Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzyki najlepsze do walki z komarami. Miasto wybuduje 140 domków dla tych ptaków

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Jerzyki najlepsze do walki z komarami. Sosnowiec wybuduje 140 domków dla tych ptaków
Jerzyki najlepsze do walki z komarami. Sosnowiec wybuduje 140 domków dla tych ptaków Marton Berntsen/wikimedia.commons CC BY-SA 3.0
Władze Sosnowca zbudują około 140 domków dla jerzyków. Ptaki pomogą walczyć z komarami, których spożywają dziennie do 20 tysięcy.

Sosnowiec przygotowuje się na walkę z komarami oraz innymi drobnymi owadami. Władze miasta wyciągnęły ciekawą broń w postaci.. ptaków a dokładnie jerzyków. Zwierzęta te latają nawet 200 km/h i potrafią zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie.

Jerzyki w walce z komarami

Akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami” została zainaugurowana w 2020 roku. Wówczas władze miasta przekazały spółdzielniom i wspólnotom 150 domków dla tych ptaków. Tym razem zamówione zostało kolejne 140 sztuk pojedynczych budek lęgowych.

Budki rozdysponowane będą nie tylko wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot, ale trafią także do zabudowy jednorodzinnej, przy czym nie mogą być to domy parterowe. W sumie będziemy mieli w Sosnowcu ponad osiemset budek dla ptaków, których rola w walce z komarami jest nie do przecenienia – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zadaniem mieszkańców będzie umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie prawidłowej obsługi – przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków.

Gdzie umieścić budkę dla ptaków?

Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt.

Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Ze względu na to, że ptaki te przylatują do Polski dopiero w maju, zdarza się, że ich gniazda, budki zajmują inne gatunki. Aby temu zapobiec, można ściągnąć skrzynkę jesienią i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Sosnowcu.

Zgłoszenie udziału w akcji powinno zawierać dokładną lokalizację, ilość budek dla każdego budynku oraz zobowiązanie do prawidłowej obsługi budek. Władze miasta czekają na zainteresowanych do 12 kwietnia 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto