Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaraźliwy świerzb

IWONA KUŹNIAK
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu odkryła, że w tym roku znacznie zwiększyła się zachorowalność w powiecie zawierciańskim na niektóre choroby zakaźne, w tym na świerzb. - W 2001 r.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu odkryła, że w tym roku znacznie zwiększyła się zachorowalność w powiecie zawierciańskim na niektóre choroby zakaźne, w tym na świerzb.

- W 2001 r. zgłoszono 3196 zachorowań na choroby zakaźne i zatrucia związkami chemicznymi. W porównaniu z rokiem 2000 zmniejszyła się liczby zachorowań na szkarlatynę, różę czy ospę wietrzną. Wzrosła zaś liczba zachorowań na salmonelozy, biegunki u dzieci, bakteryjne zatrucia pokarmowe, zapalenia opon mózgowych, różyczkę, świerzb, świnkę i grypę - poinformował podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wiesław Olechnowicz, powiatowy inspektor sanitarny. - W stosunku do województwa i kraju w naszym powiecie jest wyższa zachorowalność na szkarlatynę, różyczkę, ospę wietrzną i na świerzb.

W powiecie ponad dwukrotnie wzrosła liczba przypadków zachorowań na świerzb w porównaniu do roku 2000, a prawie 8-krotnie do 1999 r. W 2001 r. odnotowano 143 przypadki świerzbu. Zachorowania wystąpiły we wszystkich gminach powiatu, szczególnie w gminach Poręba, Zawiercie, Łazy, Pilica, Włodowice i Kroczyce. Dotyczyły osób w różnym wieku, przy czym najwięcej przypadków, tj. 56,5 proc., rozpoznano u dzieci i młodzieży do 19 lat.

- Najbardziej widocznym objawem tej choroby jest silny, uporczywy świąd, nasilający się wieczorem i podczas snu, gdy ciało jest rozgrzane. Świąd jest efektem reakcji alergicznej organizmu na produkty przemiany materii świerzbowca - wyjaśnia Wiesław Olechnowicz. - U osoby po raz pierwszy zarażonej tym pasożytem, pierwsze widoczne objawy ujawniają się dopiero po miesiącu od zakażenia. U osób, które już wcześniej miały świerzb, objawy widoczne są po 2 dniach. Zarazić się jest łatwo: wystarczy, że chwilę dłużej przytrzymamy dłoń osoby zarażonej.

Jak chronić się przed tą chorobą? Dbać o higienę, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów, natychmiast zgłosić się do dermatologa.

Najważniejsze, by nie traktować choroby jako tematu wstydliwego. Tylko w ten sposób można ograniczyć jej rozprzestrzenianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto