Zagłębiacy składają niewiele wniosków o dotacje do wymiany pieców. Samorządy im nie pomagają

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic

Wideo

Jak donosi Zagłębiowski Alarm Smogowy, właścicielom użytkującym stare, ponad 10-letnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Jak sie okazuje w Zagłębiu liczba złożonych wniosków o dotacje do takiej wymiany w ramach rządowego programu Czyste Powietrze są znikome. Brakuje tez punktów konsultacyjnych, gdzie mieszkańcy znajdą pomoc w wypełnianiu i składaniu wniosków o dotacje.

Jeszcze rok do koniecznej wymiany pieców

Do szybkiej wymiany przestarzałych pieców zobowiązują zapisy obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej. Oprócz miejskich programów dotacyjnych wsparciem dla mieszkańców jest krajowy program Czyste Powietrze. Ze względu na to, że prowadzony jest przez NFOŚiGW w Katowicach mieszkańcy naszego regionu mają do niego bardzo ograniczony dostęp, a w efekcie zainteresowanie jest dramatycznie słabe.

- Żaden z samorządów z największych zagłębiowskich miast nie uruchomił u siebie punktu konsultacyjnego, by ułatwić mieszkańcom bezpośredniego dostępu do programu Czyste Powietrze, jego promocja praktycznie nie jest prowadzone również przez dostępne miastom narzędzia, jak ich strony internetowe, profile w mediach społecznościowych czy gazetki miejskie - uważają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W efekcie ilość złożonych wniosków o dofinansowanie przez mieszkańców zagłębiowskich miast była w roku 2020 niższa niż w 2019 roku. Np. w Sosnowcu spadła z 118 do 98, a w Dąbrowie Górniczej z 118 do 89 rok do roku. Podobnie w Będzinie i Czeladzi. Program który może wspiera intensywność likwidacji kopciuchów w naszych miastach poprzez uzupełnianie dotacji z programów miejskich nie jest należycie wykorzystywany.

Zagłębiacy nie chcą dotacji do wymiany pieców?

Szacunkowe dane ZAS na temat liczby starego typu pieców węglowych tzw. kopciuchow, które pozostały jeszcze do wymiany w miastach Zagłębia nie napawają optymizmem.

I tak - szacuje się, że w Sosnowcu do wymiany pozostało jeszcze 14 tysięcy takich pieców. w 2020 roku w ramach programu Czyste powietrze złożono zaledwie 71 wniosków o dofinansowanie wymiany przestarzałego źródła ciepła na nowe - ekologiczne. W sumie podpisano umowy na 97 dotacji.

W Dąbrowie Górniczej do wymiany pozostało około 10 tysięcy starych pieców, zanieczyszczających powietrze nad miastem. W 2020 roku złożono 98 wniosków o dotacje na wymianę pieca. Podpisano łącznie 141 umów.

W Będzinie szacuje się, ze do wymiany kwalifikuje się około 8 tysięcy przestarzałych pieców. W 2020 roku złożono 71 wniosków o dotacje do ich wymiany na nowe źródła ciepła. Podpisano 97 umów.

W Czeladzi trzeba wymienić 7 tysięcy kopciuchów. W całym ubiegłym roku złożono zaledwie 35 wniosków o dofinansowanie tej wymiany. Umowy podpisano z 46 osobami.

Należy też zauważyć, ze wyższa liczba podpisanych w ubiegłym roku umów, od liczby złożonych wniosków oznacza, że podpisywano umowy także z osobami, które wnioski składały jeszcze w 2019 roku.

Nie przeocz

Będzie jeden punkt konsultacyjny

Obecnie w Zagłębiu brakuje punktów konsultacyjnych, w których mieszkańcy mogliby uzyskać pomoc np. w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotacje. Jednak w Sosnowcu taki właśnie punkt konsultacyjny ma ruszyć za kilka dni.

- Planujemy uruchomienie takiego punktu od 1 lutego w budynku przy ulicy Mościckiego - powiedział nam we wtorek Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Zagłębiowski Alarm Smogowy stawia sprawę jasno.

- Oczekujemy od zagłębiowskich samorządów natychmiastowego aktywnego włączenia się w stałą całoroczną promocję tego programu i pomoc mieszkańcom w wypełnianie i składanie wniosków. W obecnym tempie korzystania z programu Czyste Powietrze będziemy na nie czekać jeszcze kilkadziesiąt lat - podkreślają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Rybnik dobrym przykładem dla Zagłębia

ZAS podaje przykład Rybnika, który kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym rybniczanie, potrzebujący pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie czy poradę. W efekcie zaledwie w roku 2020 w liczącym 130 tysięcy mieszkańców mieście złożono 1228 wniosków o dofinansowanie domowych inwestycji w nowe źródło ciepła czyli 10 razy więcej niż w podobnej wielkości mieście jak Dąbrowa Górnicza.

Zobacz koniecznie

Samorządowe gazetki nie piszą o smogu...

ZAS jest też mocno zdziwiony małym zainteresowaniem tematyka smogu przez wydawane przez miasta Zagłębia gazetki samorządowe. Dlatego w tym roku przyznał Nagrody Smogowych Rózg - wręczaną za ‚zamiatanie pod dywan tematu smogu.

- Zszokowani zestawieniem szybko wpadliśmy na pomysł anty nagród kapituły Smogowej Rózgi, niestety obrady były szybkie ponieważ materiał do przeczytania i do przedyskutowania okazał się nad wyraz skąpy - poinformowała nas Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Zagłębiowski Alarm Smogowy przyznał wiec w tym roku trzy Smogowe Rózgi:

Duża Smogowa Rózga - Za zamiatanie tematów smogowych pod dywan dla Kuriera Miejskiego z Sosnowca, który uparcie przez wszystkie 11 wydań w 2020 roku zupełnie pomijał temat smogu na swoich łamach.

Mała Smogowa Rózga - Za zamiatanie tematów smogowych pod dywan dla Przeglądu Dąbrowskiego z Dąbrowy Górniczej, który zaledwie w jednym wydaniu w 2020 roku poruszał tematy smogowe.

Mała Smogowa Rózga - Za zamiatanie w roku 2020 tematów smogowych pod dywan dla Echo Czeladzi, który zaledwie w dwóch wydaniach poruszał tematy smogowe.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zuzanna

ja też nie miałam wsparcia żadnego i ze trzy razy podchodziłam do wniosku.. aż w końcu znajoma poleciła mi bym zostawiła kontakt na stronie : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ i tak też zrobiłam, odezwali się i przeprowadzili mnie przez całą umowę , biurokrację, zbieranie dokumentacji

naprawdę polecam!

Dodaj ogłoszenie