Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie Dąbrowskie odzyskuje pamięć

Magdalena Nowacka
Poznawanie  lokalnej historii to dobry pomysł - uważają studenci sosnowieckiej WSH.
Poznawanie lokalnej historii to dobry pomysł - uważają studenci sosnowieckiej WSH. fot. Marzena Bugała.
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu rozpoczęła nabór na studia historyczne (na poziomie licencjackim) ze specjalizacją - historia Zagłębia Dąbrowskiego. Przedstawiciele uczelni są przekonani, że po takim kierunku absolwenci będą mogli znaleźć pracę w zawodzie m.in. przewodnika turystycznego po Zagłębiu czy lokalnego animatora kultury.

Ma to być także odpowiedź na reklamę i promocję "śląskości" na uczelniach województwa. Zainteresowanie jest spore. Pomysłowi przyklaskują działacze z lokalnych stowarzyszeń.

Michał Kaczmarczyk, rzecznik WSH ma nadzieję, że studia przyciągną zarówno młodych ludzi, którzy chcą poznać swój region, jak i starszych, myślących o uzupełnieniu wiedzy.

- Postępująca globalizacja pokazała coraz większe zainteresowanie dziejami małych, lokalnych ojczyzn. Dowodem na to są powstałe zaledwie kilka lat temu stowarzyszenia, jak Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego czy Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego - Sosnowiec - tłumaczy ideę utworzenia nowego kierunku Michał Kaczmarczyk.

I nie ukrywa, że sama oryginalność kierunku też ma przyciągnąć zainteresowanych. Bo, jak podkreśla, to novum nawet na skalę ogólnopolską. Na specjalizacji historia Zagłębia Dąbrowskiego będzie przygotowanych około 15 miejsc. Studenci, poza przedmiotami ogólnie obowiązującymi na kierunku historycznym, będą poznawać historię gospodarczą i polityczną Zagłębia, dzieje Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim, zdobywać informacje o zrywach niepodległościowych na tym terenie, dowiedzą się też, jak wyglądały tu początki prasy. Wśród wykładowców będzie m.in. dr Dariusz Rozmus, archeolog. Pomysł wprowadzenia kierunku to projekt autorski historyka, profesora Zygmunta Woźniczki.

- To forma eksperymentalna i chcę do niej wykorzystać pracowników regionalnych instytucji. Słuchacze będą jeździli na wykłady monograficzne do muzeum w Sosnowcu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej. Zagłębie Dąbrowskie potrzebuje specjalistów, którzy będą potem przekazywać wiedzę o regionie i podtrzymywać regionalną tożsamość - mówi profesor.

Podkreśla, że Zagłębie to przecież miejsce, gdzie mieszka ok. 700 tysięcy ludzi. Zapewnia też, że kierunek nie ma służyć wzniecaniu antagonizmów śląsko-zagłębiowskich, a wręcz przeciwnie. - Chcemy pokazać to, co łączy nas z innymi regionami. Wznowić ciągłość historyczną, przerwaną w latach 70. i 80., gdy wielu stąd wyjechało a przybyli nowi, nieznający tego terenu i z nim niezwiązani - dodaje.

Pomysłowi przyklaskuje Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Przyznaje też, że wielu z członków stowarzyszenia jest zainteresowanych kierunkiem. - Kilka osób twierdzi, że chętnie wybraliby tę specjalizację jako drugi, uzupełniający kierunek. Jako główny i jedyny, to może obecnie trochę ryzykowne, jeśli patrzymy pod kątem przyszłej pracy. Moim zdaniem tego typu studia powinny być obligatoryjne dla naszych lokalnych urzędników, samorządowców i polityków. Bo często niestety okazuje się, że ich wiedza na temat lokalnej tożsamości jest bardzo mała, albo wręcz błędna - mówi Dariusz Jurek.

Nowoczesne kierunki studiów

Przyszłych dziennikarzy Humanitas będzie kształcić także w ramach specjalizacji dziennikarstwo internetowe. Na europeistyce uczelnia proponuje specjalność fundusze europejskie, na politologii edukować będzie specjalistów ds. wizerunku politycznego, a na zarządzaniu specjalistów ds. reklamy i wizerunku firmy. Dziennikarstwo internetowe to specjalność dla osób, które wiążą swoją karierę np. z pracą w portalu. Dziennikarze internetowi nauczą się podstaw warsztatu reportera informacyjnego, dziennikarza sportowego, fotoreportera i projektanta stron www. Studia z zakresu funduszy europejskich pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę: jak skutecznie pozyskiwać pieniądze unijne, jak pisać dobre wnioski, gdzie i w jaki sposób wykorzystywać środki UE i jak promować projekty europejskie.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto