Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Konferencja Podologiczna Szkół Medycznych w Sosnowcu. Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego z nową pracownią

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Podczas I Konferencji Podologicznej Szkół Medycznych w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie pracowni, będącej najnowszym obiektem tego typu w regionie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas I Konferencji Podologicznej Szkół Medycznych w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie pracowni, będącej najnowszym obiektem tego typu w regionie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
26 maja w Medycznej Szkole Policealnej Województwa Śląskiego w Sosnowcu, mieszczącej się przy ulicy Stalowej a odbyła się I Konferencja Podologiczna Szkół Medycznych. Poza wykładami specjalistów i warsztatami praktycznymi dla gości dokonano uroczystego otwarcia pracowni podologicznej – jednej z najnowszych w Polsce.

Podologia jest to gałąź nauk medycznych podejmująca tematykę kończyn dolnych i wszystkich tkanek i narządów, z których są zbudowane. Podolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach. Od 2015 roku funkcjonuje w rejestrze zawodów jako zawód paramedyczny.

W Polsce poważnym problemem jest brak wykwalifikowanych podologów. Większość osób posługująca się tym tytułem swoją wiedzę opiera na kilkugodzinnych kursach, tym samym nie będąc wstanie prawidłowo zdiagnozować każdego pacjenta. Naprzeciw temu wychodzi Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Sosnowcu i Zawierciu, uruchamiając kierunek podologiczny – dwuletni program nauczania, którego zakończenie wiąże się z otrzymaniem dyplomu podologa.

Właśnie dla studentów tego kierunku w szkole powstała nowa pracownia specjalistyczna, wyposażona w odpowiednie fotele, pomocniki podologiczne wyposażone między innymi w frezarki, skalpele i inne niezbędne do wykonywania zawodu narzędzia, dermatoskopy do diagnostyki skóry i podoskopy, wykorzystywane przy diagnostyce stóp. Wyposażenie sali to koszt 100 tysięcy złotych. Środki zostały pozyskane z środków Urzędu Marszałkowskiego.

- Z prawdziwą przyjemnością finansujemy tego typu inwestycje. Podolog jest zawodem niezwykle potrzebnym. Wykład profesor Agaty Stanek uzmysłowił nam, z jakiej wielkiej rangi problemem przedstawiciele tego zawodu się borykają. Do tej pory podologia była dziedziną, w której do ubiegłego roku nie kształcono kadr. Bardzo cieszymy się, że to się zmienia - mówi Zbigniew Przedpełski, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Nie da się kształcić dobrze zawodu bez wyposażonej sali, dorównującej wyposażeniem gabinetowi podologicznemu. Nie ma nauczania bez pracy w warunkach naturalnych, a te jesteśmy w stanie zapewnić naszym słuchaczkom - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu i Zawierciu, Renata Dusza.

Otwarcie nowej pracowni w Regionalnym Centrum Kształcenia ustawicznego było częścią konferencji, poruszającej tematykę podologii. To w jej trkacie można było wysłuchać między innymi wykładu profesor Agaty Stanek, dotyczących problemów związanych z diagnostyką i leczeniem stopy cukrzycowej – schorzenia, którym zagrożone jest 15% osób chorujących na cukrzycę.

- Nieprawidłowo leczona stopa cukrzycowa może doprowadzić w skrajnych przypadkach do amputacji kończyny. Przyczynia się ona również do rozwoju miażdżycy i zwiększa ryzyko udarów i zawału serca. Dlatego pacjenci na nią cierpiący powinni być objęci pomocą kompleksową. Stąd też potrzeba kształcenia kompetentnych podologów. Na pewno pomoże w tym perfekcyjnie urządzona pracownia, w której uroczystym otwarciu miałam przyjemność uczestniczyć - mówi profesor Agata Stanek.

Cieszymy się, że udało się nam tę konferencję zorganizować, jesteśmy dumni, że nasze jednostki poruszają taką tematykę. Do tego mamy wspaniałe kadry. Tego typu potencjał należy wykorzystywać. Leży to w interesie nie tylko województwa, ale nas wszystkich – dodaje Zbigniew Przedpełski.

Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu i Zawierciu oferuje szeroką gamę kierunków związanych z medycyną. Oprócz funkcjonującego od września kierunku podologicznego można tam zdobyć tytuł techniczny w zawodach elektrokardiolog, masażysta czy technik sterylizacji medycznej. Szkoła oferuje również bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe w kierunkach opiekuna środowiskowego, dziecięcego, osoby starszej i kosmetologii. W ofercie znajdują się również kształcenia komercyjne z zakresu medycyny, psychologii, terapii i nauk społecznych. Oddziały szkoły znajdują się w Sosnowcu przy ulicy Stalowej 9A i w Zawierciu, przy ulicy Żabiej 19B.

Podczas I Konferencji Podologicznej Szkół Medycznych w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie pracowni, będącej najnowszym obiektem tego typu w regionie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

I Konferencja Podologiczna Szkół Medycznych w Sosnowcu. Regi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto