Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają ostatnie prace na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Nowe ławki, zielone dachy i fontanna już gotowe

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Lucyna Nenow
Powoli do końca dobiegają trwające już ponad dwa lata prace na placu przed dworcem PKP w Sosnowcu. Zmieniło się tu niemal wszystko: teren, który jeszcze kilka lat temu zajmował w głównej mierze parking samochodowy to teraz miejsce wypoczynku z elementami zieleni. Zmieniła się również nazwa: plac nosi teraz imię Powstańców Styczniowych.

Do końca prac na remontowanym placu przed dworcem PKP w Sosnowcu pozostało kilka tygodni. Wszystkie elementy niskiej architektury zostały już zamontowane, prace trwają jeszcze w obiekcie gastronomicznym, usytuowanym w południowej części placu: wykonawcy pracują nad elewacją i wykończeniem wnętrz obiektu.

Remont placu rozpoczął się dwa lata temu, w 2021 roku. Głównym wykonawcą zadania, wyłonionym w przetargu była bytomska firma ACG. Podjęła się ona ułożenia nowej nawierzchni na placu przed dworcem i budowy „okrąglaka” – obiektu gastronomicznego o nowoczesnej architekturze, wykończonego zielenią i giętym szkłem. Trwająca jednak pandemia i wybuch wojny na Ukrainie odcisnęły swoje piętno na rynkach gospodarczych – w tym budowlanym. Koszta materiałów i pracy wzrosły często nawet o kilkaset procent, co spowodowało, że wyznaczony kontraktor nie był w stanie dokończyć prac w zatwierdzonym budżecie.

Dokończenia prac podjęła się firma Maximus ZBH, ta sama, która prowadzi budowę nowego Egzotarium przy ulicy Piłsudskiego. Konieczne okazały się zmiany w projekcie: pierwotnie na elewacji budynku pojawić się miało szkło gięte. To ze względu na drastyczny wzrost kosztów materiałów zdecydowano się zastąpić prostym. Zmiany nie dotknęły dachu pawilonu – tak samo jak w pierwotnym projekcie, pojawił się tam rozchodnik, roślina wytrzymała na działanie słońca i magazynująca wodę w trakcie opadów. Takie same sadzonki pojawiły się na dachach zejść podziemnych i przystanków autobusowych na terenie placu.

A jak prezentuje się reszta placu? Jak informuje rzecznik urzędu miasta, prace te są już na ostatniej prostej. Udało się zrealizować niemal wszystkie elementy pierwotnego projektu poza podświetlanym logo Sosnowca, z którego ostatecznie zrezygnowano ze względu na oszczędność energii elektrycznej. Pozostałe elementy – ławki, stojaki na rowery i hulajnogi, drzewa i niska zieleń – są już gotowe.

od 16 lat

- Wracamy do tego, co można było oglądać tam sześćdziesiąt, siedemdziesiąt lat temu: większa liczba drzew, fontanna, zieleń i ławeczki – mówi rzecznik prasowy urzędu miasta, Rafał Łysy.

Większość instalacji na placu jest już dostępna dla mieszkańców miasta. Swoistą inauguracją obiektu były obchody 160 rocznicy Bitwy o Sosnowiec – odbyła się tu rekonstrukcja walk o dworzec kolejowy, jednego z najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. Wtedy też plac uzyskał patronat Powstańców Styczniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto