Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księżna Daisy w Pałacu Schona

Martyna Staśko
Pracownicy muzeum podczas przygotowań do wystawy.
Pracownicy muzeum podczas przygotowań do wystawy. fot. ARC
Wernisaż wystawy prezentującej zdjęcia księżnej Daisy von Pless będzie połączony z niezwykłym pokazem mody.

Przyjechała do nas z Wielkiej Brytanii. A dokładnie z londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta. Księżna Daisy von Pless. Ale tylko na fotografiach.

Mieszkańcy Sosnowca będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wystawę złożoną z 42 zdjęć portretowych. Cała kolekcja liczy około 3,5 tys. negatywów, które pochodzą z jednego z najstarszych angielskich zakładów fotograficznych - Studia Lafayette. Wystawa przeniesie odwiedzających w przełom czasów wiktoriańskich i panowania Edwarda VII na początku XX wieku.

Mieszkańcy wiedli życie wytworne i eleganckie. Także księżna Daisy von Pless była aktywną uczestniczką dworskich bankietów, przyjęć i zabaw. Wiele podróżowała a nawet brała udział w polowaniach. Był to dla niej szczęśliwy i beztroski czas u boku swojego męża, pszczyńskiego księcia Hansa Heinricha XV von Hochberg. Fotografie przedstawiają księżną z wieloma czołowymi ludźmi tamtego okresu. Między innymi z królową Wiktorią, cesarzem Wilhelmem II, maharadżą Cooch Behara, przedstawicielem establishmentu i wielkich rodów. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Zmarła 29 czerwca 1943 w Wałbrzychu.

Dla sosnowieckiego muzeum całą ekspozycję przygotowało Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Uroczysty wernisaż będzie połączony z pokazem mody inspirowany panującymi trendami za czasów księżnej Daisy von Pless. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 stycznia do 31 marca w godzinach otwarcia Pałacu Schona (ul. Chemiczna 12). Fotografie zajmą aż trzy sale wystawowe na pierwszym piętrze. Bilet w cenie 6 zł normalny, 3 zł ulgowy, natomiast w soboty wejście bezpłatne.

W cenie biletu można zwiedzić pozostałe sale wystawowe, m. in. "Szopki krakowskie", które są udostępnione dla zwiedzających do 16 stycznia. Natomiast jeszcze tylko do niedzieli (9 stycznia) będzie można oglądać "Rzymskie impresje - grafiki Giovanniego Battisty Piranesiego" oraz "Metamorfozy" Owidiusza w graficznych ilustracjach Hendrika Golziusa, Francisa Cleyna i Salomona Saverego.

Pierwsza z nich złożona jest z 27 grafik z cyklu "Vedute di Roma". Przedstawiają one osiemnastowieczny Rzym. Między innymi Colosseum, bazylikę św. Piotra i Piazza Navona. Zaś "Metamorfozy" Owidiusza opowiadają o przemianach ludzi w zwierzęta, kwiaty, rośliny. Są one ilustracjami do dwóch wydań "Metamorfoz".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto