MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci urodzeni w tych rocznikach dostaną 5540 zł. Pod jednym warunkiem. Sprawdź, jakim!

redpp
Wideo
od 16 lat
Dla części seniorów są przygotowane specjalne dodatki. To nie tylko tzw. trzynastka i czternastka, ale również potężny zastrzyk gotówki w kwocie 5540 zł. Środki te wypłacane są do końca życia i to z minimum wymogów formalnych. Przede wszystkim trzeba spełnić kryterium wieku.

Spis treści

Emerytura honorowa - co to takiego?

Niezależnym od stażu pracy świadczeniem emerytalnym jest tzw. emerytura honorowa. Jest ona przyznawana absolutnie wszystkim seniorom, którzy ukończą określony wiek. Co istotne, skorzystają z tego nawet osoby, które w swoim całym życiu nie przepracowały nawet jednego dnia.

Więcej informacji znajdziesz: >>>W TYM MIEJSCU<<<

Kto wypłaca środki w ramach emerytury honorowej?

Emerytura honorowa jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wyjątkiem są osoby powiązane z rolnictwem - dla nich środki wypłaca KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Waloryzacja emerytury honorowej

Normalne świadczenia emerytalne podlegają corocznej waloryzacji niezależnie od tego, kiedy zostały przyznane pierwsze wypłaty emerytury. Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Emerytura honorowa 1 marca każdego roku wzrasta, ale obejmuje to tylko przyszłych seniorów, którzy spełnią kryterium wieku. Po przyznaniu emerytury honorowej nie podlega ona już waloryzacji.

Kto otrzyma emeryturę honorową?

Podstawowym i właściwie jedynym wymogiem jest kryterium wieku. Emerytura honorowa jest przyznawana dożywotnio stulatkom. W przypadku ubezpieczonych w KRUS lub ZUS nie trzeba składać dodatkowych dokumentów - środki zostaną przyznane automatycznie. Z kolei seniorzy, którzy nigdy nie pracowali (nie są ani w ZUS, ani w KRUS) muszą złożyć wniosek o emeryturę honorową. Przy tym muszą przedstawić dokument potwierdzający, że mają ponad 100 lat.

Ile dostają dawni stulatkowie - a ile dostają "nowi"?

Osoby, które 100 lat ukończyły przed 1 marca 2023 roku (czyli przed wzrostem wartości świadczenia) otrzymują emeryturę honorową wynoszącą 4944,70 zł. W przypadku osób, które urodziny miały po 1 marca, ich dodatkowe świadczenie w postaci emerytury honorowej wynosi 5440,25 zł brutto. Wypłacane jest każdego miesiąca.

Coraz więcej stulatków w Polsce!

Dane pokazują, że każdego roku wzrasta liczba osób pobierających świadczenie. Honorowa emerytura w 2022 roku przyznana została przez ZUS aż 2,6 tys. osobom (z czego 2,2 tys to kobiety). Już w marcu 2023 roku środków tych otrzymywało łącznie 2,85 tys osób.

Statystyki nie obejmują wszystkich

Stulatków jest jednak jeszcze więcej. Dane udostępniane przez ZUS nie obejmują osób otrzymujących świadczenie z KRUS. Poza tymi danymi są również emerytowani mundurowi - oni świadczenie otrzymują przez MSW oraz MON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emeryci urodzeni w tych rocznikach dostaną 5540 zł. Pod jednym warunkiem. Sprawdź, jakim! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto