Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Wezwanie na kwalifikacje wojskową otrzymają również kobiety! Jakie są warunki i terminy?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Kwalifikacja wojskowa w Sosnowcu. Wezwanie otrzymają również kobiety
Kwalifikacja wojskowa w Sosnowcu. Wezwanie otrzymają również kobiety Polska Press
W Sosnowcu od 4 marca do 16 kwietnia rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed komisją mogą otrzymać również kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają określone umiejętności przydatne do służby wojskowej.

W Sosnowcu od 4 marca do 16 kwietnia rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. W lutym do osób objętych obowiązkiem stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej trafią wezwania na komisję lekarską.

Kwalifikacja wojskowa

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Osoby, które z ważnych przyczyn nie mogą stawić się na komisję wojskową, powinny zgłosić ten fakt do właściwego organu najpóźniej w dniu, w którym były one zobowiązane stawić się na kwalifikację. W przeciwnym wypadku niestawienie się na kwalifikację wojskową może skutkować karą grzywny oraz doprowadzeniem przed komisję przez policję.

Kwalifikacja obejmie nie tylko młodych mężczyzn

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2023 r. poz. 440) kwalifikacja obejmie nie tylko młodych mężczyzn. Wezwanie do stawienia się przed komisją mogą otrzymać również kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają określone umiejętności przydatne do służby wojskowej.

Do czynności składających się na proces kwalifikacji wojskowej należą:

  • sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
  • określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
  • wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej (tylko w przypadku wprowadzenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej);
  • wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
  • przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;
  • wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
  • nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto