Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza: Sosnowiec chce całkowitego zakazu palenia w piecach węglem

Redakcja
Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza
Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza Marzena Bugała-Azarko
Czy w Sosnowcu zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem? Takie plany rozważa prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. We wtorek (19 marca) w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyła się IV konferencja Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. Wnioski po burzliwej dyskusji są jasne, tylko współpraca samorządu i władz centralnych pozwoli nam pokonać smog.

Zagłębiowskie miasta Sosnowiec, Czeladź, Dąbrowa Górnicza oraz Będzin prezentują się w towarzystwie pozostałych miast województwa śląskiego całkiem nieźle, bo wydają dziś miliony złotych na walkę o czyste środowisko. Świadczą o tym dane, przytoczone podczas konferencji przez Izabelę Domogałę, członka zarządu województwa śląskiego. Jak podkreśliła, w Śląskiem na 167 miast i gmin aż 62 z nich nie rozpoczęły jeszcze żadnych działań, by ograniczyć niską emisję. Nie ma tam badań jakości powietrza, dopłat do wymiany starych pieców „kopciuchów” czy choćby kontroli tego, czym palą w domach mieszkańcy.

Świadomość społeczna rośnie

- Sytuacja poprawia się, bo jeszcze w 2015 r. takich samorządów było ponad 80, ale dzieje się to zbyt wolno. Wciąż społeczna świadomość konieczności walki ze smogiem i wymiany starych pieców jest zbyt niska - podkreśliła Izabela Domogała.
Walka ze smogiem zapowiada się jednak na trudną i długotrwałą.

Przesunąć wnioski do samorządów

- Nasza prośba jest taka, by przesunąć możliwość składania wniosków o dofinansowanie wymiany np. starych pieców z programów rządowych w dół, do poziomu samorządów, gmin i miast. To ułatwi do nich dostęp i przyniesie wymierny efekt. My nie czekamy, działamy. Przeznaczyliśmy w ciągu dwóch lat 3,5 mln zł na walkę ze smogiem, na ten rok mamy zaplanowany milion, a kolejne 700 tys. dokładamy na środowej sesji budżetowej - mówił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, przyznał, że współpraca z samorządami jest konieczna, ale od czegoś trzeba zacząć.
- W 2018 r. po raz pierwszy od 18 lat zrobiono trzy ważne rzeczy: przyjęto przepisy regulujące jakość paliw stałych, by wyeliminować z obrotu najgorszy rodzaj węgla, wydano przepisy określające normy emisyjne dla kotłów. Zostały też uruchomione programy wsparcia finansowego - podkreślał Piotr Woźny.

Sosnowiec chce zakazu palenia węglem

Ważne jest też wprowadzenie całowitego zakazu spalania węgla w piecach. Taki plan przedstawił prezydent Sosnowca.
- Wystąpimy z takim wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego. Myślę, że wprowadzenie takiego zakazu do 2025 r. jest jedynym wyjściem, by efekty zmian były realnie odczuwalne - podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Wtorkowe spotkanie zorganizował Zagłębiowski Alarm Smogowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto