Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z historią są na bakier

Sławomir Cichy
fot. arc
Dlaczego nasz region nazywany jest Czerwonym Zagłębiem? Myli się ten, kto sądzi, że to określenie podkreślające silne związki z ruchem robotniczym. Nazwa pochodzi od wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu i określa region płonący miłością do Boga. A kto zbudował zamek w Będzinie? Myli się ten, kto sądzi, że Kazimierz Wielki.

Budowniczym był Jan III Sobieski lub do wyboru Mieszko I. A Kolej Warszawsko-Wiedeńska biegła kiedyś przez Czeladź. To nie humor z zeszytów szkolnych a stan wiedzy na temat Zagłębia wśród uczniów gimnazjów i liceów regionu. Swoje badania na ten temat ujawniło stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

- Przygotowaliśmy krótki anonimowy test odnośnie regionu, w którym zadajemy pytania, m.in. o historyczne miejsca i postacie związane z Zagłębiem. Póki co, w ankiecie udział wzięli uczniowie z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina - mówi Piotr Bielecki z FdZD. Utwierdził on stowarzyszenie w przekonaniu, że świadomość historyczna młodzieży jest dramatycznie niska.

- Podświadomie zdawaliśmy sobie z tego sprawę, ale odpowiedzi na pytania testowe nie pozostawiły złudzeń, że konieczna jest natychmiastowa edukacja regionalna młodzieży - dodaje Dariusz Jurek, szef stowarzyszenia a jednocześnie pasjonat historii Zagłębia.

Wkrótce na stronie internetowej stowarzyszenia będzie można poznać pełne wyniki badania wraz z kompletną listą pytań.

Zdaniem Piotra Bieleckiego poprawa sytuacji nie jest możliwa od zaraz, ale być może skuteczną pomocą dla nauczycieli będzie film edukacyjny o historii Zagłębia i e-book na ten temat.

Pomysł narodził się wiosną tego roku. Powstaje scenariusz, którego autorem jest pan Piotr, a grupa filmowców i historyków ma czuwać nad całą koncepcją. Dokument docelowo ma trwać około trzydziestu minut, a jego realizatorzy mają nadzieję, że będzie gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku.

- Film nie będzie koncentrował się na jednym mieście. Chcemy pokazać cały region - mówi Wojciech Pudło, który zajmuje się techniczną stroną tworzenia dokumentu.

Aby w filmie edukacyjnym nie doszło do najmniejszej nawet gafy, FdZD zaangażowało do pomocy przy jego realizacji historyków, archiwistów, pasjonatów regionu. - Niezwykle trudno jest w dwa kwardranse zawrzeć tysiącletnią historię tych ziem. A musimy się zmieścić w czasie godziny lekcyjnej, bo film ma zainteresować, skłonić młodzież do sięgnięcia po e-booka, w którym dużo szerzej można opowiedzieć o wydarzeniach z historii - mówi Dariusz Jurek.

Pierwszy klaps na planie filmowym ma paść już na wiosnę a premiera planowana jest na połowę 2010 roku.

Sama produkcja ma charakter niekomercyjny. Film i e-book, będzie bowiem dostępny do ściągnięcia bezpłatnie ze strony stowarzyszenia pod adresem

www.zaglebiedabrowskie.org

- Zachęcamy jednocześnie do współpracy wszystkie osoby, które chciałyby pomóc w realizacji projektu. Liczymy na potencjalnych darczyńców do wsparcia tej wyjątkowej inicjatywy. Można to zrobić poprzez wpłatę na konto stowarzyszenia, w tytule podając jako cel fim dokumentalny lub nabywając koszulkę z herbem Zagłębia Dąbrowskiego - mówi Dariusz Jurek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto