Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSAB w Sosnowcu buduje tolerancję

Redakcja
Sosnowiec jest miastem o tradycjach wielokulturowych. Mało kto jednak o tym pamięta. Uczniowie i nauczyciele starają się uświadomić mieszkańców miasta.

Tydzień Kultury Żydowskiej to projekt realizowany przez Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Sosnowcu. Projekt to próba uświadomienia uczniom i mieszkańcom, iż Sosnowiec jest miastem wielokulturowym, o czym większość zapomina.

 

Zobacz również: Żydzi w Bytomiu wspominają kryształową noc

 

- To już kolejny projekt naszej szkoły, mający dotrzeć do świadomości ludzi. Wcześniejsze okazały się sukcesem jednak nigdy nie trwały tak długo – mówi MM Silesii Bogumiła Gębarowska, współorganizatorka tygodnia. – W tym roku przygotowaliśmy cały tydzień imprez mówiących o danej kulturze, a jego zwietrzeniem będzie wieczór przy świecach. Wieczór będzie podsumowanie naszych starań mających na celu wychowanie młodzieży w duchu szacunku i tolerancji dla innych kultur. Dodatkowo w spotkaniu weźmie udział Michał Sobelman, rzecznik ambasady Izraela, redaktor naczelny Słowa Żydowskiego, oraz rodowity sosnowiczanin – wymienia Gębarowska.

 

Młodzież w ramach tygodnia żydowskiego, dzięki nauczycielkom Bogumile Gębarowskiej, Swietłanie Koniuszewskiej i Katarzynie Pachnik będzie mogła obejrzeć filmy przybliżające hermetyczny i mistyczny świat chasydów, poznać filmową wersję biografii Władysława Szpilmana, oraz jako, że "Stereotypy są barierami do zburzenia" również film do scenariusza współautorstwa Michała Sobelmana W poszukiwaniu utraconych lat.

 

Zobacz również: Ruszył projekt Hurtowni Manufaktury

 

Uczniowie w ciągu najbliższego tygodnia będą uczestniczyli w wycieczkach na cmentarz żydowski w Sosnowcu, w trakcie których pan Daniel Chodos, członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, zapozna ich z tajnikami pochówku i symboliką macew. Oraz wybierze się na wycieczkę na krakowski Kazimierz połączoną ze zwiedzaniem Starej Synagogi. Zainicjowane zostanie również spotkają się z Prezesem Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej w Będzinie, panem Adamem Szydłowskim. A ponadto zobaczy wystawę Takiego Sosnowca już nie ma, prezentującą zdjęcia sosnowieckiego środowiska żydowskiego z czasów przed II wojną światową.

 

- Jest to pierwszy tydzień przybliżający trochę inną, często nieznaną kulturę, a związaną z naszym miastem. W przyszłości planujemy tydzień prawosławny, ewangelicki, a gdy region zostanie przedstawiony, poszukamy inspiracji gdzieś dalej. Może buddyzm, Japonia, zobaczymy – podsumowuje współorganizatorka.

 

Zobacz również: Dzień Kultury Żydowskiej

 

Jest więc nadzieja, że inicjatywa Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych zagości na stałe w Sosnowcu, a tym samym mieszkańcy będą mieli okazję poznać zapomnianą historię miasta.

 

 


Wypróbuj działy specjalne w MM:
Architektura | Inwestycje | Sport | Studenci | Moto | Turystyka | Kultura

MM poleca:


 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto