Zacięty mecz gliwickich akademików z Zagłębiem

Andrzej Azyan
Trener AZS Gliwice, Wiesław Stasiak rozmawia Mariuszem Donigiewiczem (w środku) i Pawłem Orłowskim.
Drużyna Zagłębia zrewanżowała się gliwickim akademikom za porażkę w I rundzie 92:102 u siebie. Tym razem sosnowiczanie wygrali u nich 91:86. Mecz stał na wysokim poziomie i dostarczył kibicom sporych emocji.

Drużyna Zagłębia zrewanżowała się gliwickim akademikom za porażkę w I rundzie 92:102 u siebie. Tym razem sosnowiczanie wygrali u nich 91:86. Mecz stał na wysokim poziomie i dostarczył kibicom sporych emocji. Najmniej mile wspominać go będzie z pewnością zawodnik gospodarzy Mariusz Donigiewicz. Już w I kwarcie rywal w starciu z nim wybił mu zęba. Ta część meczu była bardzo wyrównana. W drugiej kwarcie akademicy wyszli na prowadzenie. Ich przewaga zaczęła jednak topnieć. Przy wyniku 37:36 dla AZS sosnowiczanie zdobyli pod rząd dziewięć punktów i na przerwę schodzili lepsi o 10 pkt. W III i IV części meczu gliwiczanie przeszli na obronę strefową.

W ten sposób skutecznie rozbijali ataki koszykarzy Zagłębia. Nie potrafili jednak powstrzymać najbardziej skutecznego zawodnika sosnowieckiej drużyny Adama Żurawskiego, który zdobył 31 punktów, a także Pawła Bogdanowicza, który uzyskał 21 pkt. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 77:77. Do dogrywki gliwiczanie przystąpili bez dwóch podstawowych zawodników Pawła Orłowskiego i Michała Bojaryna, którzy wcześniej "spadli" za pięć przewinień. To nie mogło pozostać bez wpływu na postawę gliwiczan. Nadal w zespole gości świetnie spisywał się Żurawski, który zdobył w dogrywce 8 z 14 punktów uzyskanych przez Zagłębie. Akademicy zdołali uzyskać tylko 7 pkt. i ostatecznie przegrali 86:91.

- Uczulałem naszych zawodników przed tym, aby w dogrywce nie faulowali Żurawskiego. Nie udało się im tego uniknąć. Wykonywał on bezbłędnie rzuty osobiste - powiedział Wiesław Stasiak, trener AZS Gliwice.

W drużynie dobrze zaprezentował się Paweł Orłowski. Z kolei Rafał Damulewicz, który w Sosnowcu zdobył 31 punktów, tym razem był bardzo pieczołowicie pilnowany przez zawodników Zagłębia, ale i tak wykazał się niezłą skutecznością podobnie, jak Michał Bojaryn.

W najbliższą sobotę drużyna AZS Gliwice zmierzy się w Żorach z tamtejszą drużyną KS. Dla akademików będzie to bardzo ważne spotkanie. W pierwszej rundzie gliwiczanie pokonali zespół z Żor 79:70. Zespół GTK "Britam" Gliwice zmierzy się 18 lutego z AZS Opole. Mecz rozegrany zostanie o godz. 16.30 w sali ZSO nr 5 przy ulicy Mewy na osiedlu Sikornik.

• AZS Gliwice - Zagłębie Sosnowiec 86:91 (24:25, 18:27, 20:18, 15:7, dogrywka 9:14).
  • AZS GLIWICE: Mariusz Donigiewicz 0, Roman Wąsowicz 0, Krzysztof Kuzio 15, Tomasz Mucha, Tomasz Partyka 6, Rafał Damulewicz 14, Łukasz Skorek 5, Michał Bojaryn 22, Oleg Marcinowski, Paweł Orłowski 16, Adam Iwan 8.

• MCKiS Jaworzno - KS Żory 87:93 %26%238226; Polonia Poraj - AZS WSZ Częstochowa 82:67; AZS Opole - II Katowice 84:64. Pauzowała drużyna GTK "Britam" Gliwice. Wycofany został zespół CKS "1924" II Czeladź.