Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćma i jaskra to choroby coraz częściej dotykające ludzi po czterdziestym roku życia

Maciej Wąsowicz 
Ordynator Cezary Grabczak bada wzrok Stanisławy Wilskiej.
Ordynator Cezary Grabczak bada wzrok Stanisławy Wilskiej.
Cezary Grabczak, na co dzień ordynator oddziału okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 2, dziś od godziny 15 w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Sosnowcu przy ulicy 1 Maja 21/23, będzie przyjmował wszystkich, którzy ...

Cezary Grabczak, na co dzień ordynator oddziału okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 2, dziś od godziny 15 w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Sosnowcu przy ulicy 1 Maja 21/23, będzie przyjmował wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy nie grozi im jaskra i zaćma.

Chętnych nie brakuje
— Od trzech lat co jakiś czas organizuje takie badania przesiewowe — mówi ordynator. — Uważam, że każdy człowiek po 40 roku życia powinien się przebadać. Badania adresujemy do osób zaniedbanych medycznie, które mają rzadki kontakt z lekarzem.

Wiele razy podobne, bezpłatne badania były organizowane z pomocą sosnowieckiej kurii. Szpital miał lekarzy i sprzęt, a kuria pomieszczenie w parafii, w którym odbywały się badania.

— W zależności od wielkości parafii z naszych badań korzystało od kilkudziesięciu do ponad 100 osób — dodaje Cezary Grabczak.

Główną zaletą badań jest brak kolejek i bezpłatność. Przeciętny pacjent ma do wyboru — albo zapisać się do poradni okulistycznej, w której na wizytę trzeba czekać nawet pół roku, albo zapłacić kilkadziesiąt złotych za przyjęcie w prywatnej praktyce okulisty.

Wszyscy bezpłatnie
W szpitalach tymczasem dochodzi do paradoksalnych sytuacji. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwala na przyjęcie jednego dnia tylko kilku pacjentów. Tymczasem przyjmuje się ich kilka razy więcej, ale i to nie wystarcza.

— Dlatego potrzebne są takie badania. Jest przecież wielu ludzi, których nie stać na płacenie za prywatną wizytę — twierdzi ordynator.

Darmowa profilaktyka pozwala na szybką diagnostykę i natychmiastowe podjęcie leczenia. W przypadku jaskry, jak i innych chorób, o skuteczności terapii decyduje zaawansowanie choroby.

— Szybkie wykrycie choroby często sprawia, że nie musi prowadzić do inwalidztwa — kończy ordynator.
Dzisiejsze badania potrwają do godz. 19. Jeśli chętnych będzie więcej, wówczas druga tura badań odbędzie się w czwartek.


Co to za choroby?
Jaskra Charakteryzuje się specyficznymi ubytkami w polu widzenia, najczęściej spowodowanym wzmożonym ciśnieniem śródgałkowym. Jaskra najczęściej rozwija się u osób po 50 roku życia, ale każdy, kto ukończył 35 lat powinien być badany co najmniej raz na dwa lata. Zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę występuje u chorych na cukrzycę, jeśli jednak ktoś z członków bliskiej rodziny leczony ma jaskrę, można być nią zagrożonym. •

Zaćma Choroba prowadząca do zmętnienia soczewki jest jedną z przyczyn ślepoty. Występuje głównie u osób starszych po 60. roku życia. Podstawowym objawem zaćmy jest biała źrenica. Drugim objawem, charakterystycznym dla niewidzących dzieci, jest odruch palcowo-oczny Franceschettiego. Polega on na uciskaniu przez niemowlę oczu (piąstkami lub kciukami obu dłoni). Zaćma wrodzona częściowa może być rozpoznana dopiero u kilkuletniego dziecka, gdy upośledza widzenie w szkole lub gdy jej rozwój postępuje w wieku późniejszym. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto