Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania „Bezpieczny przejazd” w Sosnowcu. Kolejarze przeprowadzili specjalne warsztaty z instruktorami jazdy

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Podczas spotkania z instruktorami kolejarze udzielili wielu informacji na teamt bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas spotkania z instruktorami kolejarze udzielili wielu informacji na teamt bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W Sosnowcu odbyły się 60, jubileuszowe warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Ich organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe, realizujące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie całego kraju. W akcji wzięło już udział ponad 5 tysięcy instruktorów. Ta liczba powiększyła się dzisiaj o kilkunastu z Sosnowca i województwa śląskiego.

W 2022 roku na przejazdach i przejściach kolejowych na poziomie szyn doszło do 172 wypadków. Zginęło w nich 43 osoby, a kolejnych 20 zostało ciężko rannych. Do wypadków dochodziło średnio co 51 godzin, a co osiem dni w tego typu zdarzeniach ginął człowiek. By zredukować tę statystykę, PKP PLK od kilku lat prowadzi akcję Bezpieczny Przejazd”, której celem jest edukacja osób przygotowujących przyszłych kierowców. Jubileuszowe, 60 spotkanie z cyklu odbyło się 9 maja w Sosnowcu, w sali konferencyjnej M Hotelu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo na przejazdach

Celem spotkań jest poszerzenie wiedzy instruktorów i egzaminatorów WORD z zakresu bezpieczeństwa w kontekście przejazdów kolejowo-drogowych. Spotkania przybierają formę warsztatów: kolejarze rozmawiają z nauczycielami przyszłych kierowców, prezentując najczęstsze wykroczenia popełniane na przejazdach poparte materiałami wideo, omawiają także ciekawostki z dziedziny kolejowej i motoryzacyjnej. Najważniejszym tematem pozostaje jednak zachowanie bezpieczeństwa.

- Jako kierowcy powinniśmy być świadomi zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych z szczególną uwagą na dwie rzeczy: czerwone, migające światło oznaczające że do przejazdu zbliża się pociąg i stosowanie się do znaku B-20 stop, szczególnie wtedy gdy znajdują się tam rogatki lubinformacja o uszkodzonej sygnalizacji świetlnej – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zapytany o to, kampania przeprowadzana w polskich miastach przyczynia się do zwiekszenia bezpieczeństwa, dyrektor Biura Bezpieczeństwa wskazuje na dane statystyczne z roku 2005, kiedy do rozpoczęła się akcja „Bezpieczny Przejazd” i ich porównanie z danymi za rok ubiegły. W połowie pierwszej dekady XX wieku przy ponad 17 milionach zarejestrowanych aut na polskich drogach rocznie dochodziło do ponad 250 wypadków. Ostatnie statystyki mówią, że w Polsce znajduje się ponad 34 miliony aut, zaś liczba odnotowanych wypadków spadła do 172.

- Mimo takiego przyrostu pracy samych wypadków jest mniej, ale naszą ideą jest zero wypadków na na przejazdach kolejowych w Polsce – podkreśla Włodzimierz Kiełczyński.

Żółte Naklejki PLK ratują życie

Ważnym elementem spotkania było omówienie wprowadzonego w 2018 roku oznakowań przejazdów kolejowych zarządzanych przez PKP PLK S.A., czyli Żółtych Naklejek PLK. To znajdujące się po wewnętrznych stronach krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek naklejki posiadające trzy ważne informacje: numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składającego się z dziewięciu cyfr, numer telefonu alarmowego 112 i numery alarmowe.

- Od 1 czerwca 2018 roku, czyli od uruchomienia programu, odnotowaliśmy ponad 27 tysięcy zgłoszeń z wykorzystaniem Żółtej Naklejki. Był to zawiadomienia różnego kalibru – od tych dotyczących powalonych drzew, znajdujących się na torach, mieliśmy dwa zgłoszenia o samolocie spadającym na tory czy cysternie przewożącej 30 ton gazu, która się przewróciła i leży na torach. Takie zgłoszenia wymagają wstrzymania ruchu kolejowego i zadysponowania odpowiednich służb o zarówno naszych, kolejowych jak i ratunkowych. Możemy powiedzie, że 2700 zgłoszeń, które wymagały od nas podjęcia odpowiednich kroków to 2700 potencjalnych wypadków mniej – mówi Marcin Kruszyński, ekspert ds. bezpieczeństwa PKP PLK S.A.

Tylko w 2022 roku w 205 przypadkach dzięki interwencjom uczestników ruchu drogowego, korzystających z numerów alarmowych z Żółtych Naklejek wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w 518 kolejnych – ograniczono prędkość jazdy, by zapewnić pasażerom kolei i korzystającym z przejazdów pełne bezpieczeństwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto