Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dinozaury w muzeum

Iwona KuŹniak
Ekspozycja zdumiewa i cieszy nie tylko dzieciaki. Zdjęcie: IWONA KUŹNIAK
Ekspozycja zdumiewa i cieszy nie tylko dzieciaki. Zdjęcie: IWONA KUŹNIAK
(Ogrodzieniec) W Muzeum Skamieniałości w Ogrodzieńcu ? Cementowni można oglądać ciekawą ekspozycję: szkielety dinozaurów naturalnej wielkości. To jedyna tego typu ekspozycja w Polsce.

(Ogrodzieniec) W Muzeum Skamieniałości w Ogrodzieńcu ? Cementowni można oglądać ciekawą ekspozycję: szkielety dinozaurów naturalnej wielkości. To jedyna tego typu ekspozycja w Polsce.

Choć budynek starego przedszkola w Cementowni nie wygląda zachęcająco, jego wnętrze może zaskoczyć nawet największego miłośnika natury, a to za sprawą zgromadzonych w Muzeum Skamieniałości eksponatów.

Już od progu wchodzących wita najbardziej chyba znany gad mezozoiku - Tyranozaur, postrach wszystkich stworzeń. Zaraz za nim Deinonychus.
- Zgromadzone tu eksponaty to dokładne odlewy szkieletów najstarszych i największych mieszkańców naszej planety - mówi Robert Borek, właściciel muzeum. - Przedstawiona tu ekspozycja jest unikatowa, jak na razie jedyna w Polsce. Szkielety zwierząt odtworzone są z dokładnością do najdrobniejszego szczegółu.

Ale dinozaury to nie wszystko. Właściciele muzeum, czy raczej galerii natury, oprowadzą zwiedzających po cudownym świecie motyli. Pełno tu wspaniałych barw i kształtów, ciekawych form gatunkowych (m.in. trzy gynandromorfy, motyle posiadające cechy płciowe samca i samicy, rzadkość w świecie motyli). Ci, którzy na widok różnego rodzaju chrabąszczy uciekają, zmienią zdanie na ich temat, widząc jak wiele niesamowitych postaci mogą przybierać. Kolekcja owadów zgromadzona przez Iwonę i Roberta Borków, to największa tego typu kolekcja w Polsce. Zebrano tu gatunki z całego świata, których zazdroszczą im muzea w kraju i za granicą.

Zainteresowani historią naszego terenu z pewnością nie oderwą oczu od skamieniałości, zgromadzonych w jednej z sal. Są tu amonity, belemnity i inne głowonogi, zamieszkujące morza jurajskie (największy z amonitów waży około pół tony), szkielety ryb zachowane w wapieniach i wiele różnych form, występujących na Jurze w czasach prehistorycznych.
- Nasza Jura to skarbnica dla paleontologa. W okolicznych kamieniołomach znajdujemy najrzadsze formy i gatunki zwierząt i roślin świetnie zachowanych w wapieniu, np. amonity pokryte masą perłową, rudami żelaza, szkielety jeżowców, gąbki, szczypce krabów, zamieszkujących dawniej te morza i wiele innych unikatowych dzieł natury, o których długo by trzeba było opowiadać - dodaje Iwona Borek.

Muzeum Skamieniałości to świetny pomysł na lekcję. Dzieci mogą bowiem z bliska obejrzeć rzadkie gatunki, o których dotychczas tylko czytały w podręczniku np.: skrzypłocze, żywe skamieniałości, latające ryby, wiele okazów z mórz południowych i innych regionów świata. Na slajdach prezentowanych przez właścicieli muzeum mogą zobaczyć jak powstawała kolekcja, w jakich warunkach gromadzono do niej okazy, usłyszeć wiele ciekawych historii, opisujących życie owadów i przygody towarzyszące Iwonie i Robertowi podczas podróży w najbardziej ciekawe miejsca naszej planety. Wiele dowiedzą się też o najdawniejszej historii Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz występującej na tych terenach florze i faunie.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto