Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: 148. rocznica Powstania Styczniowego [Zdjęcia]

Redakcja
Oficjalne uroczystości odbyły się się tradycyjnie pod tablicą, umieszczoną na frontowej ścianie budynku Dworca PKP Sosnowiec Główny, upamiętniającą zwycięską potyczkę powstańców z wojskami carskimi.
Zobacz również:
66. rocznica wyzwolenia Sosnowca z Tragedią Smoleńską w tle

- Zebraliśmy się tutaj w rocznice Powstania Styczniowego. 22 stycznia minęło 148 lat od kiedy pojawił się na ulicach Warszawy dokument – manifest rządu narodowego proklamujący powstanie. Naród polski chwycił za broń. Również tutaj miała miejsce walka o Sosnowiec. To tu z nocy 6 na 7 lutego oddziały ruszyły na dworzec centralny i urząd celny. Bitwa zakończyła się sukcesem. Dzisiaj po raz kolejny oddajemy hołd bohaterom Powstania Styczniowego – mówiła podczas oficjalnej uroczystości Agnieszka Czechowska – Kopeć, wiceprezydent Sosnowca.

W spotkaniu oprócz władz samorządowych Sosnowca i przedstawicieli kombatantów wzięła udział  także młodzież szkolna uczestnicząca w tegorocznym IX Rajdzie Szlakami Powstania Styczniowego. W programie rajdu  uczniowie SP Nr 40 w Sosnowcu odwiedzili Olkusz i Krzykawkę w poszukiwaniu śladów uczestników Powstania Styczniowego, a grupa uczniów z Gimnazjum Nr 9 odwiedzi mogiłę powstańczą na zagórskim cmentarzu.

- W rajdach uczestniczymy już kilka lat. Dzięki temu możemy pokazać dzieciom miejsca związane z Powstaniem Styczniowym i opowiedzieć o tym jak wyglądało ono w Zagłębiu. Warto organizować takie wyjazdy, bo propagują regionalizm i patriotyzm. W szkole uczymy historii ogólnej, a warto wspominać, że u nas też się dużo działo – mówi Agnieszka Furtacz, nauczyciel z SP 40.

Po uroczystościach, w Centrum Informacji Miejskiej odbyła się projekcja

filmu o Powstaniu Styczniowym

. Tam też będzie można otrzymać okolicznościową „jednodniówkę” wydaną przez FdZD, a poświęconą tej rocznicy. Znaleźć w niej można obszerne informacje na podstawie raportu z 8 lutego 1863, napisanego przez Apolinarego Kurowskiego, naczelnika wojskowego województwa krakowskiego i szereg informacji opartych o badania naukowe historyków.

Podobne tematy:

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto