

TOS/inf.prasowa
W Sosnowcu rusza ogólnopolski program "Wyprawka szkolna". Pomocą będą mogli być objęci uczniowie klas od I, II, III i V szkół podstawowych oraz II klas szkół ponadgimnazjalnych, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów rodziny. Wniosek o wyprawkę trzeba złożyć do 4 września.

Wysokość dochodu w rodzinie ucznia nie może przekraczać 456 złotych netto za osobę. W przypadku ucznia I klasy podstawówki będzie to 539 złotych. Gdy w rodzinie ucznia występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna, dyrektor szkoły może podjąć decyzję o przyznaniu pomocy na zakup podręczników, pomimo przekroczonego kryterium.

Wniosek w sprawie przyznania pomocy w ramach programu "Wyprawka szkolna" może złożyć rodzic dziecka, jego prawny opiekun lub rodzic zastępczy, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba (w trzech ostatnich przypadkach za zgodzą przedstawiciela ustawowego ucznia lub jego rodziców zastępczych).

Do wniosku dla uczniów I klasy szkoły podstawowej wystarczy dołączyć kopię decyzji przyznającej zasiłek rodzinny lub zaświadczenie o jego pobieraniu w okresie zasiłkowym 2012/2013, a dla uczniów klas II, III i V szkoły podstawowej oraz II klas szkół ponadgimnazjalnych do wniosku należy dołączyć:
a) dokumenty potwierdzające wysokość netto wszystkich dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc składania wniosku, np.:
• zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia;
• odcinek emerytury/renty lub wyciąg bankowy zawierający informację o wysokości świadczenia wraz z aktualną decyzją ZUS o wysokości pobieranych świadczeń,
• zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego i wysokości ewentualnych świadczeń wypłacanych przez PUP,
• w przypadku osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy - oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i braku dochodów,
• zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości wszystkich świadczeń wypłacanych przez MOPS (zasiłki stałe, okresowe, świadczenia z funduszu alimentacyjnego i rodzinne, dodatki mieszkaniowe),
• zaświadczenie o wysokości otrzymywanego stypendium, innego niż stypendium szkolne,
• oświadczenia członków rodziny o wysokości dochodów uzyskanych z innych źródeł, zawierające klauzulę o odpowiedzialności karnej („jestem świadomy odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 § 1 Kodeksu Karnego za podanie nieprawdy, zatajenie prawdy oraz składanie fałszywych oświadczeń”),
• w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie o wysokości dochodu pomniejszonego o podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
• dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych alimentów (wyrok sądowy, ugoda sądowa, zaświadczenie od komornika, przekaz pocztowy)
• dokument potwierdzający wysokość alimentów świadczonych na rzecz innych osób oraz potwierdzenie przekazania alimentów (przekaz pocztowy, przelew bankowy),
• każdy inny dokument mogący potwierdzić wysokość dochodów, z których utrzymuje się rodzina,
• w przypadku korzystania przez rodzinę ucznia ze świadczeń pieniężnych z MOPS w formie zasiłku stałego lub okresowego – można przedłożyć, zamiast zaświadczeń o dochodach, zaświadczenie z MOPS o formie przyznanych świadczeń.
b) W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego dodatkowo należy dokładnie opisać we wniosku szczególną sytuację rodziny i dołączyć potwierdzające ją dokumenty (np. orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu, zaświadczenie lekarskie o długotrwałej chorobie, akt zgonu, zaświadczenie z PUP, akty urodzenia).
3) w przypadku uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podstawą przyznania pomocy jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na wymienioną wyżej niepełnosprawność(dotyczy również niepełnosprawności sprzężonych z wymienionymi wyżej).

Wyprawka szkolna jest formą pomocy na zakup podręczników do nauki dla uczniów klas I, II, III i V szkół podstawowych, II klas szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim).
W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym) pomoc można przeznaczyć na zakup materiałów dydaktycznych (należy przez to rozumieć materiały za pomocą których nauczyciel może realizować podstawę programową kształcenia ogólnego dla tych uczniów, w szczególności książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto