Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVII Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim. Na wydarzeniu tłumy uczniów z całego województwa. Kilka godzin naukowej frajdy! [ZDJĘCIA]

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Wykłady, warsztaty i pokazy zgromadziły tłumy uczniów z całego województwa śląskiego.
Wykłady, warsztaty i pokazy zgromadziły tłumy uczniów z całego województwa śląskiego. Marzena Bugala-Astaszow
Za nami XVII Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim. Przez kilka godzin w różnych częściach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego województwa śląskiego brali udział w wykładach, warsztatach i pokazach. Chociaż pogoda bywała dzisiaj kapryśna, wydarzeniu dopisała frekwencja i radość na twarzach uczestników, którzy wrócą dziś do domu z szeregiem naukowych nowinek. Głównym celem aktywnego świętowania 14 marca Dnia Liczby Pi jest promocja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz ścisłych i technicznych.

Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim

Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez trzy pierwsze cyfry liczby π: 3,14… To także amerykański zapis daty 14 marca. Z tej okazji już po raz siedemnasty na Uniwersytecie Śląskim przygotowano wiele interesujących wykładów, warsztatów i pokazów z obszaru różnych dyscyplin nauk ścisłych: matematyki, chemii, fizyki, informatyki, inżynierii biomedycznej, inżynierii materiałowej.

- Ciągły rozwój, odkrycia i wynalazki wzmagają apetyt naukowców i odbiorców. Niejednokrotnie są to zagadnienia trudne, które wystarczy przedstawić w uproszczonej formie, żeby wzbudzić zainteresowanie i rozpalić ciekawość - zachęcali jeszcze przed wydarzeniem organizatorzy.

XVII ŚWIĘTO LICZBY PI

Tegoroczne Święto Liczby Pi obchodzono w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu, czyli miastach w których znajdują się budynki i poszczególne instytuty Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Tłumy uczniów z całego województwa śląskiego

Okolice katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego od godzin rannych były dziś zapełnione tłumami uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy zjechali z całego województwa śląskiego aby wziąć udział w przygotowanych specjalnie na ten dzień atrakcjach. Uczniowie wraz z opiekunami przemieszczali się pomiędzy ulicą Bankową, Uniwersytecką i Szkolną, w zależności od miejsca realizacji warsztatów, wykładów i pokazów na które się zapisali. Święto Liczby Pi rozpoczął wykład inauguracyjny „Piękna i bestia (o sztuce, dizajnie i maszynach liczących), który gościnnie wygłosili wykładowcy katowickiej Akademii Sztuk Pięknych: prof. Marian Oslizlo i dr hab. prof. ASP Ksawery Kaliski.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład „Policzyć nieskończone. Czy nieskończoność jest liczbą i inne niekończące się opowieści", wygłoszony w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego na Wydziale Humanistycznym UŚ przy ulicy Uniwersyteckiej 4. Tradycyjnie już najwięcej radości zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników wzbudziły pokazy, m.in. „Zobaczyć niewidzialne" czy „Nowe związki o potencjalnym zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych" przygotowane przez studentów kierunków ścisłych UŚ. Ciekawym wydarzeniem był również „mecz matematyczny" w którym zmierzyły się drużyny uczniów liceum. Drużyny wzajemnie zadawały sobie zadania matematyczne, a przedstawione rozwiązania - często bardzo skomplikowanych łamigłówek - w dziesięciopunktowej skali oceniało jury pod przewodnictwem prof. Justyny Sikorskiej z Instytut Matematyki UŚ.

Garść ciekawych nowinek z obszaru nauk ścisłych

W Katowicach można się dziś było dowiedzieć m.in. jak inwestować w portfele papierów wartościowych, dlaczego marchewka jest zdrowsza niż kotlet schabowy, czy dlaczego warto korzystać z naturalnych kosmetyków, będących ekologiczną alternatywą dla przemysłowych. W Chorzowie uczniowie zwiedzali laboratoria i pracownie fizyczne oraz brali udział w warsztatach z programowania, w tym programowania produkowanych do ubiegłego roku robotów z legendarnej serii Lego Mindstorms. W Sosnowcu z kolei uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach z druku w technologii 3D oraz poszukiwali kamienia filozoficznego podczas interaktywnej gry ze studentami.

Tegoroczne Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim było pierwszym zorganizowanym stacjonarnie po pandemii koronawirusa. Biorąc pod uwagę frekwencję trzeba przyznać, że obchody wróciły w wielkim stylu, chociaż pochmurna i deszczowa pogoda nie rozpieszczała uczestników. Niewykluczone, że część z młodych ludzi, którzy z zainteresowaniem brali dziś udział w prelekcjach i warsztatach wróci na Uniwersytet Śląski w październiku, już w roli studentów.

Wykłady, warsztaty i pokazy zgromadziły tłumy uczniów z całego województwa śląskiego.

XVII Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim. Na wydarzeni...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto