Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złodzieje przebrani za... robotników w sosnowieckim parku Fusińskiego. Wpadli w zasadzkę

Redakcja
Na placu budowy Parku im. Fusińskiego w Sosnowcu sporo się dzieje. W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się sadzenie nowych, parkowych roślin.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na placu budowy Parku im. Fusińskiego w Sosnowcu sporo się dzieje. W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się sadzenie nowych, parkowych roślin. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Anna Dziedzic
Złodzieje ukradli z budowy sosnowieckiego parku Fusińskiego ułożoną już kostkę brukową. Wyrwali ją z ułożonego już chodnika, z którego korzystali mieszkańcy, chodząc tędy do pracy, pobliskich garaży czy do szkoły. Złodzieje udawali pracowników budowlanych. Wpadli w przygotowaną przez policję zasadzkę.

Złodzieje udawali robotników

Wczoraj (24 września) podczas obchodu terenu placu budowy, wykonawca zauważył brak kostki brukowej w chodniku i teren, jakby przygotowany pod kradzież kolejnego fragmentu kostki. Ponieważ założono, że złodziej ponownie wróci po pozostałą część kostki, wspólnie z policją przygotowano zasadzkę na złodziei. Informacja o tym, że ktoś rozbiera chodnik w parku dotarła też do policjantów od widzącego podejrzane prace policjanta po służbie. To funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. Na co dzień zajmuje się wykroczeniami.

Wpadli w zasadzkę

Zasadzka się udała, bo po zapadnięciu zmroku, złodzieje przyjechali po pozostałą część kostki. Mieli na sobie kamizelki robocze, sugerujące, że są pracownikami budowy. Rozwiesili tabliczki sugerujące, że trwają roboty na chodniku. Mieli samochód z przyczepą, na który zaczęli ładować ukradzioną kostkę. Wtedy zostali zatrzymani przez policję.

- Zatrzymaliśmy trzech mężczyzn, to mieszkańcy województwa małopolskiego. Udało się odzyskać większość skradzionej kostki, dotarliśmy też do kostki ukradzionej poprzedniego dnia - powiedziała nam podkom. Sonia Kepper, rzeczniczka sosnowieckiej policji.

Złodziejami okazali się mężczyźni w wieku od 24 do 35 lat.

Będą sadzić nowe rośliny

Tymczasem przebudowa parku Fusińskiego wkracza za około dwa tygodnie w kolejną fazę. Rozpoczną się wtedy nasadzenia.

- Nie możemy rozpocząć nasadzeń teraz, bo jest zbyt sucho, czekamy na zmianę pogody. Rośliny mogłyby się nie przyjąć – powiedział nam Andrzej Santarius, prezes czeskiej firmy 4AS, wykonawca przebudowy.

Będzie sporo z tym pracy, bo w ramach inwestycji, w parku zostanie posadzonych 47 tysięcy roślin w tym 245 drzew (jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha, topole biała, szara, czarna i osika, jesion wyniosły, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata).

Kolekcje roślinne prezentowane w parku pozwolą mieszkańcom lepiej poznać rodzimą przyrodę. Rośliny uporządkowane zgodnie z siedliskami (grąd środkowoeuropejski, grąd subkontynentalny, buczyna karpacka, brzezina, subatlantycki bór sosnowy, ols porzeczkowy, podgórski łęg jesionowy, łęg wierzbowy, łęg topolowy, łąka rajgrasowa, zbiorowiska muraw dywanowych, murawa kserotermiczna, murawa kolekcja roślin skalnych) lub tematycznie (rośliny wrzosowate, zioła zapachowe, garbarskie, lecznicze, miododajne, przyprawowe, kolekcja lawendy) będą lekcją przyrody podczas rodzinnych spacerów.

Będą budki lęgowe, domki dla nietoperzy

Z myślą o zwierzętach zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Przy ogrodzeniu będą rosły drzewa i krzewy o mięsistych owocach: dzika róża (Rosa canina), jeżyna kaukaska (Rubus armeniacus), jeżyna bezkolcowa ruczaj (Rubus fruticosus), śliwa tarnina (Prunus spinosa), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), ałycza inaczej śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), dereń świdwa (Cornus sanguinea), szakłak (Rhamnus). Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.

Stare drzewa pozostały w parku

W parku pozostawiono bardzo dużą część starych, rosnących tam od wielu lat drzew, co z pewnością ucieszy mieszkańców. Wciąż będą mogli tu znaleźć enklawę cienia w słoneczne, upalne dni.
Gotowe są schody, oświetlenie, brama i ogrodzenie. Przy ocynkowanym płocie rosną już sporej wielkości rośliny, które w przyszłości stworzą tam zielony żywopłot.

Na placu budowy Parku im. Fusińskiego w Sosnowcu sporo się dzieje. W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się sadzenie nowych, parkowych roślin.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Złodzieje przebrani za... robotników w sosnowieckim parku Fu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto