Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Przedpełski, radny Sejmiku, na antenie Radia Katowice nazwał sosnowiczan „oszołomami"

MG
Radio Katowice, „Temat do dyskusji", cz. 1: Rozmowa Arkadiusza Chęcińskiego ze Zbigniewem Przedpełskim
Radio Katowice, „Temat do dyskusji", cz. 1: Rozmowa Arkadiusza Chęcińskiego ze Zbigniewem Przedpełskim Radio Katowice
Zbigniew Przedpełski (PiS), radny Sejmiku woj. śląskiego w czasie dyskusji na antenie Radia Katowice w programie „Temat do dyskusji" nazwał mieszkańców Sosnowca, którzy w konsultacjach opowiedzieli się za utrzymaniem nazwy „rondo Edwarda Gierka”, oszołomami.

We wtorek, 12 czerwca, na antenie Radia Katowice w programie „Temat do dyskusji" prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wraz ze Zbigniewem Przedpełskim, radnym Sejmiku woj. śląskiego, prowadzili ożywioną dyskusję na temat dekomunizacji, między innymi poruszyli temat ronda im. Edwarda Gierka.

- Ja mogę się zgodzić, że w Sosnowcu kilkanaście tysięcy - powiem pańskim językiem - oszołomów głosowało za zostawieniem tej ulicy - powiedział do prezydenta Sosnowca, na antenie Radia Katowice Zbigniew Przedpełski.

Dekomunizacja to ciągle żywy temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Według nowego prawa, które zakazuje „propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego”, samorządy do 2 września 2017 r. miały czas na zmianę nazw ulic. Termin zmian upłynął 2 grudnia, jeśli władze miast nie dostosowały się do wyznaczonego terminu, interweniował wojewoda.

PISALIŚMY:
Wojewoda Wieczorek zdecydował: Edward Gierek przestaje być patronem ronda w Sosnowcu
Sosnowiec: sąd zdecydował, że zmiana nazwy ronda im. Edwarda Gierka była zgodna z prawem
Rondo Gierka w Sosnowcu: Chęciński zapowiada dalszą walkę o pozostawienie nazwy "rondo im. Edwarda Gierka"

Pod jego lupą znalazło się m.in. rondo im. Edwarda Gierka w Sosnowcu, które po dekomunizacji miało nazywać się rondem im. Zagłębia Dąbrowskiego. Radni nie zmienili nazwy, kierując się konsultacjami społecznymi, które zarządził prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

- Odbieranie kompetencji mieszkańcom naszych miast i mówienie co mają robić, czyli to co od 2, 3 lat mamy na porządku dziennym, chce nam się wmawiać jak należy się zachowywać. Chciałbym zwrócić uwagę, że nie można zakłamywać historii. W Polsce był kiedyś komunizm, trzeba oczywiście mówić o nim w taki sposób, jaki był, czyli w negatywnym, ponieważ to nie był dobry czas dla naszego kraju, ale zamazywanie historii, wyczyszczenie w podręczników pewnych nazwisk powoduje, że okłamujemy młodsze pokolenia - stwierdził Arkadiusz Chęciński.

- Jak jacyś mieszkańcy chcieliby nazwać ulicę, ulicą Adolfa Hitlera też byśmy nie reagowali? - pyta radny.

W konsultacjach społecznych wzięło udział ponad 12 tys. mieszkańców. 96% opowiedziało się za pozostawieniem Edwarda Gierka jako patrona ronda.

- Ponieważ inaczej odbiera się Edwarda Gierka - negatywnie poza Sosnowcem, w Sosnowcu jest to mieszkaniec tego miasta, dla wielu znajomy, dla wielu osoba, która to miasto wybudowała i wielu ludzi w Sosnowcu Edwarda Gierka szanuje - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński.

Sprawa nazwy ronda im. Edwarda Gierka ciągle jest w toku. Co prawda wojewoda śląski zarządził zmianę nazwy na „Zagłębia Dąbrowskiego", jednak tabliczka z imieniem i nazwiskiem sławnego komunisty dalej stoi. Władze miasta odwołują się od decyzji wojewody.

Radio Katowice, „Temat do dyskusji", cz. 1: Rozmowa Arkadiusza Chęcińskiego ze Zbigniewem Przedpełskim

Protest we Francji
Od kilku miesięcy Stowarzyszenie Edwarda Gierka, prowadzi akcję wsparcia na pȯłnocy Francji w sprawie zachowania aktualnej nazwy ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu, pod kierownictwem dziennikarza Jacquesa Kmieciaka.

Protesty mają wsparcie lokalnych władz miejskich z rȯżnych miast bezpośrednio związanych z gȯrniczą przeszłością Zagłębia. Nord-Pas-de-Calais i obecnością Polakȯw osiedlających się tu masowo od czasu podpisania konwencji z 1919 roku.

Petycję o wsparcie dla pozostawienia nazwy ronda Edwarda Gierka i złożenie oficjalnego protestu na ręce Ambasadora Polski we Francji przegłosowały m.in. rady miejskie w Grenay i Bully-les-Mines. Co więcej, 13 lipca ma się odbyć inauguracja ulicy Edwarda Gierka w mieście Auby (departament Pas-de-Calais).

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto