Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikroapartamenty, czyli patodeweloperka na Śląsku. Tanie mieszkanie, czy droga klitka? Zobacz takich 10 ofert z ceną i metrażem!

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
Mieszkania i domy drożeją, a coraz większą popularność zyskują mikroapartamenty. Rynek mieszkań zalewają oferty lokali poniżej 25 m². Skąd wzięła się ta nazwa i czym jest patodeweloperka? Wyjaśniamy i przedstawiamy 10 ofert najmniejszych kawalerek i mikroapartamentów w woj. śląskim. Wszystkie pochodzą z serwisu otodom.pl

Spis treści

Czym jest patodeweloperka?

Jest to całkiem nowe określenie, które nie doczekało się jeszcze swojej definicji w słowniku. Na stronie wikipedia.pl czytamy:

Patodeweloperka to ogół działań deweloperów budowlanych, który ze względu na działania względem klientów oraz sposób projektowania obiektów pozostaje w sprzeczności ze zwyczajami uznawanymi za dobre.

W jego zakresie są opisywane zjawiska takie jak: osiedla łanowe, nieużytkowe ogródki, czy parkingi osiedlowe oraz mikoapartamety.

Mikoapartamety — skąd wzięło się to określenie?

Mikoapartamety to małe M1 z aneksem kuchennym, o powierzchni od 12 m². Czasami są nawet mniejsze! W Rzymie powstało mieszkanie o powierzchni 5 m². Coraz mniejsza powierzchnia mieszkań szczególnie często sprawdza się w krajach azjatycki. Wedle polskiego prawem nowe mieszkania muszą mieć powierzchnię minimum 25 m² i stąd określenie mikroapartamenty. Jest to sprytne ominięcie nazewnictwa. Nazwanie takich lokali mieszkaniami byłby zatem łamaniem prawa.

Jak duża jest popularność mikroapartamentów w Polsce?

Mikroapartamenty stają się coraz popularniejsze nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Według danych GUS od 2015 do 2021 roku ceny mieszkań poszły w górę o 46%. Rozwiązaniem na to miały być mieszkania o mniejszej powierzchni, aby stały się przystępne cenowo. Od roku 2008 powierzchnia użytkowa nowych mieszkań w Polsce maleje średnio o prawie 2,5 m² na rok. Rynek mieszkań zalewają oferty mikrokawalerki, które miały być rozwiązaniem szczególnie dla atrakcyjnym młodych. Ten tren obecny jest również w naszym regionie. Szczególnie zauważalny jest w miastach uniwersyteckich, takich jak Gliwice i Katowice.

Zobacz 10 ofert mikroapartamentów w woj. śląskim, klikając przycisk "zobacz galerię"

Dlaczego mikromieszkania to niebezpieczny trend na rynku mieszkań?

Ten temat, poza dużym zainteresowaniem potencjalnych klientów, jest powodem wielu dyskusji. Mikroapartamenty są wymieniane jako jeden z przejawów paotodeweloperki, ponieważ jest to omijanie prawa budowlanego, które reguluje minimalną powierzchnie mieszkań. Rynek mieszkań nie jest łatwy dla klientów, dlatego biorą oni wszystko co jest w zasięgu ich portfela. Deweloperzy wykorzystują ten fakt, oferując coraz więcej “lokali niemieszkalnych” lub “użytkowych”, “produktów inwestycyjnych”, “modułów” i “mikroaparamentów”.

Zobacz ile metrów mają i ile kosztują! Wszystkie oferty pochodzą z serwisu otodom.pl

Mikroapartamenty, czyli patodeweloperka na Śląsku. Tanie mie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto