Uczniowie Technikum nr 6 CKZiU w Sosnowcu na maturze próbnej z matematyki. Do egzaminu podeszło 67 uczniów ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Uczniowie Technikum nr 6 w CKZiU w Sosnowcu pisali maturę próbną z matematyki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Próbne egzaminy maturalne w Technikum nr 6 CKZiU w Sosnowcu. W czwartek tegoroczni maturzyści pisali egzamin z matematyki. Podeszło do niego 67 uczniów. Zajęcia do tej pory odbywają się przeważnie zdalnie. Szkoła planuje już nowe profile na przyszły rok szkolny. Zobaczcie zdjęcia.

Matura próbna w Technikum nr 6 w CKZiU w Sosnowcu

W Polsce trwają matury próbne. Dla wielu uczniów to pierwsza od wielu miesięcy okazja, żeby spotkać się ze swoimi nauczycielami i kolegami z klasy. Odwiedziliśmy Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich w CKZiU w Sosnowcu podczas matury próbnej z matematyki. Do próbnego egzaminu podeszło tutaj 67 osób. Uczniowie byli podzieleni na 6 sal.

- Sytuacja pandemiczna wymusiła na nas inną organizację próbnych matur. Postawiliśmy na to, że jest o wiele więcej komisji. Staraliśmy się, żeby w jednej sali nie było więcej niż 12 uczniów. Stanowiska są od siebie odpowiednio oddalone, mamy pojemniki do dezynfekcji rąk - mówi Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Szkoła nie rozważała organizacji egzaminów próbnych zdalnie.

- Chcieliśmy zrobić próbny egzamin, tak aby przypominał ten rzeczywisty. To jest bardzo ważne. Uczniowie zapoznają się z procedurami. Do maja już niedaleko. Nie chcemy żeby wtedy zdarzyło się, że o czymś zapomną lub będą pierwszy raz w danej sytuacji. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić egzaminy w szkole - powiedział Zbigniew Zalas.

Nauka zdalna jest trudna w technikach i szkołach branżowych. Są problemy z praktykami

Nauka w Technikum nr 6 trwa częściowo zdalnie. Kształcenie zawodowe odbywa się w ramach zajęć praktycznych. Uczniowie przychodzą na zajęcia praktyczne w mniejszych grupach.

- Uczniowie rzeczywiście przychodzą, sami sygnalizują nam, że chcą na nie przychodzić. Choć możemy przeprowadzić tylko 10 godzin w tygodniu - mówi wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Jak mówi wicedyrektor Zalas szkoły zawodowe i branżowe zostały pozostawione same sobie. Praktyka jest w nich bardzo ważna. Organizowane są egzaminy, w których zadania są z wykonaniem.

- Jeśli uczeń nie nauczy się pewnych rzeczy w szkole, to przyjdzie na egzamin z wykonaniem i zdawalność jest niska. Egzaminator ocenia także sposób wykonania, estetykę, wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Mamy w szkole np. technika elektryka. Jeśli on w szkole nie nauczy się jak łączyć różne elementy zgodnie ze schematem, jeśli tych ćwiczeń jest mniej, to trudniej jest wykonać i zdać egzamin na wysokim poziomie. Egzamin zawodowy ma wysoki próg, żeby uczeń go zdał to w części praktycznej musi mieć 75 proc., a w części teoretycznej 50 proc. Liczą się najdrobniejsze rzeczy np. kwestia założenia okularów ochronnych. Uczeń może czytać, może wiedzieć, ale stres egzaminacyjny sprawia, że zapomni coś zrobić i straci punkty. Dlatego ważne jest ćwiczenie pod okiem nauczyciela - wyjaśnia Zbigniew Zalas.

Wicedyrektor przyznaje, że efektywność uczniów podczas nauki zdalnej jest mniejsza. Chodzenie do szkoły stacjonarne związane było z pewną dyscypliną.

- Zdarzają się przypadki, że nauczyciel wywołuje ucznia, a tego nie ma, choć się zalogował. Czasem w realnych warunkach nauczyciele muszą się nagimnastykować, by zmobilizować ucznia do wykorzystania czasu na lekcji w maksymalny sposób, a podczas nauki zdalnej jest to jeszcze trudniejsze - nakreśla problem wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W technikach organizuje się teraz praktyki zawodowe. Od 1 marca na praktyki poszły kolejne klasy z Technikum nr 6. Również u pracodawcy nie może być więcej niż 10 godzin w tygodniu. To duży problem, bo trzeba stworzyć nową formę praktyk. W CKZiU odbywają się mieszane praktyki - forma stacjonarna odbywa się u pracodawcy, a projekt edukacyjny we współpracy z pracodawcą prowadzony jest zdalnie.

CKZiU będzie miał nowe profile zawodowe w przyszłym roku szkolnym

Powoli rozpoczyna się okres rekrutacji dla uczniów po szkole podstawowej. W Technikum nr 6 popularnością cieszą się kierunki technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik logistyk. Pracodawcy chętnie interesują się absolwentami kierunków technik elektryk, technik geodeta i technik analityk. W całym CKZiU w Sosnowcu pojawią się nowe kierunki, wśród nowości będą m.in. nowe profile: technik odnawialnych źródeł energii oraz technik spawalnictwa.

- Przy pierwszym z zawodów otwieramy budynek z nowymi pracowniami przy ul. Killińskiego 31. Wiemy, że zapotrzebowanie na energię odnawialną jest ogromne. To przyszłość. Rynek się rozwija, potrzebni są fachowcy. Technik spawalnictwa to nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa branżowego. Kiedyś mieliśmy zawód technik mechanik ze specjalnością spawalniczą, pracodawcy zabiegali wtedy o naszych absolwentów - zapowiada wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W Technikum nr 6 wykorzystano czas nieobecności uczniów na remonty. Powstały trzy nowe pracownie, w tym językową i geodezyjną. Poprawiono także estetykę sal lekcyjnych.

CKZiU organizował co roku Festiwal Zawodów. Uczniowie szkół podstawowych oraz ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą, popatrzeć na to jak pracują uczniowie technikum. Mogliśmy zobaczyć m.in. doświadczenia chemiczne, jak zaprojektować sobie logo czy kubek, czy stworzyć prosty obieg jako elektryk. W tym roku nie uda się zrobić targów w sposób stacjonarny. Festiwal Zawodów odbędzie się online. Uczniowie CKZiU będą wykonywali różne ćwiczenia praktyczne i prezentowali zawody, a całość będzie emitowana na żywo.

Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie