Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobek miejski w Sosnowcu zyskuje popularność. Miasto planuje już stworzenie nowej placówki

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Miejski żłobek w Sosnowcu oferuje prawie 600 miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta. W tym roku otwarta została kolejna placówka na ulicy Piłsudskiego, a władze miasta myślą już o otwarciu następnej.

W 2014 roku z miejskiego żłobka mogło skorzystać 232 dzieci. Na przestrzeni lat liczba ta wzrosła do prawie 600 miejsc.

Kolejny żłobek miejski w Sosnowcu

W 2020 roku został otwarty jeden z największych, w województwie śląskim żłobków - odział przy ulicy Suchej, sprawuje opiekę nad 120 dziećmi. Następnie powstał kolejny oddział żłobka, tym razem na Maczkach. Teraz przyszła kolei na dziewiąty już oddział.

- Żłobki możemy podzielić na prywatne oraz publiczne. W żłobku publicznym mamy 551 miejsc i właśnie otworzyliśmy nowy oddział dla 25 dzieci na ulicy Piłsudskiego w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 - tłumaczył Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Oprócz sal dla najmłodszych znalazło się miejsce na zaplecze sanitarne i socjalne dla pracowników. Modernizacja skrzydła budynku wraz z wyposażeniem oddziału nr 9 oraz całkowitą przebudową patio kosztowała prawie 3 mln zł, z czego prawie 2,5 mln zł to koszty gminy. Pozostałe środki pochodzą z programu Maluch+.

Żłobki prywatne w Sosnowcu

Ponadto mieszkańcy Sosnowca mogą skorzystać z 600 miejsc w żłobkach niepublicznych. Miasto od wielu lat wspiera pobyt dzieci w tych placówkach, dopłacając 500 zł do pobytu ponad 500 dzieci. Od stycznia 2022 roku realizowany jest format wsparcia finansowego dla rodziców najmłodszych dzieci tzw. Sosnowiecki Bon Żłobkowy.

Celem świadczenia jest wsparcie finansowe rodziców poprzez częściową refundację opłaty za pobyt w niepublicznym żłobku lub klubie dziecięcym. Bon wynosi maksymalnie 500 zł miesięcznie i w całości pochodzi ze środków gminy.

Czy powstaną nowe żłobki miejskie?

Publiczne żłobki cieszą się popularnością wśród mieszkańców. Na ten moment zapisy są zakończone, jednak jest lista rezerwowa. Jeśli jakieś dziecko zostanie wypisane przez rodziców ze żłobka, wtedy miasto korzysta ze wspomnianej listy. Planowane jest również stworzenie nowych placówek dla najmłodszych mieszkańców miasta.

- Tak, planujemy otwarcia oddziału nr 10 na ternie naszego miasta. Dopiero kiedy będziemy mieć pewność i wszystko będzie dopięte, to wtedy będziemy o tym informować. Na ten moment mogę zdradzić, że planujemy otwarcie tej placówki w miejscu, gdzie naprawdę jej brakuje. Jest to obszar, który mocno się rozwinął, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, jak i wielorodzinne — mówił Rafał Łysy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto