Zamkną dwa pasy na Pszczyńskiej w Katowicach. Rusza przebudowa węzła Giszowiec

Justyna Przybytek - Pawlik
Przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81 (ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty). Tak ma wyglądać węzeł po przebudowie UM Katowice
Przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81 (ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty) w Katowicach wchodzi w zasadniczą fazę. Po świętach wielkanocnych ruch na ulicy Pszczyńskiej zostanie zwężony do jednego pasa w każdym kierunku - zarówno w stronę Sosnowca, jak i w stronę Tychów. Przebudowa pochłonie 247,5 mln zł i będzie największą inwestycją drogową Katowic

Przebudowa skrzyżowania Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty wchodzi w zasadniczą fazę

Przebudowa skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81, czyli ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty to jedna z największych inwestycji drogowych planowanych w Katowicach. Koszt to aż 247,5 mln zł (z czego aż 210 mln zł to z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Przebudowa zakończy się dopiero w pierwszej połowie 2021 roku.

Do tej pory inwestycja byłą w fazie przygotowań, które sprowadzały się do wycinki drzew w rejonie węzła Giszowiec. Teraz realizacja wchodzi w zasadniczą fazę. Utrudnienia w ruchu będą ogromne, a zmniejszą się dopiero w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy do użytku zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia DK 86 z DK 81.

DK86 zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku

Pierwsze duże zmiany w ruchu w rejonie skrzyżowania DK86 oraz DK81 zostaną wprowadzone wkrótce po świętach, prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja

Polegać będę przede wszystkim na zawężeniu ul. Pszczyńskiej (DK86) na wysokości Giszowca do jednego pasa w każdym kierunku – zarówno w stronę Sosnowca, jak i w stronę Tychów.

- Utrzymane będą funkcjonujące zjazdy i wyjazdy z ulic Kolistej i 73 Pułku Piechoty, jednak ze względu na spodziewane spiętrzenie ruchu w tym obszarze, będzie to utrudnione – ostrzegają przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach. I przypominają, że DK86, czyli Pszczyńska w Katowicach, to droga o olbrzymim natężeniu ruchu. Każdego dnia jeździ tędy średnio 58,5 tysiąca pojazdów

Pszczyńska w Katowicach, to droga o olbrzymim natężeniu ruchu. Każdego dnia jeździ tędy średnio 58,5 tysiąca pojazdów

Zamkną zjazd z A4 na Tychy

Zwężenie na Pszczyńskiej to nie jedyna ze zmian. Kolejną będzie zamknięcie możliwości zjazdu z autostrady A4 - jadąc od strony Gliwic – w kierunku Tychów. Tę trasę pokonuje codziennie średnio ponad 10 tysięcy kierowców.

Nowa organizacja ruchu ma umożliwić rozpoczęcie przebudowy węzła Giszowiec. W pierwszym etapie tych prac wykonane zostaną nowe odcinki ulicy Pszczyńskiej, wraz z budową wiaduktów drogowych nad linią kolejową i ulicą Kolistą oraz bezkolizyjnych, bezpośrednich zjazdów/wjazdów z ul. Pszczyńskiej na ul. 73 Pułku Piechoty.

Przebudowa i rozbudowa skrzyżowania DK86 i DK81 zmierza do oddzielenia ruchu lokalnego od tranzytowego. Inwestycja składa się z dwóch części.

Przebudowa węzła Giszowiec kosztuje 247,5 mln zł. Co zmieni?

- Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice.

Na zmiany związane z realizacją inwestycji muszą się przygotować nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie autobusów linii 672 i 674 .

- Zmienią się zarówno ich trasy, jak i rozkłady jazdy. W trakcie inwestycji autobus linii 674 z Centrum Handlowego 3 Stawy będzie kierował się objazdem ulicami Murckowską, Gospodarczą, następnie Szopienicką do Giszowca, natomiast linia 672 - po wyjeździe z Centrum Handlowego 3 Stawy będzie kierowana na ul. Murckowską, a następnie nawracała na węźle ulic Murckowskiej i Porcelanowej w kierunku ul. Pszczyńskiej i Murcek – zapowiadają katowiccy urzędnicy.

Przebudowa węzła Giszowiec. SUGEROWANE OBJAZDY

· Wrocław/Gliwice -> Giszowiec
Aby dojechać do Giszowca jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) - będzie zmienione pierwszeństwo, następnie ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.
Ze względu na spodziewane spiętrzenia w ruchu na objeździe, możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez dalszą jazdę na wprost autostradą A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

· Wrocław/Gliwice -> Murcki
Aby dojechać do Murcek jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) i w lewo w kierunku ul. Porcelanowej - będzie zmienione pierwszeństwo, następnie pod wiaduktem i w lewo (3) na ulicę Murckowską i dalej ulicą Pszczyńską.

· Kraków -> Giszowiec
Zaleca się zjazd w prawo z autostrady A4 na ulicę Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) - będzie zmienione pierwszeństwo, dalej ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez wcześniejszy zjazd z autostrady A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

· Centrum -> Giszowiec
Aby dojechać z Centrum - wylot z katowickiego tunelu – do Giszowca, zaleca się jazdę na wprost ulicą Bagienną DK79, następnie w prawo na ulicę Magazynową i dalej z ulicy Magazynowej na prawo na ul. Szopienicką.

· Sosnowiec S86 -> Giszowiec
Aby dojechać do Giszowca jadąc od strony Sosnowca, zaleca się zjechać z DK86 na ul. Bagienną (6), następnie skręcić w prawo na ul. Magazynową, dalej z ulicy Magazynowej w prawo na ul. Szopienicką (5), którą będzie można bezpośrednio dojechać do dzielnicy.

· Giszowiec - Centrum
Aby dojechać do Centrum zaleca się jazdę ulicą Szopienicka w kierunku węzła z ul. Bagienną (5) i dalej Bagienną bezpośrednio do Centrum.

· Giszowiec – Kraków A4
Aby dojechać do autostrady A4 w kierunku Krakowa zaleca się jazdę ulicami Mysłowicką i Mikołowską w Mysłowicach do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią, a następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do autostrady A4.
Dodatkowo na trasach objazdu zmienione zostanie programowanie sygnalizacji świetlnej, a także sytuacja monitorowana, tak, by w razie konieczności wprowadzić np. zmiany w organizacji ruchu polegające na zmianie pierwszeństwa.

OBJAZDY DLA RUCHU TRANZYTOWEGO
Objazd dla relacji (od/do) Wrocław/Gliwice -> Tychy/Bielsko Biała
Ze względu na zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w Katowicach (jadąc od strony Gliwic) w kierunku Tychów, objazd do Tychów zostanie poprowadzony na wprost autostradą A4 - do Mysłowic – do węzła Brzęczkowice, a następnie w prawo - drogą ekspresową S1.

Zalecany objazd dla relacji (od/do) Tychy/Bielsko-Biała <-> Częstochowa
W tym celu oznakowany zostanie zalecany objazd DK 86 z Tychów drogą ekspresową S1 w kierunku węzła autostradowego Brzęczkowice w Mysłowicach i dalej w kierunku węzła Podwarpie (skrzyżowanie drogi ekspresowej S1 z DK86). Analogicznie, jadąc od strony Częstochowy w kierunku Tychów/Bielska-Białej - na węźle Podwarpie z kierunku Siewierza pokazany zostanie zalecany objazd drogą ekspresową S1 poprzez węzeł autostradowy Brzęczkowice do Tychów.

Dodatkowe oznaczenia (dla kierunku Wrocław -> Tychy/Bielsko)
Na autostradzie A4, jadąc od strony Wrocławia, przed węzłem Sośnica zamieszczona zostanie informacja o prowadzonych pracach w Katowicach i możliwości wyboru alternatywnych tras, np. DK 44 przez Mikołów.

Złodzieje zmieniają taktykę. Częściej kradną luksusowe auta.

Wideo

Materiał oryginalny: Zamkną dwa pasy na Pszczyńskiej w Katowicach. Rusza przebudowa węzła Giszowiec - Katowice Nasze Miasto

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
John

Z ulicy Gospodarczej chcą zrobić obwodnicę? To zły pomysł.

M
Miś

Dlaczego wszyscy powielają bzdurne informacje -kopiuj /wklej. Jakby autor popytał u żródeł/które te bezsensowne informacje podają/ i wypytał się o szczegóły a nie informować że bedą korki! Korki już są a to będzie paraliż. Dlaczego nie ma żadnej wzmianki o objazdacz z zachodniej częsci Katowic -czyżby p.Krupa boi sie że Ligota Kostuchna Ochojec Piotrowice będą stały. A co z dojazdem do PPH.Rojber czy Szybem V Kop.Murcki -Staszic?

T
TYSZANIN

Pewnie wydłuży się to do 3 lat

J
Jan

Juz widze.Piekne koreczki pod same gorolowice.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3