MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkanie chronione w Sosnowcu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną! Otwierają drzwi do samodzielności i pełniejszego życia

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 16 lat
W środę, 14 czerwca 2023 roku w Sosnowcu otwarto kolejne mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. To już trzeci tego typu lokal, mieszczący się przy ulicy Przejazd 1 w Sosnowcu, utworzony przy wsparciu finansowym z rezerwy budżetu państwa, które wyniosło ponad 300 tysięcy złotych. – To trzecie mieszkanie chronione, które powstało pod tym samym adresem, w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dzisiaj otwarliśmy lokal dla osób niepełnosprawnych umiarkowanie po 60 roku życia, zaś pozostałe dwa, które już wcześniej tam funkcjonowały, zajmują lokatorzy z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku – mówi Barbara Porębska, kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Oprócz mieszkania chronionego, zainicjowano także ogród społeczny, jaki powstał ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pod nazwą „Aktywne Centrum Szansa dla Nas – II edycja”.

Nowe mieszkanie chronione w Sosnowcu jest już otwarte

W Sosnowcu przy ulicy Przejazd 1 powstało kolejne mieszkanie chronione, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oficjalnie otwarto je w środę, 14 czerwca 2023 roku o godzinie 11.00. Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, lokal utworzono w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

– To już trzecie mieszkanie chronione, które powstało pod tym samym adresem, w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dzisiaj otwarliśmy lokal dla osób niepełnosprawnych umiarkowanie po 60 roku życia, zaś pozostałe dwa, które już wcześniej tam funkcjonowały zajmują lokatorzy z niepełnosprawnością intelektualną w rożnym wieku – mówi Barbara Porębska, Kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Mieszkanie powstało przy wsparciu finansowym z rezerwy budżetu państwa, które wyniosło 320 tysięcy złotych. Dzięki pozyskanym środkom utworzenie lokalu oraz jego wyposażenie stało się możliwe. W celu realizacji inicjatywy było konieczne wpłacenie wkładu własnego na poziomie 20 procent, jaki musiała zapewnić gmina. Jego wartość wyniosła 80 tysięcy złotych. Inicjatorem powstania mieszkania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Nowe mieszkanie prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu

Przy ulicy Przejazd 1 w Sosnowcu funkcjonują obecnie już trzy mieszkania chronione, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nowy lokal powstał z połączenia dwóch mieszkań i ma służyć lokatorom po 60 roku życia. Prowadzi go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, a jego mieszkańcami zostało pięciu lokatorów.

– Prowadzeniem nowego mieszkania chronionego zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, natomiast nad dwoma utworzonymi wcześniej czuwa organizacja pozarządowa pod nazwą Instytut Twórczej Integracji. Do otwartego dzisiaj lokalu przekazaliśmy już pięć kluczy, zaś docelowo może tam mieszkać siedem osób, czyli tyle samo, co w pozostałych dwóch mieszkaniach – zaznacza Barbara Porębska.

Od 14 czerwca otwarty jest także ogród społeczny

We wtorek, 14 czerwca 2023 roku otwarto nie tylko mieszkanie chronione, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale również ogród społeczny, jaki powstał ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pod nazwą „Aktywne Centrum Szansa dla Nas – II edycja”. Miejsce to zostało urządzone przez uczestników wyżej wymienionego projektu, wśród których znaleźli się seniorzy oraz rodziny z dziećmi, przy wsparciu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zakład Usług Komunalnych, a także Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu.

– Ogród społeczny jest połączony z budynkiem i będzie służył zarówno jego mieszkańcom, jak też osobom, które z nami współpracują, z więc na przykład z Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. Wśród nich są także seniorzy i rodziny z dziećmi – zauważa Barbara Porębska, Kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto