Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski Szlak Kobiet w Sosnowcu się powiększy. Poznamy sylwetki kolejnych 15 wybitnych sosnowiczanek. Będą też oprowadzać po Szlaku

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Zagłębiowski Szlak Kobiet powiększy się o kolejne 15 wybitnych sosnowiczanek
Zagłębiowski Szlak Kobiet powiększy się o kolejne 15 wybitnych sosnowiczanek Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
Stowarzyszenie Aktywne Kobiety otrzymały dotację z Narodowego Instytutu Wolności. Zagłębiowski Szlak Kobiet powiększy się o kolejne 15 kobiet związanych z Sosnowcem. Organizowane będą także spacery szlakami kobiet. A jeśli chcemy sami odkrywać informacje o sosnowiczankach, to będziemy mogli to zrobić dzięki darmowej aplikacji.

Kolejne sylwetki sosnowiczanek pojawią się w Zagłębiowskim Szlaku Kobiet

Zagłębiowski Szlak Kobiet w Sosnowcu wkrótce powiększy się o kolejne wybitne sosnowiczanki. Szlak to nowoczesna spacerowo-historyczna inicjatywa, której zadaniem jest przywrócenie pamięci o kobietach, które na terenie Sosnowca tworzyły, działały, organizowały pomoc dla ubogich, zakładały pierwsze szkoły i szpitale.

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które w 2018 roku zainaugurowały Szlak otrzymało dotację z Narodowego Instytutu Wolności. Na ulicach Sosnowca pojawią się banery z kolejnymi 15 znaczącymi sosnowiczankami. W ramach projektu przeszkolonych zostanie 10 przewodników lub przewodniczek, którzy zdobędą umiejętności oprowadzania po Szlaku.

- Powstanie, także ebook „Spacerownik po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet” i interaktywna aplikacja na telefon. Aplikacja będzie darmowa, dostępna zarówno na Androida i IOS, w wersji polsko-angielskiej. Powstanie również Program Aktywnej Edukacji Nieformalnej na Szlaku w postaci scenariusza lekcji, przeprowadzone zostaną spacery po Szlaku - informuje stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Obecnie w Sosnowcu możemy poczytać o siedmiu wybitnych sosnowiczankach

Zagłębiowski Szlak Kobiet to szyldy zawieszone na słupach energetycznych, na których prezentowane są sosnowiczanki, które w XIX i XX w. na terenie miasta i regionu odegrały znaczącą rolę. Na dwustronnych billboardach widnieje zdjęcie przedstawionej kobiety wraz z jej biogramem z jednej strony i informacją o jej związku z danym miejscem na drugiej.

Szlak sosnowiecki składa się z 4 tematycznych tras spacerowych prowadzących śladami niezwykłych kobiet. Jedne związały się z Sosnowcem na zawsze, inne tylko na chwilę. Najważniejsze, że wykonywały ważne zadania, pomagały, gdy były potrzebne. Przedstawione bohaterki organizowały szkoły, sierocińce, szpitale, pomoc i jadłodajnie dla ubogich, bibliotekę w plecaku, działały w ruchu oporu podczas II wojny światowej i w opozycji, w okresie komunizmu, a o których społeczność miasta i regionu wie niewiele lub wcale.

Aktualnie na czterech Trasach Szlaku spotykamy 7 postaci:

  • na trasie „A” – aktorki, artystki: Polę Negrii,
  • na trasie „D”- działaczki dobroczynne: Klarę Dietel,
  • na trasie „P”- przedsiębiorczynie: Wandę Telakowską, Helenę Rzadkiewiczową, Małgorzatę Woźniak,
  • na trasie „O”- organizatorki ruchu oporu: Ankę Kowalską, Michalinę Konieczną.

Do tych znaczących sosnowiczanek dołączy teraz kolejnych 15 kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto