Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu "Ekologia po sąsiedzku" [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Ekologia po sąsiedzku w Sosnowcu. Czy przemysłowe i poprzemysłowe miasta Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego mają tereny o walorach przyrodniczych? Dzieci i młodzież z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Świętochłowic i Rudy Śląskiej przekonały się, że jak najbardziej tak. Dziś zakończył się projekt „Ekologia po sąsiedzku”, którego celem było właśnie pokazanie uczniom, że w ich miastach są zielone miejsca o wartościach przyrodniczych.

Projekt „Ekologia po sąsiedzku” rozpoczął się 1 lutego 2015, a jego oficjalne zakończenie nastąpi we wrześniu 2015. Jednak już dziś odbyła się gala podsumowująca całość projektu.

- Chcieliśmy pokazać uczniom, że w miastach przemysłowych można zobaczyć piękne miejsca. W projekcie wzięło udział około 30 szkół. Uczniowie brali udział w seminariach, warsztatach, happeningach, grach terenowych, czy wycieczkach. Odwiedziliśmy między innymi zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły w Chorzowie, czy torfowisko „Bory”, które znajduje się w południowej części Sosnowca na terenie leśnictwa Maczek. Obecnie ten obszar objęty jest programem Natura 2000. Wszystkich wycieczek było osiem – opowiada Grażyna Morcinek-Kalita, prezes Stowarzyszenia Ziemia i My, które było pomysłodawcą i realizatorem projektu „Ekologia po sąsiedzku”. Projekt realizowany był pod patronatem firmy ArcelorMittal, która sfinansowała wycieczki uczniom.

Na uroczystej gali, która miała miejsce w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu wręczono nagrody i dyplomy uczestnikom projektu oraz laureatom ekologicznych konkursów. Na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 z Sosnowca. Oprócz spektaklu teatralnego, dzieci pokazały swoje umiejętności taneczne oraz wokalne. Można było zobaczyć jeże, zające, myszkę, drzewa, czy biedronkę. Wrażenie było takie, jakby na scenie wyrósł las wraz z żyjącymi tam stworzeniami. Natomiast na zakończenie spotkania na scenie zagrali, zaśpiewali i zatańczyli uczniowie z Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu, którzy od lat współpracują ze Stowarzyszeniem Ziemia i My.

- Od przyszłego roku na pewno ruszymy z nowym projektem. Dlatego zachęcam do zaglądania na nasza stronę www.ziemiaimy.org.pl oraz zgłoszenia się szkół na prowadzone przez nas warsztaty. Nasze Stowarzyszenie działa od 1999 roku i głównym jego celem jest promocja aktywnego i zdrowego tryby życia. Ważna jest również edukacja ekologiczna. A jak żyć ekologicznie? To proste. Trzeba być gospodarnym, czyli robić mądre zakupy, nie marnować jedzenia, wody, czy światła. Powinniśmy się tego uczyć od najmłodszych lat – mówi na zakończenie Grażyna Morcinek-Kalita.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto